Jacy jesteśmy? Portret pracownika w kujawsko-pomorskim w raporcie Urzędu Statystycznego

Puls Dnia
Biznes Ludzie
m
Fot. 123rf

Jaki jest portret pracownika w kujawsko-pomorskim? Na pewno zróżnicowany, w końcu osób pracujących w naszym województwie w gospodarce narodowej jest 757 tysięcy. I tu pierwsza ciekawostka – jeśli chodzi o pracujących w sektorze przedsiębiorstw (to w nim wyliczane jest tzw. średnie miesięczne wynagrodzenie), to jest to na Kujawach i Pomorzu niecałe 255 etatów.

 

Urząd Statystyczny w Bydgoszczy przedstawił ostatnio ciekawy raport (w formie interaktywnej infografiki) „Pracujący w gospodarce narodowej mieszkający w województwie kujawsko-pomorskim w 2023 r. (stan na 30 kwietnia)”. Dzięki niemu możemy się pokusić o stworzenie portretu przeciętnego pracownika w gospodarce narodowej w kujawsko-pomorskim.

 

Jest mężczyzną po czterdziestce

 

Wśród pracujących w gospodarce narodowej Kujaw i Pomorza 410,1 tys. osób to mężczyźni, a 346,9 tys. – kobiety. Mężczyźni stanowią więc 54,2 proc. ogółu pracujących, a kobiety – 45,8 proc.

Średni wiek pracującego to 42,7 lat. Co ciekawe, u mężczyzn to nieco więcej – 43 lata, a u kobiet – 42,5. Najwyższy przeciętny wiek pracownika znajdziemy we Włocławku – to 45 lat. W stolicach województwa to - zarówno w Bydgoszczy, jak i w Toruniu - wyraźnie mniej, bo 42 lata (poniżej średniej dla całego województwa).

 

Pracuje w przetwórstwie przemysłowym lub handlu

 

Jeśli chodzi o branże, to pracujemy głównie w przetwórstwie przemysłowym (21,5 proc.), handlu i naprawie pojazdów samochodowych (15,4 proc.), rolnictwie, leśnictwie, łowiectwie i rybactwie (9,1 proc.) lub edukacji (7,6 proc.). Inne branże to już niższy udział procentowy.

13,5 proc. spośród pracujących w kujawsko-pomorskim to cudzoziemcy, 41,4 tys. - emeryci i renciści, a 27,4 tys. – osoby z niepełnosprawnościami.

 

  • Raport w formie interaktywnej infografiki znaleźć można pod adresem:

https://bydgoszcz.stat.gov.pl/opracowania-biezace/infografiki/pracujacy…