Galeria Miejska Bwa w Bydgoszczy: udana sztuka łączenia starego z nowym

Region Raport
Biznes Region
Nowe szaty bydgoskiej galerii Bwa
Fot. Urząd Miasta Bydgoszczy

Siedem milionów złotych kosztował zakończony właśnie pierwszy etap remontu i modernizacji Galerii Miejskiej Bwa w Bydgoszczy. Efekty prac są imponujące.

Odnowiona elewacja – to najbardziej widoczny efekt zakończonych niedawno robót. Zadanie nie było łatwe, bo wykonana z piaskowca struktura – charakterystyczny element architektury tego budynku -  wymagała głębokiej przebudowy, ale zachowaniem pierwotnego kształtu artystycznego.  I ta sztuka się udała. 

Stare jak  nowe 

- Chodziło o odtworzenie pierwotnego wizerunku tej galerii, ale w nowym wydaniu. Wymieniony został piaskowiec, elewację wykonano w nowoczesnej technologii elewacji wentylowanej - mówił na briefingu przed Bwa Lucas Franc, dyrektor generalny wykonawcy – bydgoskiej spółki Kor-Pol Invest.

 
A bardzo dobrą współpracę z wykonawcą chwaliła dyrektor galerii, Karolina Leśnik-Patelczyk. -  Od początku byłam fanką tego budynku, zarówno wnętrza, jak i elewacji. Udało nam się przeprowadzić tren remont w taki sposób, żeby zachować jak najwięcej z jego oryginalnej tkanki. Nie zaburzaliśmy tego pierwotnego projektu. Bardzo zależało nam, żeby w czasie remontu Galeria mogła działać, organizować wystawy, przyjmować widzów. To się udało i za to jestem wdzięczna – dodała dyrektor Karolina Leśnik- Patelczyk.

Nie tylko elewacja  

Pierwszy etap modernizacji  obejmował także wymianę stolarki okiennej na 1 i 2 piętrze budynku wystawowego, docieplenie dachu budynku administracji, montaż nowej  instalacji odgromowej, ocieplenie i założenie izolacji przeciwwilgociowej piwnic budynku administracyjnego. Dzięki drugiemu etapowi prac poprawi się dostępność galerii dla osób z niepełnosprawnościami. 


-  Bydgoszcz jest wielkim placem budowy w obszarze infrastruktury związanej z kulturą. Akurat Galeria Miejska jest jedną z najmniejszych tego typu inwestycji, ale prace trwają w Teatrze Polskim, wcześniej zrewitalizowaliśmy Teatr Kameralny, uruchomiliśmy Młyny Rothera. Wspólnie z panem marszałkiem rozbudowujemy operę o czwarty krąg, a kampus Akademii Muzycznej jest w trakcie budowy – podkreślał prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. - Elewacja Galerii prosiła się już o remont. Po dyskusjach i konsultacjach ze służbami konserwatorskimi udało się znaleźć odpowiednią technologię prac i dziś możemy oglądać efekty. 


Siedziba dzisiejszej Galeria Miejskiej Bwa przy ul. Gdańskiej, a wcześniej bydgoskiego salonu Biura Wystaw Artystycznych zrealizowana została w roku 1970 według projektu bydgoskich architektów: Zdzisława Kostrzewy, współautora min. projektu hotelu Brda i obiektów uczelnianych ówczesnej Akademii Techniczno-Rolniczej oraz Tadeusza Czerniawskiego, projektanta pierwszego lodowiska Torbyd.