Dodatek dla sieroty zupełnej. Ile wynosi zwaloryzowane świadczenie? Kto może liczyć na dodatkowe środki? Oto szczegóły

Puls Dnia
Region Raport
#
Fot. 123rf

Dodatek dla sieroty zupełnej od 1 marca uległ waloryzacji. O wypłatę specjalnego świadczenia może starać się każdy, kto stracił rodziców, lecz nadal pobiera naukę. Co ważne - dodatek przysługuje również osobie, pobierającej już rentę rodzinną po zmarłej mamie, ale nie zna informacji odnośnie tożsamość ojca. Oto szczegóły!

 

Dodatek dla sieroty zupełnej jest wypłacany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych na podstawie art. 76 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Jakie dokumenty potrzebne są do uzyskania świadczenia? Oto lista:

  • Wniosek o dodatek dla sieroty zupełnej,
     
  • dokumenty stwierdzające daty zgonu rodziców,
     
  • dokument  stwierdzający datę zgonu matki i akt urodzenia, z którego wynika brak danych ojca.
     

Kiedy odwołanie od decyzji ZUS?

Wszystkie dokumenty trzeba dostarczyć do wybranego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Oczywiście wniosku nie trzeba składać osobiście. Można to zrobić za pośrednictwem poczty polskiej lub polskiego urzędu konsularnego. ZUS ma 30 dni na rozpatrzenie takiego wniosku od daty jego złożenia. Jeśli zakład nie uzna nam wniosku to wówczas mamy prawo do złożenia odwołania. Taki dokument należy już złożyć pisemnie lub ustnie w ZUS, który wydał negatywną opinię. Jeśli nie złożymy odwołania w ciągu miesiąca to taki dodatek dla sierot przepada nam zupełnie.


Dodatek dla sieroty zupełnej. Ile wynosi w 2024 roku?

Warto wiedzieć, że jeśli świadczeniobiorcy wygasa prawo do renty rodzinnej, to wówczas traci także możliwość skorzystania z dodatku dla sieroty zupełnej. Natomiast w przypadku kontynuowania nauki (należy przesłać dokumenty do ZUS), beneficjent pobierający rentę rodzinną, otrzymuje do 25 roku życia również dodatek dla sieroty zupełnej.

Dodatek dla sieroty zupełnej do końca lutego br. wynosił 553,30 zł comiesięcznego świadczenia przelewanego przez ZUS. Zmiany nastąpiły 1 marca w związku z waloryzacją rent i emerytur. Świadczenie wzrosło do 620, 36 zł.