Polacy podróżują przede wszystkim różnie – bo turystycznych modeli jest obecnie wyraźnie więcej niż przed paroma dekadami. W każdym razie zaskakująco mocno kochamy lokalną turystykę, co jest ważne chociażby w kontekście turystycznego biznesu w Kujawsko-pomorskiem.
Dane dotyczące sposobów, stylu i budżetu podróżujących Polaków zaczerpnęliśmy z badania, zrealizowanego przez SW Research dla Leonardo Hotels Polska. Badania ciekawego, pokazującego pewne nowe trendy, do których biznes turystyczny musi się dostosować. Jakie trendy? Choćby rosnącą grupę osób podróżujących solo, bez partnerów czy przyjaciół, lub też wybierających podróże na zasadzie workation – łączące turystykę z pracą zdalną.
Nasze lokalne
Zaskoczyć może procent ludzi ceniących sobie lokalną turystykę. Aż 45 proc. badanych najchętniej wybiera właśnie podróże krajowe, a tylko 20 proc. stawia wyłącznie na zagraniczne wyjazdy. Wśród starszych turystów (50+) krajowa turystyka cieszy się jeszcze większym wzięciem – wybiera ja prawie połowa, dokładnie 49 proc. badanych.
Ciekawa jest grupa ok. 10 proc., która tak naprawdę nie ma preferencji co do lokalizacji, istotniejsze są inne kwestie – np. towarzystwo czy typ wyjazdu. „Dla branży hotelarskiej to sygnał, że elastyczność i różnorodność oferty są dziś równie ważne, jak sama lokalizacja hotelu” – czytamy w raporcie z badania.
Podróżujemy różnie
Okazuje się, że dominacja miłośników tylko jednego stylu podróżowania to już przeszłość. Prawie co trzeci z nas (29 proc.) łączy różne style – i dłuższe urlopy, i city breaki i nawet modne ostatnio workation. Ten ostatni typ wyjazdów rozkwitł zwłaszcza po pandemii – od kiedy to upowszechniła się praca zdalna. Najwięcej amatorów tego typu podróży mamy w grupie wiekowej 25-34 lata. To kolejne wyzwanie dla hoteli czy nawet hosteli – wygospodarowania przestrzeni coworkingowych i odpowiedniego wi-fi dla tego rodzaju pracy.
Jak czytamy w raporcie, to, z kim podróżujemy, bardzo często zależy od etapu życia: „Najstarsza grupa (50+) najczęściej wybiera podróże z partnerem/partnerką – 46 proc. respondentów. Niemal co druga osoba w wieku 35-49 lat najchętniej podróżuje z rodziną (również z dziećmi). Ankietowani w wieku 25-34 lat w zbliżonych proporcjach podróżują z partnerem/partnerką oraz z rodziną (w tym z dziećmi) – 38 proc. oraz 33 proc.. W najmłodszej grupie wiekowej najczęściej wybierane są wyjazdy ze znajomymi i przyjaciółmi – 38 proc.”
Ciekawostką są tu podróżujący solo – to aż ok. 8 proc. badanych. I dodajmy, że ta grupa stale rożnie.
Jak często podróżujemy?
26 proc. badanych podróżuje dwa razy w roku, a 18 proc. – trzy razy. Jak czytamy w raporcie jeden długi urlop, modny przed laty, staje się swego rodzaju reliktem.
- To dobra okazja, by hotele zaproponowały bardziej elastyczne pakiety, sezonowe oferty i programy lojalnościowe, które zachęcą do kolejnych wizyt i pozwolą gościom lepiej korzystać z możliwości regularnego wypoczynku – komentują autorzy raportu.
Koszty, koszty , koszty
Portfel turysty oczywiście bardzo interesuje lokalny biznes turystyczny. Okazuje się, że sześciu na dziesięciu Polaków wyznacza roczny budżet na podróże na 4000 zł na osobę. Największe roczne wydatki na ten cel deklarują osoby w wieku 35–49 lat.
– To sygnał, że szukamy jakości i komfortu w rozsądnej cenie. – czytamy w raporcie.
W analizie wyników badania sporo informacji dotyczy też np. stosunku klientów do ekologii. Tu też są zmiany.
– Goście indywidualni coraz częściej deklarują, że chcą podróżować ekologicznie, ale to firmy i korporacje są motorem „zielonych zmian” w hotelarstwie. Widzimy to na co dzień – nasi partnerzy biznesowi coraz częściej pytają o politykę ESG, certyfikaty i konkretne działania prośrodowiskowe. Naszą ambicją jest nie tylko spełniać te oczekiwania, ale także je wyprzedzać – mówi Magdalena Młynarczyk, Cluster Poland Director of Sales and Marketing w Leonardo Hotels Polska.
W kujawsko-pomorskim coraz mocniej stawiamy na turystykę – szczególnie, że lubiący krajowe podróże goście coraz częściej uciekają od banału „góry albo morze” i wybierają nieoczywiste, trochę nieodkryte lokalizacje. Warto więc wykorzystać nowe trendy.
Cały raport czytaj TUTAJ. Można tam również znaleźć informacje o samym badaniu.
Na zdjęciu: Polacy pokochali turystykę krajową, na ilustracji organizowana przez samorząd województwa kujawsko-pomorskiego Eskapada – tym razem w Inowrocławiu.