Elektryzujący Grudziądz: to nie finisz a półmetek! Komentarz Ryszarda Warty

Puls Dnia
Biznes Opinie
#
Fot. Siemens Energy

Niedawno informowaliśmy na kujawy-pomorze.info, że jeszcze w tym roku odbyć się ma pierwszy rozruch gazowo-parowej elektrowni typu CCGT, jaką Energa SA (grupa Orlen)  buduje w Grudziądzu. To duża inwestycja, warta 2 miliardy złotych - bagatela - nieco ponad dwa roczne budżety Grudziądza. To jednak wcale nie finisz energetycznych planów związanych z tych miastem ale dopiero półmetek!         
 

Ireneusz Fąfara, prezes grupy Orlen poinformował 23 stycznia PAP o planach budowy elektrowni  CCGT w Gdańsku oraz drugiego bloku elektrowni w Grudziądzu. W przypadku tej pierwszej inwestycji trwają analizy, studia i przymiarki, natomiast projekt Grudziądz 2 jest już znacznie bardziej zaangażowany: gotowy jest projekt budowlany, inwestor wystąpił już do PSE o zwiększenie mocy przyłączeniowych i złożył wniosek o wydanie pozwolenia na budowę.  Na obie inwestycje Orlen chce wyłożyć 6 miliardów złotych. 
 

Dla Orlenu, Grudziądz ma strategiczne  znaczenie. Koncern stawia na siłownie gazowe, bo to jedna z dróg dekarbonizacji polskiej energetyki, a gaz  - jak informuje Orlen – ma pełnić kluczową rolę paliwa przejściowego w transformacji energetycznej regionu. Orlenowska strategia rozwoju na najbliższe 10 lat zakłada zwiększenie łącznej mocy swych elektrowni CCGT z obecnych 1,8 do 4,3 GW. 


Grudziądz 1 dać ma 0,560 GW mocy. Budowa trwa także w Ostrołęce, gdzie po utopieniu ponad miliarda złotych za poprzednich rządów w bezsensowną budowę bloku węglowego, który krótko po wybudowaniu trzeba było rozbierać, powstaje kolejna siłownia gazowa. Planowana moc tej elektrowni to 0,745 GW. Do założonego w strategii Orlen 2035 poziomu 4,3 GW -  trochę  jeszcze tych mocy brakuje,  stąd plany dotyczące Gdańska i podwojenia potencjału instalacji w Grudziądzu.

Co ciekawe, na drugim końcu naszego województwa Orlen też ma energetyczne plany. Chodzi oczywiście o tzw. mały atom we Włocławku. Elektrownię klasy SMR chce tam zbudować spółka OSGE, utworzona przez Orlen i Synthos z grupy Michała Sołowowa. I tu także coś się dzieje: Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska wydał właśnie decyzję o zakresach raportów środowiskowych dla tego projektu, co na wyjątkowo długiej i skomplikowanej drodze pozyskiwania wszelkich zgód, zezwoleń i warunków jest istotnym krokiem. Włocławki SMR dawać ma ok. 2 GW mocy. 

Gdyby wszystkie te plany zostały zrealizowane, nasz region znacząco wzmocniłby swą  pozycję na energetycznej mapie kraju.