Jaka jest obecnie bydgoska młodzież i jakie ma problemy? Rozpoczyna się cykl spotkań "Bydgoskie czwartki edukacyjne"

Puls Dnia
Biznes Ludzie
zadowolona młodzież
Fot. 123rf

Bydgoszcz rozpoczyna dyskusję na temat współczesnej szkoły. W czasie spotkań nauczycieli, dyrektorów, uczniów i rodziców omawiane będą m.in. problemy uczniów i sposoby radzenia sobie z nimi. Cykl spotkań Bydgoskie Czwartki Edukacyjne jest wspólną inicjatywą Wydziału Pedagogiki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, Miejskiego Ośrodka Edukacji Nauczycieli oraz Miasta Bydgoszcz.

 

- Jest to całkowicie nowy projekt w bydgoskiej przestrzeni edukacyjnej - informuje Joanna Sikora z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. - Spotkania te mają stać się okazją do wymiany doświadczeń, refleksji oraz wspólnego poszukiwania rozwiązań na najważniejsze wyzwania stojące przed współczesną szkołą. Tematyka każdego z wydarzeń jest skierowana zarówno do nauczycieli, dyrektorów, uczniów, ich rodziców, jak i nauczycieli akademickich, studentów oraz wszystkich osób zaangażowanych w kształtowanie przyszłości edukacji.


Szkoła miejscem przyjaznym dla...?

Na pierwszym spotkaniu 13 lutego zostanie zaprezentowana "Diagnoza dobrostanu psychicznego i społecznego bydgoskich uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych" przeprowadzona przez naukowców z UKW. Pokazuje ona wieloletni trend przenoszenia życia towarzyskiego młodych ludzi do sieci. Często młodzież spędza ze sobą mniej czasu w życiu realnym niż wirtualnym. Dowiadujemy się z niego, że większość rodziców nie wie, co ich dzieci robią w internecie. Autorzy diagnozy zapytali bydgoską młodzież o picie napojów energetycznych i alkoholu. Okazuje się, że jest ono dość powszechne. 84 proc. uczniów szkół ponadpodstawowych piło energetyki, a blisko 67 procent. alkohol. Tylko 13 procent zapytanych o wyroby nikotynowe odpowiedziało, że nie używa. "Palenie" papierosów elektronicznych zdecydowanie dominuje nad tradycyjnymi. Pojawiają się też i dobre informacje. Bydgoscy uczniowie są zadowoleni z życia, relacji z rówieśnikami i mają przekonanie, że mogą liczyć na pomoc swoich nauczycieli.


Terminy i tematy spotkań:        

  • Szkoła miejscem przyjaznym dla...? Porozmawiajmy o dobrostanie nie tylko uczniów - Młyny Rothera, ul. Mennica 10, 13 lutego, godz. 17.00
  • Każdy uczeń zdolny? - UKW, ul. Chodkiewicza 30, 13 marca, godz. 17.00
  • Smartfony w szkole. Szansa czy zagrożenie? - MOEN, ul. Sobieskiego 10, 24 kwietnia, godz. 17.00
  • Szkoła i co dalej? Droga kariery młodego człowieka - UKW, ul. Chodkiewicza 30, 22 maja, godz. 17.00
  • Ta dzisiejsza młodzież…, czyli kto chodzi[ł] do szkoły? Charakterystyka pokoleń uczniów - MOEN, ul. Sobieskiego 10, 12 czerwca, godz. 17.00