Energa-Operator uruchomiła Główny Punkt Zasilania w miejscowości Machnacz, w gminie Brześć Kujawski. Brzeska Strefa Gospodarcza zyska większą moc

Puls Dnia
Biznes Region
x
Fot. Urząd Miasta Brześć Kujawski

Energa-Operator uruchomiła Główny Punkt Zasilania, tzw. GPZ w miejscowości Machnacz, w gminie Brześć Kujawski. Dzięki temu znacząco zwiększy się potencjał przyłączeniowy w tamtym rejonie.

Czym jest GPZ? To węzeł w sieci elektroenergetycznej, którego podstawową funkcją jest zapewnienie dostaw i koordynacja przepływu energii elektrycznej w określonym obszarze.

- Budowa GPZ Machnacz jest ważną inwestycją dla Brzeskiej Strefy Gospodarczej – mówi burmistrz Brześcia Kujawskiego Tomasz Chymkowski na www.energa-operator.pl. - Jest odpowiedzią na zapotrzebowania zgłaszane od firm już funkcjonujących, jak również pytania nowych podmiotów gospodarczych. Uruchomienie obiektu umożliwia podejmowanie działań mających na celu dalszy, dynamiczny rozwój gospodarczy gminy. Jednocześnie, daje nam przewagę konkurencyjną w rozmowach z inwestorami i instytucjami otoczenia biznesowego.

Główny Punkt Zasilania w Machnaczu to obiekt spełniający najnowsze standardy techniczne. Wyposażony jest w rozwiązania zapewniające zdalny nadzór oraz możliwość sterowania jego pracą przez dyspozytorów Energa-Operator, odpowiadających za zarządzanie siecią dystrybucyjną wysokiego napięcia. Stacja posiada dwa transformatory o mocy 25 MVA każdy. Stacja przygotowana została do doprowadzenia drugiej linii wysokiego napięcia. Jej budowa planowana jest w kolejnych latach. Teraz, dzięki uruchomieniu GPZ Machnacz, przedsiębiorcy zyskają także znaczną moc przyłączeniową, która pozwoli m.in. na lokalizowanie na terenie Strefy nowych zakładów produkcyjnych oraz centrów logistycznych.


Brzeska Strefa Gospodarcza

Brześć Kujawski zlokalizowany jest w południowo-wschodniej części województwa kujawsko-pomorskiego, w powiecie włocławskim. Wyróżnikiem brzeskich terenów inwestycyjnych jest ich lokalizacja przy węźle autostrady A1 Włocławek Zachód w Pikutkowie. Utworzona tam na 470 hektarach Brzeska Strefa Gospodarcza dodatkowo oferuje inwestorom szereg udogodnień, m.in. ułatwienia w zakresie projektowania, dostęp do w pełni uzbrojonych nieruchomości, a także ulgi i zwolnienia podatkowe w ramach pomocy regionalnej oraz de minimis.

W Brzeskiej Strefie Gospodarczej zatrudnionych już teraz jest około 2 800 osób. 

Swoje centra logistyczne oraz zakłady produkcyjne mają tutaj firmy takie, jak:

  • LPP (producent odzieży, Polska),
  • RTE (producent rowerów – wyłączny dostawca do sieci Decathlon, Portugalia),
  • Lear,
  • Kongsberg Automotive (wyposażanie samochodowe, Norwegia, USA),
  • Anwis (producent rolet i żaluzji, Polska),
  • Kleib (chemia budowlana, Polska),
  • Detal-Met (wyposażenie sanitarne, Polska),
  • Raben (logistyka),
  • H&S Steel (konstrukcje stalowe),
  • TeleMax,
  • Toolmet.

Inwestycjami na terenie Strefy zainteresowane są kolejne przedsiębiorstwa, a część z już tu działających ma w planach rozbudowę swoich zakładów.