ECFC: będzie budowa, ale za 600 milionów i ani grosza więcej

Puls Dnia
Region Raport
Biznes Opinie
t
Fot. ECFC

Samorząd województwa stanie się jednym z trzech podmiotów publicznych zaangażowanych w budowę Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage w Toruniu - wraz z miastem i ministerstwem kultury. Inwestycja będzie realizowana, ale wyłącznie na poziomie pierwotnych założeń, czyli w wysokości 600 mln zł. To najważniejsze, co wyczytać można z dzisiejszego (wtorek, 10 grudnia) komunikatu biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego.

Do kolejnego, trzeciego już spotkania w sprawie ECFC w siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego  – jak już kilka dni temu informowaliśmy w kujawy-pomorze.info – doszło w ostatni czwartek, 5 grudnia. Uczestniczyli w nim wiceminister Andrzej Wyrobiec i dyrektor Maciej Dydo ze strony MKiDN, prezydent Torunia Paweł Gulewski oraz marszałek Piotr Całbecki. Nie było za to przedstawiciela fundacji Tumult.
 

Tym razem nie było też komunikatu ze strony MKiDN. O ustaleniach po spotkaniu informował Marcin Centkowski, rzecznik prezydenta Torunia. Dzisiejsza informacja Urzędu Marszałkowskiego w dużej części powtarza przekazane przez niego informacje. Mowa jest m.in. o wyrażonej przez strony woli „kontynuacja i współpracy na rzecz realizacji misji EFC”. Komunikat potwierdza także to, o czym mówiono już dawna, czyli o planowanym wejściu samorządu województwa do grona współorganizatorów ECFC.       


Jak informuje komunikat: „Fundacja Tumult, jako prywatny podmiot współtworzący zapewni dotychczasowy wkład w formie marki Camerimage oraz zapewni merytoryczną działalność w zakresie sztuki filmowej, nie tylko przy organizacji Festiwalu Camerimage, ale również realizacji innych programów i projektów z wykorzystaniem nowo powstającej infrastruktury”.

Warto zwrócić uwagę na ostatnią część komunikatu: „Niezwłocznie po wprowadzeniu w życie nowej formuły organizacyjnej ECFC” – czyli po dołączeniu samorządu województwa, jako współorganizatora ECFC –„zostanie zaktualizowany harmonogram prac inwestycyjnych, których łączna wartość zamknie się w granicach pierwotnie przyjętych założeń budżetowych".

Ta pierwotnie założona wartość to 600 mln, z czego w myśl podpisanej w 2019 roku umowy, 400 mln wnieść ma skarb państwa, a 200 mln samorząd Torunia.

Według wielu opinii, 600 mln nie wystarczy na pełnowymiarową realizację obu etapów ECFC, bo od roku 2019 koszty prowadzenia inwestycji budowlanych dramatycznie poszły w górę. Utrzymanie limitu kosztów na tym poziomie może więc oznaczać, że związany z ECFC pierwotny plan inwestycyjny zostanie poddany bardzo znaczącym oszczędnościom.