W połowie marca otwarte zostaną oferty w przetargu ogłoszonym 15 lutego przez władze Gąsawy na wykonanie otworu badawczego-eksploatacyjnego Gąsawa Gt-1. To już trzecie podejście. Poprzednie dwa przetargi zostały unieważnione. Warto spróbować, bo Gąsawa znalazła się w gronie zaledwie 15 polskich samorządów, które zdobyły dotacje na odwierty geotermalne z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Jeśli tym razem uda się wyłonić wykonawcę, jego zadaniem będzie wykonanie robót wiertniczych oraz badań geologicznych i hydrogeologicznych. Gdyby cechy złoża i warunki geologiczne okazały się korzystne, otwór Gąsawa GT-1 stanie otworem wydobywczym a Gąsawa korzystać będzie ze źródła energii i różnych możliwości zastosowania wód geotermalnych.
Ponad sto milionów lat
Przed geologami i specjalistami od wierceń nie lada wezwanie, bo dowiercić będą się musieli do złóż z okresu jury, sprzed grubo ponad 100 milionów lat. Głębokość odwiertu w Gąsawie może osiągnąć głębokość nawet 3,6 kilometra.
Droga do zrealizowania tej inwestycji nie jest jednak prosta a sprawa ciągnie się już od kilku lat. Jeszcze w roku 2018 władze gminy uzyskały wsparcie finansowe z samorządu województwa na przygotowanie dokumentacji badawczej dla gąsawskiej geotermii. W roku 2021 Gąsawa odpowiedziała na nabór NFOŚiGW do priorytetowego programu „Udostępnianie wód geotermalnych w Polsce”. Udało się, jako jeden z zaledwie 15 samorządów z całej Polski, Gąsawa zdobyła dotację w wysokości 26 989 275 zł i była to największa z wszystkich rozdzielnych przed Fundusz kwot.
Wtedy jednak zaczęły się schody. Pierwszy przetarg – ogłoszony w kwietniu 2022 roku oraz kolejny, z lutego 2023 skończyły się fiaskiem, bo oferty, owszem, zostały złożone, ale ich wartość znacznie przekraczała przeznaczony na te prace budżet, a NFOŚiGW nie zgodził na zwiększenie dotacji.
Teraz zorganizowany został trzeci przetarg. Jak wynika z wypowiedzi wójta Gąsawy, Błażeja Łabędzkiego dla portalu palukiznin.pl, przeprowadzona została korekta projektu w celu obniżenia kosztów inwestycji. Otwarcie ofert nastąpi 15 marca.
W Inowrocławiu już wiercą
Drugim z kujawsko-pomorskich samorządów, który zdobył wsparcie NFOŚiGW na badania geotermalne, był Inowrocław. Tu jednak – jak już informowaliśmy w kujawy-pomorze.info – roboty trwają. Odwiert prowadzony jest przy inowrocławskim Zakładzie Energetyki Cieplnej. Stoi tam maszt wiertniczy o wysokości 37 metrów (na zdjęciu). Jak dowiedzieliśmy się w środę (28 lutego) w inowrocławskim Urzędzie Miasta, prowadząca roboty firma UOS Drilling dowierciła się już do głębokości 800 metrów. Docelowo otwór sięgnąć ma głębokość 2 km.