Jakie drzewko najlepiej sprawdzi się na choinkę? Podpowiadamy, które z nich wybrać, aby długo cieszyło nasze oczy w czasie świąt

Puls Dnia
Region Raport
#
Fot. 123rf

Żywe drzewko świąteczne bez wątpienia tworzy niepowtarzalny świąteczny klimat. Już sam jego wybór oraz zakup wprowadzają nas w zbliżającą się atmosferę Bożego Narodzenia. Jodła, sosna, a może świerk? Które drzewko najbardziej pachnie, a które najszybciej traci igły? Jak o nie dbać by zdobiło nasz dom jak najdłużej? Oto szczegóły!

 

Istotne jest miejsce w domu


Przede wszystkim przed zakupem drzewka zastanówmy się nad kilkoma kwestiami: gdzie je postawimy oraz jakim miejscem dysponujemy? Do małego mieszkania zdecydowanie polecamy kupno mniejszego iglaka w doniczce, który można postawić choćby na komodzie. Jeśli natomiast macie większą przestrzeń do zaaranżowania, pięknie będzie się prezentowało duże cięte drzewko. Decydując się na zakup warto sprawdzić, czy drzewko pochodzi ze specjalnej hodowli lub z legalnej wycinki – każdy punkt sprzedaży powinien mieć stosowne dokumenty potwierdzające ich pochodzenie. Przy zakupie należy zwrócić uwagę przede wszystkim na stan igieł – ich kolor i połysk, a także elastyczność gałęzi.

 

Jak zadbać o choinkę?


Po pierwsze nie wstawiajmy drzewka od razu po zakupieniu do ciepłego pokoju. Warto by - choć na jedną dobę, trafiło ono do pomieszczenia o temp. 5-10 stopni Celsjusza. Dobrym miejscem będzie tu - garaż lub piwnica. Takie działanie zapobiegnie przedwczesnemu wypadaniu igieł. Po drugie pamiętajmy, by naszego drzewka nie ustawić zbyt blisko grzejnika czy kominka. Pień iglaka powinniśmy przyciąć na ok. 3 cm, a następnie umieścić w specjalnym stojaku z wodą. Pamiętajmy o regularnym „podlewaniu” naszej choinki oraz o wietrzeniu pomieszczenia, w którym się znajduje – temperatura powietrza nie powinna przekraczać 23 stopni Celsjusza. Istotną rolę odgrywa tu też odpowiedni dobór ozdób choinkowych. Wybierzcie zamiast standardowych lampek - światełka LED, które się nie nagrzewają, a ilość dekoracji dostosujcie do wielkości drzewka i grubości gałązek.

 

Które drzewko wybrać?

 

  • Świerk pospolity


Dawniej to drzewko cieszyło się dużą popularnością. Być może dlatego, że tradycyjnie ubierano choinkę dopiero w Wigilię Bożego Narodzenia. Igły tego drzewka opadają bowiem szybko, już po tygodniu. Zatem jeśli ktoś lubi cieszyć się widokiem choinki i czuć świąteczną atmosferę przez cały grudzień zdecydowanie nie polecamy tego gatunku. Co jest jego zaletą? Przede wszystkim niska cena i dostępność – choinkę można zdobyć niemal wszędzie. Drzewko charakteryzuje się przyjemnym, leśnym zapachem i kłującymi igłami.

 

  • Świerk kłujący


Bardziej trwały od świerku pospolitego będzie świerk kłujący – igły utrzymują się na gałęziach przez kilka tygodni. Drzewko charakteryzuje się niezwykłym, srebrzysto – niebieskim kolorem co niewątpliwie wygląda bardzo efektownie. Jego igły jak nazwa wskazuje są jednak bardzo kłujące, co może być uznane przez niektórych jako wadę i sprawiać trudność przy ozdabianiu świątecznego drzewka. Ten gatunek polecamy zwłaszcza fanom zapachu lasu – wydziela intensywny aromat.

 

  • Jodła kaukaska


Jeśli szukacie zaś drzewka, które na dłużej zagości w waszym domu, to ten rodzaj zdecydowanie polecamy. Jodły mają ciemnozielone, gęste igły, które opadają bardzo rzadko, nawet w ciepłym pomieszczeniu. Będziecie cieszyć się jej widokiem przez wiele tygodni. Ponadto igły jodły są elastyczne, miękkie i nie kłują, świetnie sprawdzą się w domach z małymi dziećmi. Drzewko pięknie się prezentuje, ma regularny pokrój – rozłożysty u dołu i zwężający się ku wierzchołkowi. Jodła nie wydziela jednak zapachu – jeśli zależy wam głównie na woni lasu to nie jest to właściwy wybór. Jest to jednocześnie jedno z droższych drzewek, ale zdecydowanie warto w nie zainwestować, by móc cieszyć się przez cały grudzień, a nawet styczeń świąteczno – noworocznym klimatem.

 

  • Sosna


Sosna pospolita, czy też inaczej zwana zwyczajną nie jest tak popularnym drzewkiem świątecznym jak jodła czy świerk. Iglak ma nieregularny kształt oraz rzadkie igły, przez co może wydawać się mniej atrakcyjny. Ma również szeroko rozstawione gałęzie, co na pewno będzie wyzwaniem w mniejszych pomieszczeniach. Największą zaletą sosny jest niewątpliwie intensywny, piękny, żywiczny zapach lasu.

 

Wybór drzewek jest bardzo duży, wszystko zależy od naszych upodobań i przestrzeni jaką dysponujemy. Jedno jest jednak pewne: świerk, jodła, czy sosna - jakiekolwiek drzewko wybierzecie - na pewno wprowadzi ono wspaniałą świąteczną atmosferę do waszego domu.