W czwartek (19 września) z magazynu w podtoruńskim Przysieku wyruszył na południe transport w ramach akcji pomocowej organizowanej przez samorząd województwa. Pieluchomajtki, pościel, podkłady higieniczne i inne środki konieczne do opieki nad chorymi i niepełnosprawnymi pojechały do Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w dotkniętych katastrofalną powodzią Głuchołazach, w powiecie nyskim.
To, co najpotrzebniejsze
To kolejny już transport z pomocą. Jak informuje kujawsko-pomorski Urząd Marszałkowski, pierwszy – m.in. z kocami, środkami czystości i artykułami spożywczymi dotarł do Paczkowa. Wysłany został także tir wody mineralnej „Krystynka” z należącego do samorządu województwa Uzdrowiska Ciechocinek SA. – Ratownicy, strażacy, inne służby mundurowe. Ci ludzie ciężko pracują, taka wzbogacona w minerały wody jest im bardzo potrzebna – mówił w czwartek marszałek województwa Piotr Całbecki, podsumowując pierwsze dni akcji pomocy. - Przede wszystkich chcę podziękować mieszkańcom naszego regionu, samorządowcom, firmom, organizacjom. To był odzew solidarności, wielkiego serca. To jest powód do dumy, że jako Polacy nie zawodzimy i od razu ruszyliśmy z pomocą. Czasami narzekamy, że jesteśmy może mniej empatyczni, ale okazuje się, że jest zupełnie odwrotnie i w razie potrzeby, w sytuacjach dramatycznych, potrafimy eksplodować dobrocią, pomocą i solidarnością. Koordynujemy pomoc w naszym zakresie, ale wiemy, że także wiele samorządów organizuje pomoc, to bardzo dobrze, mają bezpośrednie kontakty z potrzebującymi miastami, czy gminami.
Marszałek poinformował także, że w Kujawsko-Pomorskie Stowarzyszenie Samorządowe Salutaris udostępniło konto do zbiórki pieniędzy na pomoc dla powodzian. - Wiemy, że wiele gmin z którymi współtworzymy to stowarzyszenie przymierza się do wpłat, tak więc i ta akcja się rozkręca - dodał marszałek Całbecki.
Numer specjalnego subkonta bankowego: 16 1020 5011 0000 9502 0319 0386 z dopiskiem „Pomoc dla powodzian”
Będą kolejne transporty. Jeszcze w tym tygodniu do potrzebujących dotrzeć mają koce, łopaty, agregaty prądotwórcze, specjalistyczne urządzenia do osuszania – wysyłkę tego sprzętu samorząd województwa przygotował we współpracy z Caritasem. - Potrzeba także rąk do pracy. Już zgłaszają się do nas specjaliści, chcą jechać pomóc w odbudowie jakiegoś konkretnego domu, czy elementu infrastruktury. Wciąż apeluje o tego typu wolontariuszy – dodaje marszałek.
Przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego i we współpracy z Kujawsko-Pomorską Izbą Rolniczą organizowana jest także pomoc dla rolników z terenów objętych powodzią.
Dokąd z pomocą?
Trwa zbiórka najpotrzebniejszych artykułów dla poszkodowanych w powodzi na południu kraju. Przydadzą się: woda pitna, koce, materace, środki czystości, artykuły higieniczne, żywność z długim terminem przydatności w trwałych opakowaniach. Jak podaje Kujawsko-Pomorski Urząd Marszałkowski, samorządy lokalne mogą dostarczać zebrane dary bezpośrednio do magazynów w Przysieku i Złejwsi Wielkiej (powiat toruński), po wcześniejszym ustaleniu szczegółów; tel. 607 191 702.
Punkty przyjmowania darów w ramach akcji prowadzonej przez Urząd Marszałkowski:
- Księgodzielnia Kopernikańska przed budynkiem Urzędu Marszałkowskiego, plac Teatralny 2 w Toruniu
- budynek Elany ul. M. Skłodowskiej-Curie 73 w Toruniu
- budynek siedziby K-PUM w Bydgoszczy, ul. Jagiellońska 9
- budynek siedziby K-PUM we Włocławku, ul. Bechiego 2
- budynek WORD w Grudziądzu, ul. Waryńskiego 4
- budynek WORD, oddział w Inowrocławiu, ul. Orłowska 48
Akcje pomocowe prowadzą także samorządy kujawsko-pomorskich miast i gmin. Szczegółowe informacje znaleźć można na ich oficjalnych stronach internetowych