Dźwig na wałach: ruszyła rozbudowa siedziby Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu

Puls Dnia
Region Raport
t
Fot. Ryszard Warta

Niecały rok potrwać mają podstawowe prace przy rozbudowie wojewódzkiej komendy PSP w Toruniu. Tempo jest dotąd niezłe: w grudniu rozstrzygnięty został przetarg, umowę z wykonawcą podpisano przedostatniego dnia zeszłego roku, teren został na początku stycznia udostępniony wykonawcy i roboty już trwają, czego trudno nie zauważyć, bo nad placem budowy przy Wałach Sikorskiego wznosi się potężne ramię dźwigu.

Czasu aż tak wiele nie ma, a do zrobienia jest sporo. Historyczny budynek, czyli remiza toruńskiej straży ogniowej – neogotycka, ceglana konstrukcja zbudowana w pierwszych latach XX wieku, poddana zostanie kompleksowej konserwacji. Od wschodniej strony, do budynku zajmowanego niegdyś przez stajnie dla strażackich koni, dostawiona zostanie nowa część: niższa bryła stykająca się ze starą częścią i wyższa, trójkondygnacyjna – od wschodu. Nowy gmach będzie nieco odsunięty i częściowo nadwieszony nad zachowanym tam historycznym murem dawnego Nowego Miasta – tak, że ten średniowieczny relikt dostępny będzie zarówno od strony ul. Międzymurze, jak i od strony Wałów Sikorskiego, na terenie komendy. 

W zrewitalizowanej starej remizie ulokowane będzie stanowisko kierowania komendanta wojewódzkiego PSP i część wydziałów komendy. W części nowej umieszczone zostaną m.in. biura administracji, gabinety dowództwa, także pomieszczenia socjalne i siłownia dla strażaków. W ramach tej inwestycji powstanie też podziemny zbiornik retencyjny na wody opadowe.   
 

Idea z Gdańska
Przypomnijmy, że Komenda Wojewódzka ogłosiła razem ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich  - co bardzo się chwali i co nie jest niestety normą  - konkurs na projekt. Odzew był duży, zgłoszonych zostało 25 koncepcji architektonicznego zagospodarowania tej przestrzeni -  wciśniętej między ruchliwą ulicę a zespół staromiejski Torunia. Samo to zabytkowe otoczenie stanowiło zresztą ciekawe wezwanie dla konkursowiczów.  

Jesienią 2022 roku pięć prac uhonorowano nagrodami, a werdyktem sądu konkursowego, za najlepszy uznano projekt przygotowany przez zespół gdańskich architektów w składzie: Katarzyna Jędrzejczak, Marcin Podlewski,  Michał Siedacz i Adam Specht.  I ta koncepcja jest obecnie realizowana. 
 

Wykonanie z Torunia
Ostatnim akordem przygotowań do inwestycji był przetarg na wykonanie robót.  Ogłoszenie ukazało się w końcówce września zeszłego roku. O kontrakt starało się 8 firm: z Poznania, Częstochowy, Warszawy, Poznania, Torunia i Golubia-Dobrzynia. Przetarg wygrała toruńska Firma Budowlana Fijałkowski i S-ka z którą 30 grudnia komendant wojewódzki PSP, st. brygadier Rafał Świechowicz podpisał umowę. 


Opiewa ona na kwotę 24,518 mln zł  brutto i głównie są to pieniądze z rządowego „Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2022-2025”.  
 

Roboty budowlane w podstawowym zakresie zakończyć się mają do 5  grudnia tego roku a w zakresie objętym prawem opcji najpóźniej do końca listopada 2027 roku.
 
Przed podjęciem prac na terenie przyszłej budowy przeprowadzone zostały  badania archeologiczne, a o jej bardzo ciekawych  wynikach pisaliśmy na kujawy-pomorze.info.


Przypomnijmy też, na czas robót, komenda wojewódzka przeniosła się do budynku Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 3, przy ul. Osztyńskiej 6.