Inowrocław stawia na inwestycje. Wkrótce powstanie tu nowy kompleks basenowy

Puls Dnia
Region Raport
#
Fot. Urząd Miasta Inowrocław

Miasto przedstawiło wizualizację koncepcji Centrum Wodnej Rozrywki. Już niedługo mieszkańcy będą mogli skorzystać z licznych atrakcji obiektu. Na tym jednak nie koniec inwestycyjnych projektów.

Przypomnijmy, że miasto w przetargu wyłoniło wykonawcę projektu basenu. Firma APA ARCHES z Poznania właśnie przygotowała project wizualizacji Centrum Wodnej Rozrywki. Do dyspozycji korzystających z obiektu będą trzy niecki basenowe oraz część ze zjeżdżalniami dla dzieci i młodzieży. Ponadto w planie jest zagospodarowanie otoczenia kompleksu, alejki wraz z infrastrukturą, wodny plac zabaw, miejsce do plażowania oraz punkt gastronomiczny. Obecnie wykonawca przygotowuje projekt budowlany.

 

Dodajmy, że realizacja inwestycji nie byłaby możliwa bez wsparcia władz samorządowych województwa kujawsko-pomorskiego.

 

-    Prezydent Inowrocławia wielokrotnie starał się o fundusze z programów rządowych, niestety rząd je odrzucał bez żadnego uzasadnienia przyznając jednocześnie innym miastom – informuje tamtejszy magistrat.

 

Realizacja projektu nastąpiła ostatecznie dzięki funduszom unijnym, a konkretniej pozyskaniu ich ze specjalnie dedykowanej ścieżki dla uzdrowisk. W konsekwencji tych działań prezydent  Inowrocławia podpisał porozumienie z władzami innych uzdrowisk w naszym województwie.

 

-    Dla mieszkańców Inowrocławia oraz odwiedzających miasto oznacza to, że dokument zabezpiecza środki finansowe na przebudowę basenu odkrytego – podkreślają miejscy urzędnicy.

 

Ponadto w Inowrocławiu planowane są także inne inwestycje związane z jego walorami uzdrowiskowymi Są to m.in.:

 

  • modernizacja krytej pływalni „Delfin”, polegająca na konserwacji elementów nośnych dachu, wykonaniu pomostu technologicznego i montażu nowego oświetlania w hali basenowej;
     
  • wykonanie otworów okiennych oraz świetlików dachowych w budynku Pijalni Wód-Palmiarni „Inowrocławianka” w Parku Solankowym;
     
  • przebudowa parkingu przy basenie „Delfin” ul. Macieja Wierzbińskiego w Inowrocławiu, poprzez położenie kostki betonowej, budowę nowych latarni, nasadzenie drzew i krzewów;
     
  • rozbudowa systemu sygnalizacji pożarowej oraz dostosowanie istniejącego systemu nagłaśniania obiektu do wymagań związanych z rozgłaszaniem komunikatów o zagrożeniu pożarowym w Hali Widowiskowo-Sportowej.

 

Rozbudowa infrastruktury dla mieszkańców i aut

 

- Cały czas działamy zgodnie z przyjętą, przez radnych Rady Miejskiej Inowrocławia, strategią rozwoju Miasta Inowrocławia na lata 2021-2030 i konsekwentnie ją realizujemy. Jest to podstawowy dokument zarządzania miastem – ogólny, długofalowy plan jego rozwoju – mówi Ryszard Brejza, prezydent Inowrocławia.

 

Obecnie przeprowadzana jest modernizacja fragment średniowiecznego muru. Środki na tę inwestycje udało się pozyskać w 85 proc. z dotacji unijnej i 10 proc. z budżetu państwa. Ponadto w najbliższym czasie kolejne chodniki w Inowrocławiu zostaną wyremontowane. Miasto szuka wykonawcy remontu ciągów pieszych na osiedlu Piastowskim. Prezydent Inowrocławia ogłosił przetarg na przebudowę chodników wraz ze zjazdami. Zainteresowane firmy mogą zgłaszać oferty do 13 października.

 

W ramach Strategii Rozwoju Miasta Inowrocławia na lata 2021-2030, miasto przewidziało również wiele innych projektów, które są na różnych etapach realizacji. 


Są to: 

  • przebudowa ulicy Magazynowej, 
     
  • przebudowa ulicy Solankowej, 
     
  • budowa ulicy łączącej ulice Toruńską i Jacewską na przedłużeniu ulicy Długiej, 
     
  • wzmocnienie funkcji uzdrowiskowej, 
     
  • budowa Centrum Kultury i Edukacji „Energia Inowrocławia”, 
     
  • budowa ekologicznych hybrydowych źródeł energii na potrzeby ZEC, 
     
  • modernizacja systemu gospodarki odpadami, uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej w Inowrocławiu wraz z modernizacją miejskiej oczyszczalni ścieków.

 

Inowrocław nie zapomina także o przebudowie i remoncie dróg wokół miasta. I tak – w Strategii Rozwoju Miasta zawarto m.in:

  • budowę DK 15 w relacji: granica województwa – Inowrocław – Toruń – granica województwa w standardzie drogi ekspresowej,
     
  • budowę DK 25 w relacji: granica województwa – Inowrocław – Bydgoszcz – granica województwa ze szczególnym uwzględnieniem odcinka Bydgoszcz – Inowrocław.