Jaki był sezon turystyczny na Kujawach i Pomorzu? Widać nowe trendy

Puls Dnia
Region Raport
m
Fot. Andrzej Goiński dla UMWK-P

Za nami kluczowa część roku z punktu widzenia turystyki. Tak zwany „sezon turystyczny” trwa bowiem u nas od połowy czerwca, do połowy września. Sprawdziliśmy, jak wypadł tegoroczny sezon na Kujawach i Pomorzu.


Chociaż w naszym regionie próżno szukać morza, a wzniesieniom na Kujawach i Pomorzu daleko do terenów górskich, to i tak w województwie nie brakuje miejsc, które są prawdziwym magnesem na turystów. Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna od lat wychodzi z inicjatywami, które mają na celu promowanie naszego regionu pod kątem turystycznym. Flagowym projektem są „Kujawsko-Pomorskie Konstelacje dobrych miejsc”, którego cel stanowi budowa silnych i autonomicznych marek regionalnych.

  • Marki „skrojone” pod odbiorców

Zgodnie z założeniami, działania dotyczą pięciu rejonów: Kujaw, Pałuk, Borów Tucholskich, Pojezierza Brodnickiego oraz Doliny Dolnej Wisły. Osobnymi markami są Bydgoszcz i Toruń. Każda z marek ma być „skrojona” pod konkretnych odbiorców, dzięki czemu każdy znajdzie w regionie coś dla siebie.

Co roku w okresie wakacji jest przygotowywany Paszport Turystyczny. Ten projekt ma aktywizować mieszkańców regionu oraz turystów do podróży po województwie. Przy okazji każdej z edycji wybierany jest motyw przewodni - i tak w 2023 była to wędrówka śladami Mikołaja Kopernika. Paszport Turystyczny jest zawsze także konkursem, w którym nagrodzeni są najaktywniejsi uczestnicy.

  • Najpopularniejsze kierunki i turystyczne hity

Listę ulubionych przez przybyszów miejsc otwiera Toruń, który według badań w ubiegłym roku odwiedziło blisko 2 miliony turystów. Goście wybierają właśnie to miasto z uwagi na urokliwą Starówkę oraz bogatą listę muzeów.

Czołowym ośrodkiem w regionie jest Bydgoszcz. Turyści chętnie wybierają: Wyspę Młyńską z Młynami Rothera, Muzeum Mydła i Historii Brudu, Exploseum, rejsy turystyczne na Brdzie, Muzeum Kanału Bydgoskiego oraz Leśny Park Kultury i Wypoczynku „Myślęcinek”.

Oferta turystyczna Kujaw i Pomorza to nie tylko dwa główne ośrodki regionu, ale także Włocławek, do którego turystów przyciągają tama, Katedra pw. Wniebowzięcia NMP, park na Słodowie, bulwary, przystań oraz rejsy katamaranem solarnym po Zalewie Włocławskim. Inowrocław z kolei może pochwalić się Parkiem Solankowym, zaś Grudziądz Górą Zamkową i wieżą widokową Klimek.

Trudno wyobrazić sobie turystykę w regionie bez Ciechocinka, który przyciąga kuracjuszy z całej Europy, a znajdujące się w mieście tężnie to jeden z symboli kujawsko-pomorskiego. Kujawy i Pomorze to także malownicze i pełne uroku: Pojezierze Brodnickie, Bory Tucholskie, Ziemia Dobrzyńska, Pałuki oraz Dolina Dolnej Wisły.

  • Na dokładne dane przyjdzie pora

Konkretne dane są prezentowane dopiero po zakończeniu roku kalendarzowego. Dlatego w tym momencie trudno jeszcze o konkretne liczby, jednak zajmująca się turystyką w naszym regionie Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna ma wstępne szacunki na temat minionego lata.

- W tym roku niewątpliwie wpływ na wzrost liczby turystów miały wydarzenia organizowane z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, szczególnie o randze międzynarodowej – podkreśla Beata Sawińska, prezes Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej - Utworzyliśmy Szlak Kopernikowski, który znalazł się na terenie trzech województw: naszego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Turystów przyciągnęły również cieszące się coraz większym zainteresowanie cykliczne wydarzenia organizowane w naszym województwie, jak choćby Bella Skyway Festival; Festiwal Wisły we Włocławku, Toruniu i Bydgoszczy oraz Ster na Bydgoszcz.

Jakich turystów najczęściej gościmy w regionie?

- W czerwcu oraz wrześniu dominują grupy zorganizowane w różnym wieku. Lipiec i sierpień to z kolei miesiące, gdzie obserwujemy turystów indywidualnych oraz rodziny z dziećmi. Ich pobyty trwają kilka godzin albo jeden lub dwa dni – zaznacza Beata Sawińska.

  • Skąd przyjeżdżają turyści?

Co oczywiste, nasz region najczęściej odwiedzają goście z Polski. Przodują ci z pomorskiego, łódzkiego, dolnośląskiego oraz kujawsko-pomorskiego. Jeśli chodzi o obcokrajowców, to dominują Niemcy, Czesi, Brytyjczycy oraz Hiszpanie.


Przybysze doceniają w naszym regionie walory historyczne oraz kulturowe. Wśród odpowiedzi na pytanie, z jakich powodów turyści odwiedzają Kujawy i Pomorze, padają również „wizyty u znajomych” i sanatoria. Nic dziwnego – kujawsko-pomorskie to potentat w tak zwanej turystyce zdrowotnej.

- Z danych z informacji turystycznych i rozmów z turystami wynika, że wybierają nasze województwo ze względu na: historię i dziedzictwo kulturowe, odwiedziny u  znajomych i rodziny, zdrowie - sanatoria, udział w wydarzeniach kulturalnych i sportowych, regionalną kuchnię, walory przyrodnicze, a także z powodów  służbowych. Położenie naszego województwa sprawia, że jest to również dobre miejsce na przerwę w podróży północ-południe, południe-północ. Czynimy starania, aby zatrzymać te osoby na nocleg w regionie - podkreśla Beata Sawińska.

  • Krajobraz po pandemii

Pandemia była szczególnie trudna dla branży turystycznej. Sytuacja powoli wraca do normy i widać pierwsze plusy. Do naszego regionu przyjeżdża więcej krajowych turystów niż w 2019 roku. Chociaż zdaniem K-POT wciąż widać mniejszą liczbę zagranicznych grup zorganizowanych niż w czasach przedpandemicznych, to dostrzegalne są zupełnie nowe trendy.

- Wśród turystów krajowych można zauważyć wzrost w porównaniu z rokiem 2019, jednak nadal jest mniej turystów zagranicznych, w szczególności grup. Nowość stanowi duży udział Czechów, gdyż 1 na 10 gości spoza Polski, przyjeżdża właśnie z Czech. Wcześniej tego nie obserwowano. Ponadto Polacy częściej wybierają wyjazdy weekendowe albo jednodniowe - dodaje prezes Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej.