Jarmarki Bożonarodzeniowe w kujawsko-pomorskim. Dwa największe już odsłoniły karty

Puls Dnia
Region Raport
Styl Życia
jarmark bożonarodzeniowy
Fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

W kalendarzach koniec października, a to oznacza, że już za nieco ponad miesiąc jarmarki bożonarodzeniowe będą otwarte dla mieszkańców i gości miast. Poznaliśmy daty otwarcia oraz szczegóły związane z bożonarodzeniowymi miasteczkami w Bydgoszczy i Toruniu.

Miesiąc w Bydgoszczy

Bydgoski jarmark rozpocznie się 22 listopada i potrwa do 22 grudnia. Na gości czekać będzie 26 wystawców z całej Polski. Coś dla siebie znajdą miłośnicy kuchni polskiej, węgierskiej, hiszpańskiej i greckiej. Stanowiska zostaną ulokowane przy Placu Teatralnym, przy ulicy Mostowej oraz na Starym Rynku.

W sercu bydgoskiego centrum wystawią się rękodzielnicy, którzy zaprezentują ręcznie robione przytulanki, zimowe ubranka dla psów, stroiki świąteczne, ciepłe czapki z Zakopanego i Nepalu, biżuterię z naturalnych kamieni, kosmetyki z manufaktury, gotowe zestawy prezentowe, miody z własnej pasieki.

Szereg wydarzeń w Toruniu

Jarmark bożonarodzeniowy w Toruniu rozpocznie się 22 listopada od wielkiej parady, która będzie szła od Rynku Nowomiejskiego na Rynek Staromiejski. Stanowiska będą dostępne do 22 grudnia. Jarmark będzie otwarty od poniedziałku do czwartku w godzinach 12-21, w piątki od 12 do 22, w soboty od 10 do 22 oraz w niedziele od 10 do 21.

Wśród atrakcji mają być m.in. święty Mikołaj, koła młyńskie, ciuchcia, karuzela wiedeńska, baśniowa kraina oraz snow fun park. Na gości czekają także występy na żywo, warsztaty dla dzieci oraz zabawy z konkursami. Oczywiście nie będzie brakowało okazji do spotkania ze św. Mikołajem. Do 23 listopada trwa nabór wystawców.

A Włocławek?

Włocławski Jarmark Bożonarodzeniowy odbywać się będzie w dniach 14-15 grudnia 2024. W sobotę od 10 do 20:00 oraz w niedzielę od 10.00 do 18.00 na ul. 3 Maja. Aktualnie trwa nabór wystawców.

Historia jarmarków bożonarodzeniowych

Jarmarki bożonarodzeniowe - podobnie jak wiele innych świątecznych zwyczajów - przywędrowały do nas z Niemiec. Ich początki datuje się na XIV wiek, kiedy to organizowano jednodniowe targi. Z czasem ewoluowały one do wielkich, kilkutygodniowych wydarzeń. Najstarszym jarmarkiem jest drezdeński Striezelmarkt, którego pierwsza edycja odbyła się w 1434 roku.

W Polsce największe jarmarki odbywają się w Warszawie, Krakowie, Gdańsku oraz w Poznaniu. Jednak wśród czołowych tego typu wydarzeń często wymienianie są te organizowane w Toruniu oraz w Bydgoszczy. Jarmarki przyciągają wielu turystów, którzy chcą zaopatrzyć się w oryginalne prezenty na święta, ale także dla osób pragnących cieszyć się magią tego okresu.