Środek telekonferencji z szefostwem, młoda dziewczyna zamyka laptopa, bierze torbę i wychodzi. Wybiła 16.00, a więc koniec pracy, choćby się wszystko waliło.... Po sieci krąży wiele tego typu filmików, mających ironicznie pokazywać zachowania młodych ludzi z generacji Zet w pracy. To w pewnym sensie reakcja na to, w jak ogromnym stopniu pokolenie Zet, rozpoczynające zawodowe kariery, już zmieniło nam rynek pracy. W 2025 roku co piąty pracownik w Polsce będzie przedstawicielem tej generacji, w pełni cyfrowej i skupionej na work-life-balance. Zmianę stara się opisać raport, przygotowany przez popularny portal OLX Praca.
Raport "Gen Zmiany rynku pracy" oparto na dwóch źródłach – ankiecie OLX Praca, przeprowadzonej wśród pracodawców oraz wynikach badania zrealizowanego przez SW Research na reprezentatywnej grupie Zetek. Raport zaskakująco pozytywnie pokazuje to, w jaki sposób Zetki zmieniają nasz rynek pracy. Bo to, że zmieniają nie podlega już dyskusji. Wchodzą zresztą na ten rynek w bardzo dobrym dla siebie momencie – przy dużym deficycie pracowników, co w pewnym sensie wymusza na pracodawcach wprowadzanie oczekiwanych przez młode pokolenie zmian.
Pora na wnioski
Jakie autorzy raportu wyciągają najważniejsze wnioski:
Pracodawcy:
● Obecność Zetek w firmach przyczyniła się do opracowania konkretnych i transparentnych perspektyw awansu finansowego oraz siatki wynagrodzeń w firmach.
● Pracownicy pokolenia Zet wpłynęli na bardziej elastyczne podejście firmy do form świadczenia pracy.
● Zetki przyczyniły się do zmiany sposobu organizacji pracy oraz ustalania i komunikowania celów przez przełożonych.
Zetki:
● 60 proc. uważa, że ich wynagrodzenie jest adekwatne do ich doświadczenia.
● 60 proc. twierdzi, że w firmie uwzględniono ich preferencje dotyczące formy świadczenia pracy.
● Prawie 60 proc. uznało, że przełożony traktuje ich po partnersku i stara się zrozumieć ich potrzeby.
- Rola przedstawicieli pokolenia Zet na rynku pracy z każdym rokiem będzie coraz istotniejsza. Znaczenie to będzie większe dzięki rosnącej w siłę reprezentacji Zetek, ale przede wszystkim dzięki zmianom, których oczekują one od firm. Dzisiaj te oczekiwania mogą budzić skrajne emocje i prowadzić do negatywnych ocen całego pokolenia. Ale jeśli dogłębnie je przeanalizujemy, to większość z nas doceni na przykład to, że wielu z przedstawicieli pokolenia Z przyczynia się do osiągnięcia równowagi między pracą i życiem prywatnym. Nie powinniśmy zatem krytykować Zetek, tylko szukać z nimi porozumienia, a to możliwe jest dzięki skutecznej i otwartej komunikacji – podsumowuje Jolanta Święcicka z OLX Praca.
Praca i życie prywatne: równowaga
Na czym zależy Zetkom w pracy? Jak czytamy w raporcie „w opinii pracodawców największą zachętą, skłaniającą Zetki do podjęcia pracy jest wynagrodzenie, które w opinii 57 proc. aktywnych zawodowo osób urodzonych po 1995 roku jest adekwatne do ich doświadczenia”.
Z badania OLX Praca wynika, że sprawami istotnymi zarówno z perspektywy Zetek, jak i pracodawców, są takie czynniki jak samorozwój oraz równowaga między pracą i życiem prywatnym. „Pierwszy jest sposobem na zniwelowanie powstającej na rynku pracy luki kompetencyjnej, drugi – przyczynia się do budowania dobrostanu pracowników.” – czytamy w raporcie. Z raportu wynika jednak, że jedynie co czwarty ankietowany pracodawca zgodził się ze stwierdzeniem, że pracownicy z pokolenia Zet wpłynęli na rozbudowę oferty szkoleń, kursów i praktyk dla pracowników w obszarach, w których chcieliby rozwijać swoje umiejętności.
Raport OLX Praca ocenia wejście Zetek na rynek pracy jako zmianę zdecydowanie pozytywną, wymuszającą też zmiany w interesie innych generacji. Dobrze wypadają też pracodawcy – Zetki są w większości zadowolone z relacji w pracy, stwarzaniu im możliwości rozwoju czy dbaniu o ich dobrostan.
Warto dodać, że dziś w firmach współpracują ze sobą cztery generacje – baby boomers (urodzeni w latach 1940–1960), X (1961–1982), Y (1983–1995) i Z (1995–2010) (podział za rp.pl). Z badań wynika, że wizerunek Zetek na rynku pracy jest różny – przedstawiciele innych pokoleń zarzucają im często roszczeniowość bez kompetencji i zaangażowania. Każdy kolejny raport przynosi oczywiście nowe informacje – też o tym, jak zmienia się postrzeganie Zetke przez starsze pokolenia i dostrzeganie pozytywów – np. dotyczących zasady work-life balance.
Źródło: Raport OLX Praca „Gen Zmiany rynku pracy”
Pełna wersja raportu: TUTAJ