Kujawsko-pomorskie, jeśli o turystyką zdrowotną chodzi, jest prawdziwą potęgą. Według publikowanych niedawno danych obsługujemy prawie 20 proc. kuracjuszy w Polsce i 22 proc. kuracjuszy pełnopłatnych A może być jeszcze lepiej. W inowrocławskich Solankach prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza, burmistrz Ciechocinka Jarosław Jucewicz oraz burmistrz Brześcia Kujawskiego Tomasz Chymkowski podpisali porozumienie w związku z inicjatywą „Wsparcie rozwoju uzdrowisk 2021-2027”.
Podpisanie porozumienia pomoże w budowie bądź modernizacji i wyposażeniu w odpowiednie urządzenia publicznie dostępnej infrastruktury rekreacyjnej i infrastruktury uzdrowiskowej. Pozwoli też na tworzenie i modernizację urządzeń lecznictwa uzdrowiskowego – choćby pijalni uzdrowiskowych, tężni czy parków. Na przykład dla inowrocławian oznacza to, że dokument finalizuje sprawę starań się o środki finansowe m.in. na przebudowę basenu odkrytego przy ul. Świętokrzyskiej.
- Cieszę się, że przy wsparciu marszałka Piotra Całbeckiego i przewodniczącej sejmiku Elżbiety Piniewskiej, wspólnie z Ciechocinkiem i Brześciem Kujawskim będziemy realizować projekty. Miło mi, że Inowrocław pełni funkcję lidera porozumienia. Ten krok otworzy przed nami kolejne możliwości rozwoju uzdrowisk. Mam nadzieję, że współdziałanie przebiegać będzie pomyślnie i życzę nam wielu partnerskich decyzji – powiedział prezydent Ryszard Brejza, o czym informuje Urząd Miasta Inowrocławia.
O wsparcie ze środków unijnych będą mogły starać się projekty przyczyniające się do podniesienia atrakcyjności miejscowości uzdrowiskowych. Środki na ten cel są niebagatelne - to 22 mln euro, pochodzące z programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza 2021-2027.
- To spotkanie jest dla nas bardzo ważne. Dzięki temu porozumieniu będziemy mogli uruchomić środki finansowe, które mamy zagwarantowane w naszym nowym programie operacyjnym, z którego będziemy finansować różnego rodzaju inwestycje w naszym regionie - powiedział podczas spotkania marszałek Piotr Całbecki. - Trzy ośrodki uzdrowiskowe w województwie kujawsko-pomorskim to nasza chluba. Pełnią one nie tylko funkcję uzdrowiskową, ale tworzą też miejsca pracy. Jesteśmy dzięki temu rozpoznawalni w całej Polsce i poza jej granicami.
Jak informuje Adriana Szymanowska z UMI, burmistrz Ciechocinka podkreślił z kolei, że to historyczna chwila - nigdy wcześniej nie było środków dedykowanych bezpośrednio dla uzdrowisk. Jest to niebagatelna kwota, która zostanie rozdysponowana względem potencjału uzdrowiskowego – powiedział Jarosław Jucewicz.
- To ważny dzień dla Gminy Brześć Kujawski, dla uzdrowiska Wieniec-Zdrój. Dzisiejsze porozumienie to przede wszystkim inwestycja, ale też kwestie promocyjne. Dziękuję za to, że możemy tu być i realizować ten projekt – mówił Burmistrz Brześcia Kujawskiego Tomasz Chymkowski.
W artykule wykorzystano materiały Urzędu Miasta Inowrocławia.