Jak działają polskie sądy? Tego dowiemy się na specjalnej konferencji w Toruniu

Region Raport
Biznes Opinie
@
Fot. 123rf

Już 20 września w toruńskim Hotelu Filmar odbędzie się XIV Konferencja Fundacji Court Watch Polska. To jedno z największych w kraju wydarzeń poświęconych wymiarowi sprawiedliwości. Wśród gości wydarzenia jest m.in. wiceminister Arkadiusz Myrcha.

 

XIV Konferencja Fundacji Court Watch Polska

Court Watch Polska to organizacja pozarządowa z siedzibą w Toruniu, która koncentruje się na obserwacji sposobu działania sądów. Wszystko to, aby wymiar sprawiedliwości działał sprawniej, a obywatele mogli ufać władzy sądowniczej. Żeby to zbadać Court Watch Polska wysyła do sądów w całym kraju swoich obserwatorów, a następnie wyniki zestawia w specjalnych raportach.

20 września w Toruniu, a dokładniej w Hotelu Filmar odbędzie się XIV Konferencja Fundacji Court Watch Polska. Wydarzenie o 11:15 otworzy wystąpienie doktora nauk prawnych, torunianina i przede wszystkim wiceministra sprawiedliwości Arkadiusza Myrchy. Następnie program obejmuje: prezentację raportu „Obywatelskiego Monitoringu Sądów”, wręczanie wyróżnień dla wolontariuszy, panel dyskusyjny o pokoleniu Z oraz debatę oksfordzką "Czy zmiany przepisów Kodeksu Postępowania Karnego są konieczne, by Polska przestała przegrywać sprawy związane ze stosowaniem tymczasowego aresztowania przed ETPCz?”.

Udział w wydarzeniu wezmą znane w świecie prawniczym osobistości m.in. adwokat Paweł Dziekański, prokurator dr Michał Gabriel-Węglowski i sędzia Arkadiusz Krupa. - Konferencja oferuje bogaty program skierowany zarówno do praktyków prawa, jak i osób zawodowo, społecznie lub naukowo zainteresowanych funkcjonowaniem wymiaru sprawiedliwości w społeczeństwie. To wyjątkowa okazja do omówienia aktualnych wyzwań stojących przed polskimi sądami, a także do nawiązania wartościowych kontaktów i wymiany doświadczeń.- czytamy w materiałach organizatora.

Udział w konferencji jest bezpłatny. Przed wydarzeniem trzeba się zarejestrować na stronie Court Watch Polska.

 

Co wynika z raportów?

Raport „Obywatelskiego Monitoringu Sądów” z 2023 roku zawierał m.in. informacje o punktualności rozpoczęcia rozpraw, przeprosinach lub wyjaśnieniach przyczyny spóźnienia, słyszalności wywołania posiedzenia i wnioski oraz rekomendacje dotyczące obserwacji posiedzeń zdalnych.

Z dokumentu wynika, że 56 proc. rozpraw rozpoczyna się po planowanej godzinie. Najlepiej z punktualnością jest w Sądzie Rejonowym w Płocku, gdzie 81 proc. rozpraw zaczyna się na czas. Jedynym badanym sądem w tej kategorii w regionie był Sąd Okręgowy w Toruniu. Tam punktualnie rozpoczyna się 53 proc. rozpraw. Zwykle sędziowie nie przepraszają za swoje spóźnienia (78 proc.). Zdecydowana większość rozpraw w naszym kraju, bo aż 94 proc. odbywa się z wyłączeniem jawności.

W 90 proc. wypowiedzi sądu, pełnomocników i stron były dobrze słyszalne dla wszystkich obecnych. A jak to wyglądało w kujawsko-pomorskim? W Sądzie Rejonowym były dobrze słyszalne w 92 proc., zaś w Sądzie Okręgowym w Toruniu w 86 proc. W 97 proc. obserwatorzy nie mieli zastrzeżeń do sposobu protokołowania rozprawy np. zdarzało się, że sędzia dyktował niezgodnie ze słowami uczestników posiedzenia. W Sądzie Okręgowym w Toruniu nie było takiej sytuacji, zaś w Sądzie Rejonowym w Toruniu odsetek wyniósł 3 proc.

Ciekawą statystyką jest także sposób orzekania wyroków i odpowiedź na pytanie: Czy sąd wyjaśnił w sposób przekonujący, dlaczego podjął taką, a nie inną decyzję? W 97 proc. odpowiedź  brzmiała „tak”. W Sądzie Okręgowym w Toruniu było było tak w 100 proc. Badanych przypadków, zaś w Sądzie Rejonowym w Toruniu w 98 proc. analizowanych rozpraw.

Court Watch Polska przygotowuje także opracowania na inne tematy związane z sądownictwem np. dotyczące dostępności sądów dla osób ze szczególnymi potrzebami oraz działań wymiaru sprawiedliwości wobec przemocy domowej. 
 

 


 CZYTAJ WIĘCEJ: