Niezwykła przedwojenna historia małych wytworni i wielkich gwiazd – Poli Negri i Heleny Grossówny – kultowe realizacje takich obrazów jak „Prawo i pięść” czy „Czterej pancerni i pies”, festiwale filmowe z Camerimage na czele, sukcesy promocji filmowej w ostatnich latach, gdzie chociażby w Toruniu lokowano wiele produkcji, a miasto grało nie tylko siebie, ale też Frankfurt czy Strasbourg. Jest o czym pisać! Może pracę magisterską?
Właśnie ogłoszono konkurs na najlepszą pracę licencjacką i magisterską dotyczącą Kujaw i Pomorza jako regionu filmowego. Do udziału w konkursie zaprasza marszałek województwa kujawsko-pomorskiego. Kogo? Studentów i absolwentów uczelni wyższych. Ciekawych prac może być sporo, nie tylko ze względu na to, co filmowego w ostatnim stuleciu się u nas wydarzyło, ale też dlatego, że filmem można zajmować się choćby na UKW czy UMK i to w różnych kontekstach – od historii, przez sztukę po biznes.
Temat przewodni konkursu to, jak piszą organizatorzy z Urzędu Marszałkowskiego, filmowy potencjał naszego regionu: jego twórcy, lokacje i produkcje, które powstały na Kujawach i Pomorzu.
Dlaczego powstał ten konkurs?
- Kujawy i Pomorze to nie tylko wspaniałe krajobrazy i architektura, ale także bogate dziedzictwo X Muzy, na które składają się zarówno wybitni twórcy związani z regionem, jak i niezapomniane produkcje filmowe realizowane na tutejszych terenach. Chcemy, aby konkurs stał się okazją do odkrywania i podkreślania kinematograficznego potencjału województwa, a także inspirował kolejne pokolenia studentów i młodych badaczy do zgłębiania tej tematyki. – pisze marszałek Piotr Całbecki na stronie kujawsko-pomorskie.pl
Kto może wziąć udział?
Dla kogo konkretnie skierowany jest ten konkurs? Do autorów prac licencjackich i magisterskich, obronionych w latach akademickich 2023/2024 oraz 2024/2025. Jak czytamy na stronie Funduszu Filmowego Kujawy Pomorze „zadaniem uczestników jest zgłębienie i opisanie filmowych związków Kujaw i Pomorza – regionu pełnego pięknych krajobrazów, unikatowych miejsc oraz bogatego dziedzictwa kinematograficznego.”
Jakie są nagrody w konkursie?
Dodajmy, że na laureatów czekają nie tylko atrakcyjne nagrody finansowe, ale także możliwość promocji ich prac w przestrzeni publicznej. A to często jest znacznie ważniejsze. Szczegóły dotyczące regulaminu oraz zgłoszeń można znaleźć na stronie internetowej film.kujawsko-pomorskie.pl.
A nagrody? Są niebagatelne. W sumie to 16, 5 tys. złotych. Między innymi nagroda za najlepszą pracę magisterską to 6,5 tys. złotych, a licencjacką – 4,5 tys. Do tego dochodzą wyróżnienia. Szczegóły w regulaminie konkursu – TUTAJ.
A na zdjęciu premiera "Sezonów", których realizacja praktycznie w całości odbywała się w Toruniu.
W artykule wykorzystano materiały Funduszu Filmowego Kujawy Pomorze - czytaj TUTAJ.