Jak oceniamy różne zawody? Komu płaci się za dużo, a która profesja ma znikome znaczenie społeczne? Ciekawy „Ranking zawodów 2024”

Biznes Opinie
m
Fot. 123rf

Lekarze i nauczyciele – ich zawody społecznie doceniamy. Uważamy też, że pielęgniarki wynagradzane są zbyt nisko, a politycy, influencerzy i prawnicy - zbyt wysoko. „Ranking zawodów 2024”, czyli ciekawy raport o tym, jak Polki i Polacy oceniają wybrane profesje przygotował portal No Fluff Jobs.

No Fluff Jobs to portal z ogłoszeniami o pracy w IT, marketingu, sprzedaży, finansach, HR i innych branżach. Niedawno zaprezentował wyniki badania, dotyczącego tego, jak Polacy oceniają wybrane profesje. Wnioski są ciekawe, choć pewnie nie wszyscy przedstawiciele różnych zawodów będą zachwyceni tym, jak postrzegają ich rodacy.

Na pierwszy ogień poszły oczywiście finanse – czyli to, czy naszym zdaniem konkretne profesje wynagradzane są zbyt nisko, zbyt wysoko, czy w sam raz. Okazuje się, ze w ocenie Polek i Polaków za mało zarabiają pielęgniarki (65 proc. wskazań), rolnicy (59 proc.) i nauczyciele (54 proc.) Z drugiej strony mamy zawody według nas przepłacane – to politycy (86 proc), influencerzy (69 proc.) i prawnicy (54 proc.)

 

Grafika: No Fluff Jobs 

Dosyć przygnębiająca dla niektórych profesji może być odpowiedź na pytanie o znaczenie społeczne wykonywanego zawodu. Tu niezwykle sobie cenimy  pracę lekarzy (80 proc.), pielęgniarek (75 proc.) i nauczycieli (65 proc.). A bez kogo moglibyśmy się obejść (wskazanie na niskie i zdecydowanie niskie znaczenie społeczne) – a przynajmniej tak uważamy - bez influencerów (61 proc.), polityków (39 proc.) i specjalistów ds. marketingu (29 proc.).

 

 

Grafika: No Fluff Jobs

Jakie zawody z kolei budzą w nas pozytywne i negatywne skojarzenia? Wśród zawodów budzących pozytywne skojarzenia na czele są zawody medyczne – pielęgniarki (71 proc.) i lekarze (66 proc.) oraz rolnicy i rolniczki (63 proc.). I tu pojawia się pytanie, czy obecny protest jakoś zmieni nasze postrzeganie tej profesji. 

Wśród zawodów, które budzą skojarzenia negatywne przodują politycy (70 proc.), influencerzy (54 proc.)  i… policjanci – 22 proc.

 

Grafika: No Fluff Jobs 

W dalszej części Rankingu mamy charakterystykę poszczególnych zawodów. Lekarze na przykład? Uważamy ten zawód za nieco przepłacany, ale bardzo ważny społecznie. Dodajmy, że według GUS w Polsce w 2022 roku wśród osób uprawiających ten zawód 40,5 proc to mężczyźni, a 59,5 proc. - kobiety.

Tak jak można było oczekiwać wypadł zawód pielęgniarki – to według Polaków zawód ze zbyt niskimi zarobkami, a bardzo ważny społecznie. Kobiety w tym zawodzie to aż 97,2 proc.

Co ciekawe zawód dziennikarza uważany jest za raczej dobrze opłacany (36 proc. uważa, że zarobki są zbyt wysokie) – co zapewne jest pokłosiem krążących w mediach informacji o zarobkach gwiazd telewizji, zdecydowanie nie przystających do średniej pensji w tej profesji. Z kolei tylko 36 proc. Polek i Polaków uważa, że  ten zawód ma wysokie znaczenie społeczne, co zapewne dla samych dziennikarzy jest nieco zaskakujące.

 

  • Pełny raport znaleźć można TUTAJ