Jesteś aktywny zawodowo? To świadczenie jest prawdopodobnie dla ciebie! Co trzeba zrobić, aby otrzymać dodatkowe pieniądze z ZUS?

Puls Dnia
Biznes Region
Autor
#
Fot. TW

Świadczenie - trzeba podkreślić - przyznawane jest przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych tylko w wyjątkowych sytuacjach. Od 1 marca wynosi ponad 1300 złotych, a okres jego trwania wynosi od pół roku do nawet trzech lat

 

Renta szkoleniowa, bo taką to świadczenie ma nazwę, wynosi dokładnie 1335 zł. Dodatkowe pieniądze dostaną osoby, które utraciły zdolność do wykonywania dotychczasowej pracy i chcą się przekwalifikować. Niestety nie wystarczy zdobycie nowych umiejętności. W celu otrzymania renty szkoleniowej niezbędna jest też opinia lekarza orzecznika lub komisji lekarskiej ZUS. Aby ją otrzymać trzeba wykazać się dobrą sprawnością fizyczną, predyspozycjami psychicznymi oraz motywacją do nauki nowego zawodu. 

 

Ile wynosi renta szkoleniowa z ZUS?

Świadczenie jest równe 75 proc. podstawy wymiaru renty. Kwota ta nie może być mniejsza niż najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Jej wysokość od 1 marca 2024 to 1335,72 zł. Natomiast wypłata renty szkoleniowej dla osób, u których niezdolność do wykonywania dotychczasowej pracy wynika z wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, jest inaczej kalkulowana. W takim przypadku ZUS wypłaca pieniądze z funduszu wypadkowego. Przelew wynosi 100 proc. podstawy wymiaru renty.

 

Gdzie złożyć wniosek?

Do ZUS należy złożyć wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy. Najłatwiejszym sposobem jest skorzystanie z Platformy Usług Elektronicznych (PUE), ale z drugiej strony można udać się do placówki ZUS i osobiście złożyć niezbędne dokumenty lub wysłać je pocztą. 

Co ważne - do ZUS po rentę szkoleniową trzeba wystąpić przed terminem przejścia na rentę. Należy jednak zgłosić się "nie później niż na 30 dni przed ustaniem prawa do zasiłków chorobowych lub świadczeń rehabilitacyjnych lub wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy".

Po wydaniu pozytywnej decyzji, ZUS kieruje taką osobę do powiatowego urzędu pracy, w którym jest ona zapisywana na odpowiedni kurs. Świadczenie może być wypłacane jednak dłużej niż pół roku. Wszystko zależy od decyzji starosty, który może przedłużyć okres wypłaty renty szkoleniowej nawet do 36 miesięcy. Warto dodać, że renty szkoleniowej nie można łączyć z wykonywaniem pracy - w takim przypadku grozi nam to utratą pieniędzy.