Inauguracja roku szkolnego 2024/2025. W całym regionie do placówek oświatowych pójdzie blisko 350 tys. uczniów

Puls Dnia
Region Raport
Rozpoczęcie roku szkolnego
Fot. Justyna Krystkiewicz

We wszystkich placówkach oświatowych w Polsce, w tym również w Kujawsko-Pomorskiem, 2 września rozpoczął się nowy rok szkolny 2024/2025. W regionie naukę zainauguruje prawie 350 tys. uczniów. 

 

Według ostatnich danych Głównego Urzędu Statystycznego (stan na 30 września 2022 r.) w województwie kujawsko-pomorskim funkcjonowało 1076 placówek wychowania przedszkolnego oraz 700 szkół podstawowych dla dzieci i młodzieży. W obu typach szkół uczyło się 161,6 tys. dzieci i młodzieży. Z kolei szkół ponadpodstawowych dla młodzieży w województwie kujawsko-pomorskim było łącznie 414 (w tym 71 szkół specjalnych). Kształciło się w nich 90,9 tys. uczniów (w tym 2,0 tys. w szkołach specjalnych). Popularnością wśród dorosłych cieszą się także szkoły policealne. Tych placówek w regionie było 101, a kształcenie podjęło w nich dwa lata temu 13,7 tys. uczniów. 

 

Nowe wyzwania 

Rok szkolny 2024/2025 w naszym regionie rozpoczyna ponad 166 tysięcy uczniów szkół podstawowych i muzycznych i 100 tysięcy liceów ogólnokształcących i plastycznych, techników, branżowych szkół I i II stopnia List do uczniów i nauczycieli skierował marszałek Piotr Całbecki. 


- Życzę Wam, drodzy Uczniowie, by dzisiejszy entuzjazm, z którym wróciliście do klas po wakacjach, udało się zachować do przyszłorocznego rozdania świadectw. Rodzicom - by towarzyszenie młodym ludziom w procesie edukacyjnym było dla Państwa źródłem satysfakcji. Pedagogom i wszystkim pracownikom instytucji oświatowych – by praca nie przestawała być dla Państwa pasją i misją, byście potrafili zarażać tą pasją, a także mądrym patriotyzmem i miłością do wiedzy Waszych uczniów – mówił marszałek Piotr Całbecki.

W trakcie roku szkolnego 2024/2025 nauczycieli oraz uczniów czeka wiele wyzwań m.in. zmienione listy lektur i ograniczone podstawy programowe. Według rozporządzenia Ministerstwa Edukacji Narodowej podstawa programowa dla uczniów: klas  VI-VIII, liceów, techników oraz branżowych szkół I i II stopnia będzie lżejsza o 20 proc. Dotyczy to aż 18 przedmiotów. - Jednym z głównych celów reformy ma być skupienie się na rozwoju umiejętności praktycznych uczniów. Ograniczenie treści podstaw poskutkuje automatycznie zmianami w szkolnych egzaminach, zmianie nie ulegną za to podręczniki przedmiotowe - informuje MEN.

Poza tym zmianie uległ także kanon lektur obowiązkowych w szkolnictwie. Co zniknie z listy? M.in. wybrane ballady Adama Mickiewicza („Powrót taty", „Pani Twardowska”), „Konrad Wallenrod” Mickiewicza i „Kwiatki świętego Franciszka z Asyżu. 

Wiele uwagi ostatnio poświęca się także kwestii zmniejszenia godzin religii w szkołach. Zgodnie z rozporządzeniem minister edukacji Barbary Nowackiej grupy mniejsze niż 7 uczniów będzie można łączyć tworząc grupy międzyklasowe lub międzyoddziałowe. W przypadku szkół podstawowych możliwe będzie łączenie grup pomiędzy klasami: I-III, IV-VI, VII-VIII. Oceny końcowe z religii lub etyki nie będą wliczane do średniej ocen.

Zmiany dotkną także nauczycieli. Przede wszystkim będą pracować na zmniejszonej podstawie programowej, a uczniowie będą musi być przygotowywani do egzaminów końcowych na nowych warunkach. 

 

Źródło: Urząd Marszałkowski w Toruniu, GUS, Rzeczpospolita