e-PIT już od dzisiaj! Także dla prowadzących działalność gospodarczą

Puls Dnia
Biznes Region
e-PIT

Już od dziś, 15 lutego, złożyć można deklarację podatkową za rok 2023 korzystając z usługi Twój e-PIT. W tym roku po raz pierwszy z możliwości tej będą mogły skorzystać również osoby prowadzące działalność gospodarczą oraz działy specjalne produkcji rolnej. Termin złożenia deklaracji mija 30 kwietnia.  

E-PIT to najprostsza metoda rozliczenia się z fiskusem i dziś już w Polsce najpopularniejsza. W zeszłym roku na ok. 20 mln złożonych deklaracji, ponad połowę: 11,9 mln stanowiły rozliczenie wykonane tym właśnie sposobem.     


W e-PIT na użytkowników czekają już automatycznie wypełnione deklaracje – warto jednak przed zatwierdzeniem sprawdzić, czy wszystkie dane się zgadzają i czy np. ujęte są wszystkie źródła dochodu. W ramach usługi e-PIT korzystać można z możliwości złożenia 

  • PIT-37, 
  • PIT-38,
  • PIT36L
  • i PIT-28. 


Wszystkie formularze udostępnione w Twój e-PIT mają wypełnione te dane, które są w posiadaniu Krajowej Administracji Skarbowej: czyli między innymi: imię, nazwisko, identyfikator podatkowy (NIP lub PESEL), adres, właściwy Urząd Skarbowy, rachunek bankowy zgłoszony do zwrotu ewentualnej nadpłaty, dane rozliczeń za ubiegły rok w tym te, dotyczące ulg na dzieci i przepisane z poprzedniego zeznania dane dotyczące Organizacji Pożytku Publicznego i celu szczegółowego  na który przekazywane jest 1,5 proc. podatku. 


Termin złożenia deklaracji mija 30 kwietnia. Jeśli do tego czasu podatnik jej nie zatwierdzi i nie wyśle, system sam prześle do Urzędu Skarbowego automatycznie wypełniony PIT.

   
- Przedsiębiorcy korzystających z e-PIT korzystać będą mogli ze specjalnego kreatora, który pomagał będzie w uzupełnieniu danych – mówiła  Sylwia Zdebiak, dyrektor Departamentu Relacji z Klientami Ministerstwa Finansów na wczorajszej  konferencji prasowej. - Jest on zbudowany na zasadzie pytań  i odpowiedzi. 

e-PIT będzie miał już "zaciągnięte" dane dotyczące  wpłaconych zaliczek na poczet podatku lub ryczałtu oraz dane o ulgach i odliczeniach wynikające z informacji od płatników.

Osoby prowadzące działalność gospodarczą, wypełniające PIT-36  czy liniowy PIT-36L będą musiały uzupełnić deklarację o:

  • przychody z działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej, 
  • dane o ulgach i odliczeniach niewynikające z informacji, jakimi dysponuje KAS,  
  • koszty uzyskania przychodów.

"Ryczałtowcy" wypełniający PIT-28 będą mieli do uzupełnienia:

  • przychody z działalności gospodarczej/najmu/sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych
  • ulgi i zwolnienia
  • należny ryczałt 

      Resort finansów zachęca do elektronicznego rozliczania podatków i chce, żeby Twój e-PIT stał podstawową platformą do załatwiania tych spraw. Trwają pracę nad aplikacją mobilną, która ma być jak najbardziej  intuicyjna i przyjazna użytkownikowi.  Nie znaczy to jednak, że możliwość złożenia tradycyjnej – papierowej deklaracji wkrótce zupełnie zniknie.    
-  Taka możliwości zawsze pozostanie – deklarował wczoraj Marcin Łoboda, szef Krajowej Administracji Skarbowej.  – Nie możemy pomijać osób, które np. z powodu wykluczenia cyfrowego, wolą taką właśnie metodę składania deklaracji.


Jak informowali przedstawiciele MF, w zeszłym roku 12,7 miliona podatników wskazało w swych zeznaniach cele szczegółowe, dzięki czemu wpisane do KRS organizacje pożytku publicznego otrzymały łącznie 1,53 miliarda złotych. Zdaniem ministra Łobody, w tym rok ten rekord może być poprawiony. 


Nie będzie jednak rekordu w kwocie zwróconych podatnikom nadpłat. 
- W zeszłym roku było to 27 mld złotych, zwrot dotyczył 15,7 mln deklaracji. Szacujemy, że w tym roku nie będzie aż tylu nadpłat – powiedział Marcin Łoboda.