Od 26 lipca do 11 sierpnia oczy całego sportowego świata będą zwrócone na Paryż, gdzie odbędą się XXXIII Letnie Igrzyska Olimpijskie. Wśród olimpijczyków nie zabraknie sportowców związanych z województwem kujawsko-pomorskim. Kogo ujrzymy w stolicy Francji?
Medalowe nadzieje
Igrzyska Olimpijskie to bez wątpienia najbardziej prestiżowa impreza w świecie sportu. Zawodnicy szykują się na nią w pocie czoła przez 4 lata, przy okazji tocząc zaciekłe boje o wywalczenie kwalifikacji. Łącznie w Paryżu ujrzymy 329 konkurencji w 32 sportach.
Chociaż w wielu przypadkach nie znamy jeszcze składów reprezentacji oraz wszystkich nazwisk zakwalifikowanych do olimpijskich zmagań, to już wiadomo, że do Francji uda się 14 sportowców związanych z naszym regionem, którzy reprezentują 6 dyscyplin.
Przegląd warto rozpocząć od torunianki Anety Rygielskiej. Bokserka przyszła na świat 24 sierpnia 1995 roku. Ma na swoim koncie srebro Mistrzostw Europy w wadze do 64 kg z Alcobendas. Podczas IO w Paryżu powalczy w kategorii do 66 kg.
Floreciści z regionu jadą na Igrzyska Olimpijskie
Aż trójkę swoich przedstawicieli będziemy mieli w szermierce. Tu do boju o olimpijskie medale staną Martyna Jelińska, Hanna Łyczbińska oraz Jan Jurkiewicz. Jelińska i Łyczbińska wystąpią we florecie kobiet zarówno indywidualnie, jak i najprawdopodobniej drużynowo. Martyna Jelińska przyszła na świat 5 maja 1992 roku w Toruniu, gdzie przez wiele lat trenowała w Budowlanych. Od 2020 roku reprezentuje AZS AWF Poznań. W 2014 roku była Indywidualną Mistrzynią Europy, zaś trzy lata później sięgnęła po brąz Uniwersjady.
Hanna Łyczbińska urodziła się 20 kwietnia 1990 roku w Toruniu. Karierę sportową rozpoczęła w 1999 w klubie Nowy Sokół Toruń, od 2004 była zawodniczką Budowlanych Toruń, w latach 2010-2014 reprezentowała barwy Sietom AZS AWF Gdańsk, następnie została zawodniczką KU AZS-UAM Poznań. Co ciekawe, Hanna Łyczbińska jest zawodowym żołnierzem. W 2019 roku zdobyła brąz w rywalizacji drużynowej na światowych wojskowych igrzyskach sportowych w chińskim Wuhan.
Jan Jurkiewicz urodził się 5 października 2000 roku w Toruniu. Zawodnik Toruńskiej Akademii Floretu wystąpi w zmaganiach indywidualnych i drużynowych. W ubiegłym roku zdobył brąz na Uniwersjadzie w Chengdu.
Nasi także w królowej sportu
Oczywiście w Paryżu nie może zabraknąć lekkoatletów z Kujaw i Pomorza. Jedną z nadziei medalowych jest Adrianna Sułek-Schubert. O zawodniczce, która przyszła na świat 3 kwietnia 1999 roku w Bydgoszczy, było ostatnio głośno w kontekście treningów w… ciąży. Reprezentantka Polski 8 lutego urodziła syna Leona. Do największych sukcesów Sułek-Schubert należą srebro Halowych Mistrzostw Świata z Belgradu w pięcioboju oraz srebro Mistrzostw Europy w Monachium w siedmioboju. To właśnie w tej drugiej kategorii będzie rywalizowała w Paryżu 25-latka.
Marika Popowicz-Drapała i Kinga Gacka prawdopodobnie będą reprezentowały nasz kraj w sztafecie 4x400 m kobiet, gdyż znalazły się w składzie ekipy, która wywalczyła kwalifikację. Popowicz-Drapała urodziła się 28 kwietnia 1988 roku w Gnieźnie, jednak z sukcesami trenuje i startuje w Zawiszy Bydgoszcz. Wśród największych osiągnięć jest srebro sztafety 4x100 m z Monachium. Gacka przyszła na świat 25 października 2001 roku w Gdańsku. Zawodniczka BKS Bydgoszcz może się poszczycić brązem Halowych Mistrzostw Świata z Belgradu. Po krążek sięgnęła w sztafecie 4x400 m.
Iga Baumgart-Witan wywalczyła dla Polski kwalifikację w mikście 4x400 m. Bydgoszczanka urodziła się 11 kwietnia 1989 roku. Wśród jej największych sukcesów trzeba wymienić olimpijskie złoto z Tokio, które zdobyła właśnie w sztafecie mieszanej. Ponadto Baumgart-Witan ma na swoim koncie srebro w sztafecie 4x400 m kobiet. W skoku w wzwyż Polskę reprezentować będzie Norbert Kobielski, który urodził się 28 stycznia 1997 roku w Inowrocławiu. Do jego największych sukcesów należy brąz Igrzysk Europejskich w Krakowie.
O medale powalczą na wodzie
Mirosław Ziętarski i Fabian Barański znaleźli się w składzie ekipy, która wywalczyła kwalifikację olimpijską w czwórce podwójnej mężczyzn. Ziętarski urodził się 9 marca 1993 roku w Ciechocinie. Będą to jego trzecie igrzyska w karierze po Rio de Janeiro oraz Tokio. Zawodnik AZS UMK ma na swoim koncie srebro Mistrzostw Świata w dwójce podwójnej z Sarasota 2017. Barański przyszedł na świat 27 maja 1999 roku we Włocławku. Zawodnik WTW Włocławek brał udział w Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. Kwalifikację w dwójce podwójnej wagi lekkiej kobiet zdobyła Martyna Radosz. Bydgoszczanka przyszła na świat 12 maja 1991 roku. Do jej największych sukcesów należy m.in. złoto Mistrzostw Europy z Račice.
Helena Wiśniewska z kolei była częścią ekipy, która wywalczyła kwalifikację w K2 500 kobiet. Bydgoszczanka urodziła się 18 kwietnia 1999 roku. Obecnie jest zawodniczką Zawiszy. Największym sukcesem 25-latki jest brąz Igrzysk Olimpijskich w Tokio w K4 500. W K4 500 kobiet ujrzymy Dominikę Putto. Zawodniczka Zawiszy urodziła się 29 grudnia 1995 roku. Największe osiągnięcie wychowanki Bazy Mrągowo to brąz Mistrzostw Świata z Kopenhagi 2021 w K2 200.