IV krąg Opery Nova w Bydgoszczy. Na jakim etapie jest budowa?

Puls Dnia
Region Raport
Biznes Region
Opera Nova w Bydgoszczy
Fot. UMB

W przyszłym roku zakończą się prace przy budowie IV kręgu Opery Nova. Coraz bardziej widoczny jest zarys ogólny nowego obiektu. W kręgu bydgoskiej opery znajdzie się miejsce m.in. na salę prób scenicznych z wielofunkcyjnym rozwiązaniem widowni, przestrzeń ekspozycyjno-wystawienniczą, a także salę kinową. 

Przypomnijmy, że 12 czerwca 2018 roku zawarte zostało porozumienie, które podpisali: Piotr Całbecki i Zbigniew Ostrowski  – ze strony województwa, reprezentujący miasto prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski oraz dyrektor Opery Nova Maciej Figas. Zgodnie z jego zapisami całkowite koszty przygotowania i budowy czwartego krąg wraz parkingiem, poniosą – po połowie – dwa samorządy:  Województwo Kujawsko-Pomorskie  oraz Miasto Bydgoszcz. Jak informuje kancelaria Sejmiku na realizację tego zadania Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Rada Miasta Bydgoszczy budżetach na lata 2022 – 2025 przeznaczyły po 57 mln. 108 tys. 370 złotych. 

 - Obecnie budowlańcy pracują już nad kolejną kondygnacją gmachu, w której znajdzie się przestrzeń ekspozycyjno-wystawowa. Elewację tego poziomu zdominują przeszklenia. Wyższe kondygnacje oprą się na wykonywanych obecnie żelbetowych słupach. Wewnątrz zaprojektowano również szyby windowe i klatki schodowe - informuje bydgoski magistrat. 

Przypomnijmy, że wcześniej powstała konstrukcja dwupoziomowego podziemnego parkingu od strony ul. Karmelickiej. Zapewni miejsca postojowe dla 228 pojazdów. Na jego dachu posadzono zieleń oraz drzewa. Z kolei od strony rzeki, zaprojektowano rampę umożliwiającą wjazd rowerem na kładkę J. Kiepury, a pomiędzy parkingiem i IV kręgiem, ciąg dla pieszych. Ponadto wybudowano także ciąg łączący bulwar z placem od strony ulicy Focha. 

 

Co jeszcze powstanie w kompleksie?

Obiekt Opery Nova to jeden z punktów charakterystycznych dla Bydgoszczy. Inicjatorem powstania siedziby dla bydgoskiej opery był dyrektor Filharmonii Pomorskiej Andrzej Szwalbe. Projektantami bryły są pracownicy Politechniki Gdańskiej

Co znajduje się w poszczególnych kręgach bydgoskiej opery? Pierwszy z nich mieści salę widowiskową na ponad 800 osób, a także całe zaplecze sceniczne, magazyny, sale prób, salę kameralną, pracownie: krawiecką, szewską, fryzjersko-perukarską, modystyczną i plastyczną. W drugim kręgu znajdują się klub aktora, wentylatornia, sala prób dla baletu, garderoby chóru i baletu oraz pomieszczenia administracji. Trzeci krąg to głównie funkcja konferencyjna. Centrum Kongresowe Opery Nova umożliwia obsługę sympozjów, konferencji, targów, zjazdów, wystaw, jubileuszy i widowisk małych form teatralnych.  Mieszczą w nim dwie sale kongresowe (Manru i Fidelio) na 300 i 220 osób, pięć sal seminaryjnych oraz zaplecze gastronomiczne.

Budowę IV kręgu wykonuje firma Budimex. Inwestycja kosztuje 116  mln zł. Prace budowlane zakończą się w przyszłym roku. Po odbiorach będą objęte 7-letnią gwarancją. 

 

IV krąg Opery pomieści między innymi:

  • salę prób scenicznych z wielofunkcyjnym rozwiązaniem widowni, sceny, orkiestronu, zapadni i innych elementów związanych z technologią sali; maksymalna liczba widzów – 485 osób;
       
  • przestrzeń wielofunkcyjną stanowiącą poszerzenie foyer budynku Głównego Opery
       
  • przestrzeń wystawienniczą i innych działań artystycznych;
       
  • salę kinową o bardzo wysokich parametrach obrazu i dźwięku; maksymalna liczba widzów – 205 osoby;  
       
  • powierzchnie dopełniające o funkcji gastronomicznej, technicznej i zaplecza, w tym także taras widokowy od strony rzeki z widokiem na katedrę i Wyspę Młyńską.

 

CZYTAJ WIĘCEJ: