Inowrocławscy entuzjaści jazdy na łyżwach mogą mieć sporo powodów do radości. 13 grudnia doszło do podpisania umowy, która jest kolejnym ważnym krokiem ku budowie pierwszego w mieście krytego lodowiska.
Ważny moment
13 grudnia w siedzibie inowrocławskiego magistratu doszło do podpisania umowy na wykonanie dokumentacji projektowej niezbędnej do budowy krytego lodowiska. Obiekt zostanie zlokalizowany przy ulicy Ludwika Błażka, a dokładniej na terenie Szkoły Podstawowej numer 5.
Przetarg na wykonanie dokumentacji rozstrzygnięto w połowie listopada. Jedyną firmą, która startowała w przetargu było Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe MIDAS Dariusz Michalak z siedzibą w Jarocinie. Wartość zadania to 172 000 zł. Teraz w ciągu 21 dni musi powstać koncepcja z wizualizacjami. Do 90 dni przewidziano na wykonanie projekt budowlany wraz ze złożeniem wniosku o uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę.
Do 155 dni powinno zająć przygotowanie projektu technicznego oraz pozostałych, a także uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę.
Co dokładnie powstanie w Inowrocławiu?
Obiekt ma mieć charakter całoroczny. Zimą, co oczywiste ma tam działać lodowisko. Z kolei w pozostałym okresie powinien pełnić inne funkcje sportowe jak np.: rolkowisko, boisko do gry w unihokeja, kort tenisowy lub boisko wielofunkcyjne. Dokładny sposób zagospodarowania hali zostanie określony na późniejszym etapie.
Tafla lodowiska w Inowrocławiu ma mieć powierzchnię od 800 do 1000 m2. Minimalny wymiar to 20x40 m2. Dla porównania płyta na toruńskim Tor-Torze to 30x60 m2. Konstrukcja hali ma być lekka i stalowa. Pod dachem znajdą się trybuny na 100 osób, zaplecze sanitarno - szatniowe, obejmujące szatnie, sanitariaty, schowki na przedmioty osobiste, pomieszczenie dla gospodarza obiektu, zaplecze, techniczne i wypożyczalnię łyżew.
Dodatkowo zostaną zamontowane kołowrotki oraz bramki wejściowe. Wykonawca obiektu będzie musiał wyposażyć lodowisko w niezbędny sprzęt do jego funkcjonowania jak: sprzęt do utrzymania lodowiska (rolba), urządzenie do ostrzenia łyżew oraz bramki.
Kryte lodowiska w regionie
W kujawsko-pomorskim obecnie działają kryte lodowiska w Bydgoszczy oraz w Toruniu. Bydgoski Tor-Byd powstał w latach 2016-17 i został otwarty w 2018 roku. Całkowita powierzchnia budynku wynosi 4605 m2, a powierzchnia tafli lodowej 1779 m2. Tafla ma wymiar 30x60m2. Lodowisko mieści jednocześnie około 240 osób, a trybuny - 300 widzów. Służby głównie hokeistom oraz łyżwiarzom figurowym.
Tor-Tor w Toruniu jest wpisany do ewidencji zabytków. Został otwarty w 1960 roku, a na trybunach może zasiąść blisko 3000 osób. Z obiektu korzystają hokeiści KH Energa Toruń, łyżwiarze figurowi toruńskich klubów oraz short trackowcy.
- Choinki w regionie. Gdzie i jakie kupujemy?
- Mamy prezesa, mamy mistrzostwa. NASZ KOMENTARZ
- Kujawsko-Pomorskie: spore różnice w podatkach od nieruchomości