Jaka przyszłość rolnictwa w Europie? Prace w Brukseli. Marszałek Całbecki prezentuje pierwsze założenia opinii Komitetu Regionów

Region Raport
Biznes Region
Autor
m
fot. Mieszko Matusiak dla UMWKP

Pierwsze założenia opinii Komitetu Regionów na temat przyszłości wspólnej polityki rolnej prezentują dziś (5 lutego) w Brukseli marszałek Piotr Całbecki i przewodnicząca Komisji Zasobów Naturalnych w Europejskim Komitecie Regionów Isilda Gomes. Założenia powstały po konsultacjach z zainteresowanymi środowiskami z całej Europy. To jeden z kluczowych dokumentów dla przyszłości europejskiego rolnictwa.

O pracy nad opinią informowaliśmy już w kujawy-pomorze.info. Marszałek Piotr Całbecki przygotowuje ją wspólnie z Isildą Gomes, burmistrzem portugalskiej gminy Portimão.

Jak informuje serwis Urzędu Marszałkowskiego, kujawsko-pomorskie.pl, marszałek naszego województwa, Piotr Całbecki i burmistrz Gomes spotkali się m.in. z interesariuszami reprezentującymi regiony oraz mniejsze jednostki administracyjne wszystkich 27 państw członkowskich Unii Europejskiej, ale również organizacje europejskich producentów rolnych. Przygotowujący opinię spotkali się także z grupą roboczą Komitetu Regionów „Zielony Ład w terenie” oraz przewodniczącym Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego Norbertem Linsem.

– Wśród pytań, które sobie stawiamy w toku prac nad opinią, są m.in. te dotyczące wsparcia rolników, którzy zdecydują się na transformację gospodarstwa w kierunku zrównoważonej gospodarki, a także kwestie dotyczące ograniczenia nieuczciwej konkurencji związanej z niekontrolowanym napływem importowanych produktów rolnych.  – powiedział serwisowi kujawsko-pomorskie.pl marszałek Piotr Całbecki. - Wierzę, że uda nam się osiągnąć konsensus wszystkich zainteresowanych stron także w kwestii kluczowej roli regionów  w zarządzaniu wspólną polityką rolną i w jej wdrażaniu.
 

  • Przyjęcie przez Komitet Regionów ostatecznej wersji dokumentu spodziewane jest podczas czerwcowego (19.06) posiedzenia plenarnego.

W artykule wykorzystano materiały serwisu kujawsko-pomorskie.pl