Grudziądz stawia na tramwaje. Podpisano umowę za 3 miliony złotych

Region Raport
Biznes Region
#
Fot. Mariusz Nasieniewski / grudziadz.pl

Mieszkańcy Grudziądza mogą z nadzieją patrzeć na komunikację miejską w swoim mieście. Grudziądzki Zarząd Dróg Miejskich podpisał umowę, która przybliża realizację ważnych inwestycji w dotychczasową sieć tramwajową. 


 


Grudziądzki magistrat postanowił zainwestować w tramwaje. Pomysł rozbudowy sieci tramwajowej w Grudziądzu ma ścisły związek z nową perspektywą unijną. Miasto chce zakupić 10 tramwajów niskopodłogowych, jednak to nie koniec ambitnych planów. 
 

Grudziądzanie pojadą do Mniszka 

Zarząd Dróg Miejskich 12 stycznia podpisał umowę z firmą CONE AMG, która wykona kompletną dokumentację projektowo-kosztorysową budowy linii na osiedle Mniszek oraz w rejonie dworca Grudziądz Główny. Wykonawca zobowiązany jest także do złożenia wniosku o wydanie pozwolenia na budowę oraz decyzję zezwalającą na realizację inwestycji drogowej (ZRID). CONE AMG ma 12 miesięcy na realizację umowy opiewającej na 3 mln zł. 

Pierwszy etap, budowy linii tramwajowej w rejonie dworca kolejowego, dotyczy modernizacji torowiska w ciągu ul. Aleja 23 Stycznia, Focha, Dworcowej, a drugi – budowy nowego dwutorowego torowiska w ul. Rapackiego o długości ok. 1 km, zakończonego pętlą (z wariantową koncepcją krańca dla tramwajów dwukierunkowych). Tory miałyby zostać wytyczone po stronie obiektów handlowych. Przewidziano przebudowę skrzyżowań ul. Hallera i Focha, Dworcowej i Moniuszki oraz Dworcowej i Królewskiej, na której ma powstać rondo. Preferowana jest, w miarę możliwości, budowa linii dwutorowej w ciągu ulic al. 23 Stycznia, Focha i Dworcowej. Kompleksowo miałoby zostać przebudowane torowisko na ul. Królewskiej, a przy al. 23 Stycznia zaplanowano węzeł przesiadkowy. Wykonany ma zostać też dworzec multimodalny na ul. Dworcowej.

Trzeci etap dotyczy budowy torowiska w ciągu ul. Konstytucji 3 Maja, Towarowej i Drogi Mazowieckiej – za pętlą Rządz do os. Mniszek. Przewidziano też alternatywny przebieg w ciągu Magazynowej i Składowej. Długość torowiska wynosi ok. 2,5 km. Na pętli Rządz miałby zostać przebudowany układ torowy, by umożliwić zawracanie tramwajów jadących od strony Mniszka. Nowa pętla na Mniszku powinna z kolei umożliwić jednoczesną obsługę dwóch składów tramwajowych i dwóch linii. Ponadto wskazane jest również wybudowanie rozjazdu na skrzyżowaniu z ulicą Towarową, pozwalające wjechać na zajezdnię przy ul. Składowej, na której MZK ma bazę autobusową. 


Najmniejsze miasto w Polsce z tramwajami 


Co ciekawe, Grudziądz jest najmniejszym polskim miastem z samodzielną linią tramwajową. Pierwsze tramwaje konne pojawiły się w Grudziądzu w 1896 roku. Pomysł pojawił się w związku z West-preussische Gewerbe-Ausstellung. Trasa tramwaju miała 3,05 km i wiodła przez: Dworcową – Focha – al. 23 Stycznia – Klasztorną – Szkolną – Szewską – Rynek – Długą – Starorynkową – Starą – Wybickiego – Legionów – ogród „Tivoli”. Rok później zdecydowano się na elektryfikację sieci. Jednym z kroków była przebudowa elektrowni oraz rozbudowa linii o dodatkowe 700 metrów w stronę ulicy Legionów do Tarpna. 


Aktualnie w mieście istnieją trzy linie - jedna normalna i dwie zastępcze. Główna linia tramwajowa kursuje na trasie z Tarpna na Rządz. Sieć torów to 9 km, a więc 18 km toru pojedynczego. Tabor MZK w Grudziądzu liczy 20 składów. 


Toruńskie i bydgoskie tradycje


Tramwaje w Toruniu pojawiły się nieco wcześniej niż w Grudziądzu, bo w 1891 roku. Wówczas linia wiodła z Bydgoskiego Przedmieścia na dworzec Toruń Miasto przez starówkę. Obecnie w Toruniu działa siedem linii tramwajowych dziennych. Najnowszą i największą inwestycją jest budowa linii tramwajowej na osiedle Jar, która ma 7,5 km długości i rozpoczyna się na Placu NOT. Władze MZK zabiegają także o budowę nowej zajezdni. 


Najstarsze tramwajowe historie w regionie ma Bydgoszcz. Tu tramwaje pojawiły się w 1888 roku i jeździły na trasie dworzec główny - Rynek Wełniany. Aktualnie w mieście jeździ jedenaście linii tramwajowych. Władze miasta szykują się do modernizacji zajezdni przy ulicy Toruńskiej.