Dziesięć miesięcy – tyle czasu pozostało do ważnej zmiany, która w praktyce obejmie wszystkich prowadzących w Polsce działalność gospodarczą. Chodzi o Krajowy System e-Faktur (KSeF) i e-faktury, które od 1 lipca 2024 roku dla większości firm staną się obowiązkowe.
Krajowy System e-Faktur to ogólnopolska platforma teleinformatyczna prowadzona przez Ministerstwo Finansów. KSeF działa online i pozwala na wystawianie, przesyłanie i odbieranie faktur ustrukturyzowanych, czyli przygotowywanych według jednego, przygotowanego przez MF wzorca.
Platforma KSeF także przechowuje faktury, oznacza numerem indentyfikacyjnym oraz weryfikuje ich zgodność ze wzorcem.
Działa to – w maksymalnym uproszczeniu – tak, że wystawca faktury VAT wchodzi na platformę KSeF wystawia tam fakturę, która wędruje od razu do systemu i tam jest automatycznie sprawdzana. Poprzez aplikację KSeF fakturę można także odebrać.
System już funkcjonuje – od 1 stycznia 2022 roku korzystanie z niego jest dobrowolne. Od 1 lipca 2024 będzie to już obowiązkowa forma wystawiania faktur między przedsiębiorcami.
Nie dotyczy to małych i średnich przedsiębiorców zwolnionych z VAT – ale też tylko do czasu. W ich przypadku wystawianie faktur poprzez KSeF będzie obowiązkowe od 1 stycznia 2025 r.
Jakie korzyści?
Przedstawiciele ministerstwa finansów podkreślają, że system e-faktur to korzyść zarówno dla państwa, jak i przedsiębiorców.
Co zyskuje państwo:
- wprowadzenie e-faktur to kolejny, duży skok w budowie cyfrowego państwa
- zgromadzenie faktur w jednym, państwowym systemie to lepszy nadzór służb fiskalnych na obrotem faktur
- system e-faktur ma ułatwić walkę z wyłudzeniami podatku VAT
- KSeF ma przyspieszyć i uprościć obiegu dokumentów
Co zyskuje przedsiębiorca?
- automatyczne wystawianie, przetwarzanie dokumentów to sposób na obniżenie kosztów księgowych
- faktury będą archiwizowane i dostępne w KSeF - a to zdejmuje ten obowiązek z przedsiębiorców i także pozwala obniżyć koszty
- jednolity wzór e-faktury zmniejsza ryzyko popełnienia błędu przy fakturowaniu i w konsekwencji konieczności tłumaczenia się przez służbami skarbowymi.
MF zachęca by już teraz korzystać z KSeF poprzez skrócenie czasu oczekiwania na zwrot podatku z 60 do 40 dni.
Do tematu e-faktur będzie jeszcze w portalu kujawy-pomorze.info wracać.
Więcej informacji znaleźć można TUTAJ