Ilu Polaków cierpi na depresję? Eksperci twierdzą, że co najmniej 4 miliony. Aż 1,5 miliona osób wykupiło w 2021 roku refundowane leki przeciwdepresyjne. Najczęściej mówimy o depresji i jej skutkach w aspekcie medycznym, wzrost zachorowań ma jednak również swój bardzo wyraźny wymiar ekonomiczny. Straty dla gospodarki - m.in. koszt zwolnień lekarskich, wywołanych symptomami depresji - sięga w Polsce już kilku miliardów złotych! Jak wygląda sytuacja w kujawsko-pomorskim?
Specjalny raport „Zdrowie psychiczne Polaków. Depresja jest wśród nas…” przygotowały nie tak dawno UCE Research i platforma ePsycholodzy.pl.
7,4 miliona dni absencji w pracy
- W Polsce na depresję cierpią przynajmniej 4 mln osób. W 2021 roku tylko z powodu tej choroby odnotowano w Polsce 7,4 mln dni absencji pracowniczych. W stosunku do 2018 r. nastąpił wzrost o blisko 30 proc. – podkreśla Michał Pajdak, współautor badania z ePsycholodzy.pl - Problem narasta szczególnie wśród osób dość dobrze zarabiających i gruntownie wykształconych. Mogą to być ludzie na wysokich stanowiskach. Pracodawcy, we własnym interesie, w miarę możliwości, powinni zapewnić im jak najbardziej przyjazne warunki pracy.
Z badania UCE Research i platformy ePsycholodzy.pl. wynika również, że 72,8 proc. Polaków w wieku 18-80 lat odczuwa przynajmniej jeden z dziesięciu objawów najczęściej kojarzonych z depresją, a stan ten trwa co najmniej dwa tygodnie. W pierwszych dniach lutego 2022 roku, czyli raptem dwa lata temu, odsetek deklarujących takie objawy osób wynosił zdecydowanie mniej, bo 61,4 proc.
Problem wyraźnie narasta
– Wyniki badania wyraźnie pokazują, że problem w społeczeństwie mocno narasta. Można wnioskować, że tak się dzieje zwłaszcza z powodu rosnących rat kredytów, wzrostu kosztów ogrzewania i coraz wyższych cen w sklepach. Te kwestie obecnie najbardziej wpływają na zdrowie psychiczne Polaków. Co istotne, na przełomie II i III kwartału 2024 roku rodacy mogą jeszcze mocniej odczuwać pogarszający się stan gospodarki – podkreśla Michał Murgrabia, prezes zarządu ePsycholodzy.pl.
Najczęściej wymieniane przez badanych odczuwane objawy to obniżenie nastroju, uczucie zmęczenia i braku energii, ale myśli i czyny samobójcze dotykają już 6,2 proc. badanych. W raporcie znajdziemy również dane o występowaniu poszczególnych objawów w konkretnych grupach wiekowych. Warto zwrócić uwagę na przykład na to, że niska samoocena i mała wiara w siebie dotyka prawie 35 proc. osób w wieku 18 – 22 lat!
Grafika: RAPORT „Zdrowie psychiczne Polaków. Depresja jest wśród nas…”
- Obecnie pracodawcy mogą liczyć wielomilionowe straty z powodu depresji. W 2021 roku tylko z powodu tej choroby odnotowano w Polsce 7,4 mln dni absencji pracowniczych, natomiast różnego typu zaburzenia psychiczne przyniosły blisko 26 mln dni nieobecności. Do tego należy dodać, że w takich przypadkach zwolnienia lekarskie są dłuższe od przeciętnych, bo średnio trwają blisko 20 dni roboczych. Zaznaczam, że te dane dotyczą okresu sprzed wysokiej inflacji. W obecnych warunkach liczba dni absencji pracowniczych z powyższych przyczyn może być już zdecydowanie wyższa – zaznacza Michał Pajdak, ekspert, członek zarządu platformy ePsycholodzy.pl
Grafika: RAPORT „Zdrowie psychiczne Polaków. Depresja jest wśród nas…”
Dodajmy, że kujawsko-pomorskie niestety statystycznie wypada bardzo niekorzystnie w kontekście całego kraju. Odsetek osób, którym udzielono świadczenia z rozpoznaniem depresji według województwa zamieszkania wśród ludności województwa w 2023 mamy najwyższy w Polsce! (na równi z województwem lubelskim). To 2,8 proc. Najniższy współczynnik jest w zachodniopomorskim – jedynie 1,3 proc. (dane NFZ).