Gigantyczna inwestycja toruńskiego MZK. Powstanie nowa zajezdnia

Puls Dnia
Region Raport
#
Fot. redakcja

Toruń stawia na rozwój sieci tramwajowej. Kolejnym krokiem po budowie nowej linii na Jar ma być postawienie nowej zajezdni. Obecnie władze Miejskiego Zakładu Komunikacji czynią starania, aby zdobyć na to środki.

 

Toruński magistrat dba o rozwój transportu publicznego w mieście. Na początku września oddano do użytku mierzącą 6,5 kilometra nową linię w kierunku osiedla JAR, która pochłonęła 266 milionów złotych. Niedługo do użytku zostaną oddane parkingi Park&Ride przy Dziewulskiego oraz Olimpijskiej. Obecnie do końca zmierza przygotowanie Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia, który ma sprawić, że mieszkańcy będą mogli swobodnie podróżować z wykorzystaniem różnych form transportu.

Największą inwestycją, która ma zostać zrealizowana w najbliższych latach, jest budowa nowej zajezdni tramwajowej. Budynek znajdzie się przy ulicy Legionów - tuż obok istniejącej w tym miejscu zajezdni autobusowej. Plany budowy nowej zajezdni dla tramwajów istnieją od lat. W przeszłości rozważano budowę zajezdni w rejonie skrzyżowania Gagarina z Szosą Okrężną.

 

Walka o środki

Podjęto już pierwsze kroki w kierunku postawienia dużego obiektu. Przy okazji kładzenia linii na północ Torunia położono rozjazd skierowany w stronę działki, na której powstanie zajezdnia. Docelowo nowa baza, która ma pomieścić kilkadziesiąt tramwajów. Do tego przy Legionów zostanie zlokalizowana hala serwisowa z tokarką podtorową, co umożliwi wykonywanie na miejscu poważniejszych napraw.

Inwestycja ma zostać sfinansowana m.in. dzięki programowy FEnIKS, a więc Funduszy Europejskich na Infrastrukturę Klimat Środowisko. Na ten moment władze MZK starają się o przyznanie dotacji. Jak mówi w rozmowie z portalem transport-publiczny.pl prezes MZK Zbigniew Wyszogrodzki, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to na początku 2025 roku rozpocznie się faza projektowania. Na ten moment nie wiadomo, ile będzie kosztowała nowa inwestycja.

 

Nie wszystkie tramwaje mieszczą się w zajezdni

Głównym przyczynkiem do budowy nowej zajezdni jest fakt, iż nie wszystkie tramwaje mieszczą się w zabytkowej zajezdni, którą ciężko rozbudować, gdyż znajduje się na Bydgoskim Przedmieściu.

- Na pewno nie jesteśmy już w stanie rozbudować obecnej zajezdni. Jej położenie sprawia, że po prostu nie ma miejsca, w którym można by ją rozbudowywać. W związku z tym myślimy o budowie zajezdni tramwajowej przy zajezdni autobusowej na ulicy Legionów. Jest tam trochę miejsca na to, żeby zbudować kolejną bazę, tym razem dla tramwajów. My zresztą przy okazji budowy nowej linii na północ naszego miasta wykonaliśmy już rozjazdy w kierunku działki na której miałaby stanąć ta zajezdnia - mówił Zbigniew Wyszogrodzki, prezes MZK w rozmowie z portalem transport-publiczny.pl.

Część składów jest trzymana na wygrodzonych torach odstawczych przy pętlach na Olimpijska P&R oraz Motoarena. To rozwiązanie zdaniem prezesa MZK się sprawdza, stąd tory odstawcze mają zostać zadaszone.

- Na pewno nie zamierzamy też rezygnować z garażowania tramwajów na pętlach Olimpijska i Motoarena, a więc tam, gdzie obecnie mamy nasze tory odstawcze. Wbrew pozorom takie umiejscowienie torów odstawczych sprawia, że nasze wagony nie muszą pokonywać pustych kilometrów, bowiem właściwie od razu wyjeżdżają na linie. Powiem więcej, planujemy zadaszyć oba miejsca, a w pierwszej kolejności chcemy to wykonać na pętli Olimpijska. Zadaszenie torów odstawczych przy Motoarenie to natomiast trochę bardziej odległa perspektywa. Zadaszenie pozwoli także na montaż na dachu instalacji fotowoltaicznej – zapowiada prezes MZK.


Zabytkowa zajezdnia

Aktualnie działająca zajezdnia przy ulicy Sienkiewicza na Bydgoskim Przedmieściu powstała w 1891 roku. W obecnej formie istnieje od 1915 roku, kiedy to zakończono rozbudowę zajezdni konnej. Obecnie pod dachem średnio mieści się 25 tramwajów. Co ciekawe, do 1976 roku przy Sienkiewicza stacjonowały autobusy i tramwaje.

 

Komunikacja miejska w Toruniu


Obecnie w Toruniu działa 7 linii tramwajowych dziennych, 28 linii autobusowych dziennych, 5 linii autobusowych nocnych oraz 7 linii podmiejsko-miejskich. MZK deklaruje, że posiada ponad 500 pracowników, 64 tramwaje oraz 150 autobusów.