Czyżby początek rozbrajania największej w regionie tykającej bomby ekologicznej? Powstał zespół ekspercko-doradczy ds. byłych Zakładów Chemicznych "Zachem" w Bydgoszczy

Puls Dnia
Biznes Region
x
Fot. Wikimedia

6 marca 2024 r. odbyło się inauguracyjne posiedzenie Zespołu Ekspercko-Doradczego ds. Wielkoobszarowych Terenów Zdegradowanych na terenie byłych Zakładów Chemicznych „ZACHEM”. Powołał go wojewoda kujawsko-pomorski Michał Sztybel.

Zakłady Chemiczne Zachem w Bydgoszczy, które działały w latach 1948–2014 były producentem materiałów wybuchowych, barwników, pianek poliuretanowych oraz szeregu półproduktów chemii organicznej. Po upadłości przedsiębiorstwa, Akademia Górniczo-Hutnicza i Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska przeprowadziły analizę stanu środowiska, z której wynika, że rejon dawnych zakładów jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych obszarów przemysłowych na świecie.

- Skala problemu jest na tyle duża, że wymagane jest wsparcie administracji rządowej wobec samorządu - mówi wojewoda Michał Sztybel. - Chciałbym, z naszej strony, żeby administracja rządowa pełniła rolę pomocniczą, istotną dla dalszych działań samorządu.

Chęć współpracy z zespołem zadeklarowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Wicewojewoda Michał Koniuch, przewodniczącym zespołu, podkreślił, że jego zadaniem będzie usystematyzowanie wiedzy, którą posiadają różne instytucje na temat badań i analiz, które się odbywały. Jednym z zadań będzie monitorowanie zagrożeń dla zdrowia ludzi oraz środowiska na tym terenie. Ważne będzie także wskazywanie potencjalnych źródeł finansowania remediacji "Zachemu". W spotkaniach będą uczestniczyć eksperci z zakresu ochrony środowiska, przedstawiciele środowisk naukowych oraz przedstawiciele strony społecznej.

Skład Zespołu Ekspercko-Doradczego ds. Wielkoobszarowych Terenów Zdegradowanych na terenie byłych Zakładów Chemicznych ”ZACHEM” w Bydgoszczy wchodzą przedstawiciele:

  • Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku,
  • Urzędu Miasta Bydgoszczy,
  • Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Bydgoszczy,
  • Wojewódzkiego Funduszu Ochry Środowiska,
  • Miejskich Wodociągów i Kanalizacji w Bydgoszczy,
  • Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu,
  • Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Bydgoszczy,
  • Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Bydgoszczy,
  • Starostwa Powiatowego w Bydgoszcz.