Igrzyska Olimpijskie w Paryżu. Oto sportowcy z kujawsko-pomorskiego, którzy powalczą o medale

Puls Dnia
Region Raport
m
Fot. Paweł Skraba dla UMWKP

Od 26 lipca do 11 sierpnia oczy całego sportowego świata będą zwrócone na Paryż, gdzie odbędą się XXXIII Letnie Igrzyska Olimpijskie. Wśród olimpijczyków nie zabraknie sportowców związanych z województwem kujawsko-pomorskim. Kogo ujrzymy w stolicy Francji?

Medalowe nadzieje

Igrzyska Olimpijskie to bez wątpienia najbardziej prestiżowa impreza w świecie sportu. Zawodnicy szykują się na nią w pocie czoła przez 4 lata, przy okazji tocząc zaciekłe boje o wywalczenie kwalifikacji. Łącznie w Paryżu ujrzymy 329 konkurencji w 32 sportach.

Chociaż w wielu przypadkach nie znamy jeszcze składów reprezentacji oraz wszystkich nazwisk zakwalifikowanych do olimpijskich zmagań, to już wiadomo, że do Francji uda się 14 sportowców związanych z naszym regionem, którzy reprezentują 6 dyscyplin.

Przegląd warto rozpocząć od torunianki Anety Rygielskiej. Bokserka przyszła na świat 24 sierpnia 1995 roku. Ma na swoim koncie srebro Mistrzostw Europy w wadze do 64 kg z Alcobendas. Podczas IO w Paryżu powalczy w kategorii do 66 kg.

Floreciści z regionu jadą na Igrzyska Olimpijskie

Aż trójkę swoich przedstawicieli będziemy mieli w szermierce. Tu do boju o olimpijskie medale staną Martyna Jelińska, Hanna Łyczbińska oraz Jan Jurkiewicz. Jelińska i Łyczbińska wystąpią we florecie kobiet zarówno indywidualnie, jak i najprawdopodobniej drużynowo. Martyna Jelińska przyszła na świat 5 maja 1992 roku w Toruniu, gdzie przez wiele lat trenowała w Budowlanych. Od 2020 roku reprezentuje AZS AWF Poznań. W 2014 roku była Indywidualną Mistrzynią Europy, zaś trzy lata później sięgnęła po brąz Uniwersjady.

Hanna Łyczbińska urodziła się 20 kwietnia 1990 roku w Toruniu. Karierę sportową rozpoczęła w 1999 w klubie Nowy Sokół Toruń, od 2004 była zawodniczką Budowlanych Toruń, w latach 2010-2014 reprezentowała barwy Sietom AZS AWF Gdańsk, następnie została zawodniczką KU AZS-UAM Poznań. Co ciekawe, Hanna Łyczbińska jest zawodowym żołnierzem. W 2019 roku zdobyła brąz w rywalizacji drużynowej na światowych wojskowych igrzyskach sportowych w chińskim Wuhan.

Jan Jurkiewicz urodził się 5 października 2000 roku w Toruniu. Zawodnik Toruńskiej Akademii Floretu wystąpi w zmaganiach indywidualnych i drużynowych. W ubiegłym roku zdobył brąz na Uniwersjadzie w Chengdu.

Nasi także w królowej sportu

Oczywiście w Paryżu nie może zabraknąć lekkoatletów z Kujaw i Pomorza. Jedną z nadziei medalowych jest Adrianna Sułek-Schubert. O zawodniczce, która przyszła na świat 3 kwietnia 1999 roku w Bydgoszczy, było ostatnio głośno w kontekście treningów w… ciąży. Reprezentantka Polski 8 lutego urodziła syna Leona. Do największych sukcesów Sułek-Schubert należą srebro Halowych Mistrzostw Świata z Belgradu w pięcioboju oraz srebro Mistrzostw Europy w Monachium w siedmioboju. To właśnie w tej drugiej kategorii będzie rywalizowała w Paryżu 25-latka.

Marika Popowicz-Drapała i Kinga Gacka prawdopodobnie będą reprezentowały nasz kraj w sztafecie 4x400 m kobiet, gdyż znalazły się w składzie ekipy, która wywalczyła kwalifikację. Popowicz-Drapała urodziła się 28 kwietnia 1988 roku w Gnieźnie, jednak z sukcesami trenuje i startuje w Zawiszy Bydgoszcz. Wśród największych osiągnięć jest srebro sztafety 4x100 m z Monachium. Gacka przyszła na świat 25 października 2001 roku w Gdańsku. Zawodniczka BKS Bydgoszcz może się poszczycić brązem Halowych Mistrzostw Świata z Belgradu. Po krążek sięgnęła w sztafecie 4x400 m.

Iga Baumgart-Witan wywalczyła dla Polski kwalifikację w mikście 4x400 m. Bydgoszczanka urodziła się 11 kwietnia 1989 roku. Wśród jej największych sukcesów trzeba wymienić olimpijskie złoto z Tokio, które zdobyła właśnie w sztafecie mieszanej. Ponadto Baumgart-Witan ma na swoim koncie srebro w sztafecie 4x400 m kobiet. W skoku w wzwyż Polskę reprezentować będzie Norbert Kobielski, który urodził się 28 stycznia 1997 roku w Inowrocławiu. Do jego największych sukcesów należy brąz Igrzysk Europejskich w Krakowie.

O medale powalczą na wodzie

Mirosław Ziętarski i Fabian Barański znaleźli się w składzie ekipy, która wywalczyła kwalifikację olimpijską w czwórce podwójnej mężczyzn. Ziętarski urodził się 9 marca 1993 roku w Ciechocinie. Będą to jego trzecie igrzyska w karierze po Rio de Janeiro oraz Tokio. Zawodnik AZS UMK ma na swoim koncie srebro Mistrzostw Świata w dwójce podwójnej z Sarasota 2017. Barański przyszedł na świat 27 maja 1999 roku we Włocławku. Zawodnik WTW Włocławek brał udział w Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. Kwalifikację w dwójce podwójnej wagi lekkiej kobiet zdobyła Martyna Radosz. Bydgoszczanka przyszła na świat 12 maja 1991 roku. Do jej największych sukcesów należy m.in. złoto Mistrzostw Europy z Račice.

Helena Wiśniewska z kolei była częścią ekipy, która wywalczyła kwalifikację w K2 500 kobiet. Bydgoszczanka urodziła się 18 kwietnia 1999 roku. Obecnie jest zawodniczką Zawiszy. Największym sukcesem 25-latki jest brąz Igrzysk Olimpijskich w Tokio w K4 500. W K4 500 kobiet ujrzymy Dominikę Putto. Zawodniczka Zawiszy urodziła się 29 grudnia 1995 roku. Największe osiągnięcie wychowanki Bazy Mrągowo to brąz Mistrzostw Świata z Kopenhagi 2021 w K2 200.