Jak zachować się podczas zagrożenia chemicznego lub nuklearnego? Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przygotowało poradnik

Puls Dnia
Styl Życia
#
Fot. 123rf

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa utworzyło specjalny serwis informacyjny, z którego dowiemy się m.in. co należy spakować w plecak ewakuacyjny, jak się zachować w przypadku ataku nuklearnego, chemicznego czy bombowego. 

 

Jak dowiadujemy się ze strony alert.rcb.gov.pl: "Rządowe Centrum Bezpieczeństwa monitoruje sytuację pod kątem wystąpienia różnego rodzaju zagrożeń 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu". Z wszelkiego rodzaju zagrożeniami CBRNE (tzw. czynników chemicznych, biologicznych, radiologicznych, nuklearnych i materiałów wybuchowych) można zapoznać się w odpowiedniej zakładce na wyżej wymienionej stronie. 

Strona rządowa wyjaśnia także czym jest Alert RCB. 

"Alert RCB to system SMS-owego powiadamiania ludności o zagrożeniach. Jest wykorzystywany tylko w wyjątkowych sytuacjach, kiedy życie lub zdrowie może być zagrożone. Alert RCB powstaje na podstawie informacji o potencjalnych zagrożeniach otrzymywanych z ministerstw, służb (np. Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej), urzędów i instytucji centralnych (np. Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej i Wojewódzkich Centrów Zarządzania Kryzysowego)".

 

Co w "plecaku przetrwania"?

W zakładce "BĄDŹ GOTOWY" RCB informuje z kolei o trzech krokach, jakie należy podjąć w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa i życia. 

Pierwszym z nich jest "rozmowa o zagrożeniach" 

"Porozmawiaj z osobami, z którymi mieszkasz (w tym również z dziećmi) o potencjalnych zagrożeniach. Opowiedz o nich oraz przedstaw plan działania podczas ich wystąpienia. Zastanówcie się, w jaki sposób będziecie się ze sobą kontaktować, ustalcie miejsca, w których będziecie na siebie czekać w przypadku wystąpienia danego zdarzenia. Bądźcie gotowi na każdą ewentualność-tak, żeby wcześniej każdy wiedział, co ma robić".

W drugim punkcie RCB wskazuje najpotrzebniejsze przedmioty, które byłyby nam przydatne w sytuacjach zagrożenia:

"Aby oszczędzić czas i mieć pewność, że w tej, lub innej sytuacji kryzysowej zabierzesz wszystko, co potrzebne, warto zadbać o wcześniejsze przygotowanie zestawu ewakuacyjnego. Powinny znaleźć się w nim:  radio na baterie + baterie, latarka + baterie, najpotrzebniejsze dokumenty, zapalniczka/zapałki, maski oddechowe lub ochronne, mapa z lokalnymi drogami, kompas, busola, GPS, otwieracz do puszek, posiłki na 2 dni, nóż, ołówek i notes, komplet sztućców, kurtka przeciwdeszczowa, apteczka, śpiwór, worki na śmieci, ubranie na zmianę, mydło, żel do dezynfekcji, kombinerki, łom, narzędzie wielofunkcyjne, gotówkę w niewielkich nominałach, butelkę filtrującą z nowym filtrem, gumy, sznurki oraz opaska zaciskowa.

Trzecim krokiem jest odnalezienie bezpiecznego miejsca. "Zastanów się nad najlepszym schronieniem w miejscach, w których bywasz najczęściej (praca, szkoła, dom). Idealne miejsce na ukrycie się przed negatywnymi skutkami promieniowania to z grubymi ścianami i bez okien".

"Jeśli zostaniesz ostrzeżony o nadchodzącym zdarzeniu (np. komunikat służb, ALERT RCB), natychmiast wejdź do najbliższego budynku i oddal się od okien. Staraj się przebywać w środku pomieszczenia – promieniowanie słabnie wraz z rosnącą odległością od jego źródła. Pomoże to zapewnić ochronę przed wybuchem i promieniowaniem. Jeśli w momencie zdarzenia (np. detonacji „brudnej bomby”) przebywasz na zewnątrz, to schowaj się przed wybuchem za czymkolwiek, co może zapewnić ochronę. Połóż się twarzą w dół, aby ochronić się przed gorącem i latającymi odłamkami unikaj chmur kurzu".

Jeśli w momencie zdarzenia (np. detonacji „brudnej bomby”) przebywasz na zewnątrz, to:

  •    schowaj się przed wybuchem za czymkolwiek, co może zapewnić ochronę
     
  •    połóż się twarzą w dół, aby ochronić się przed gorącem i latającymi
     
  •    odłamkami
     
  •    unikaj chmur kurzu
     

Źródło: Rządowe Centrum Bezpieczeństwa