Każdy z nas zna takie marki jak Pepsi, 7 Up, Mirinda i Mountain Dew. Nie wszyscy wiedzą, że część napojów powstaje w zakładzie, który znajduje się w kujawsko-pomorskim.
PepsiCo to prawdziwy globalny gigant. Przedsiębiorstwo jest czołowym producentem i sprzedawcą napojów bezalkoholowych oraz produktów spożywczych na świecie. Do marek będących własnością PepsiCo należą m.in. Pepsi, Mirinda, Rockstar, Lay’s, Cheetos i Doritos.
W Polsce Pepsi pojawiło się w latach 70. XX wieku, w czasach PRL. Na początku napoje były produkowane w Zakładach Piwowarskich w Gdańsku. Obecnie zajmuje się tym Pepsi Generał Bottlers Poland Spółka z o.o., a fabryki, w których powstają napoje, działają w Michrowie i Żninie.
Zakład w Żninie
Globalny koncern jest obecny na Pałukach od 1996 roku. Obecnie zakład zatrudnia 122 pracowników, z czego połowa pracuje w żnińskiej fabryce od ponad 15 lat. Co ciekawe, rotacja pracowników wynosi zaledwie 3 proc.!
PepsiCo cały czas inwestuje w naszym regionie. Niedawno oddano do użytku nową linię produkcyjną, która przy zużyciu takiej samej energii produkuje o 50 proc. napojów w tym samym czasie. Zakład stawia także na ekologię. Jak wynika z danych ma zmniejszać ślad węglowy o 8,6 tony dwutlenku węgla, dzięki nowoczesnemu tunelowi grzewczemu do formowania zgrzewek.
‒ Ponieważ zakład w Żninie produkuje napoje nie tylko na polski, ale również i europejskie rynki, modernizacja linii to strategiczne posunięcie, które potwierdza jego pozycję jako jednego z najbardziej efektywnych zakładów napojowych w skali całej Europy – powiedziała Dagmara Piasecka Ramos, Dyrektor Generalna i Prezes Zarządu PepsiCo Polska.
Budowa nowej linii była dużym wyzwaniem, które realizował międzynarodowy zespół, liczący 110 osób, a także 17 firm zewnętrznych. Linia to 15 kilometrów przewodów oraz 1 km rur.
Znane marki w regionie
W naszym regionie produkuje się sporo znanych marek spożywczych czy kosmetycznych. Od 1977 roku w Toruniu przy Placu Daszyńskiego działa zakład produkujący płatki kukurydziane. W 1990 roku fabryka została sprywatyzowana i nazwana Toruń-Pacific. Co ciekawe, pierwotnie była wspólną własnością toruńskiego magistratu oraz amerykańskiego konsorcjum. Cztery lata później zakład został częścią Cereal Partners Worldwide. Powstają w nim płatki Nestle, a więc np. Nesquik. Chocapic, Cheerio, Corn Flakes I Cini Minis. W 2000 roku uruchomiono filię w Lubiczu, gdzie powstają batoniki zbożowe, zaś w 2010 roku w Grębocinie centrum dystrybucyjne.
Fabryka przy Kraszewskiego w Bydgoszczy od 1932 roku działała jako Bydgoskie Zakłady Chemii Gospodarczej „Pollena”. W 1991 roku weszła w skład Unilever Polska S.A, a więc polskiego oddziału brytyjskiego giganta produkującego m.in. szampony Timotei, kremy i mydła Dove, a także kostki toaletowe Domestos.
W Gniewkowie działa zakład francuskiego koncernu Bonduelle zajmującego się przetwórstwem warzyw.