Czy grupa Dino przeskoczy Biedronkę w liczbie supermarketów? W kujawsko-pomorskim przygotowuje się do otwarcia kolejnych pięciu sklepów

Puls Dnia
Region Raport
Styl Życia
t.
Fot. Dino Polska SA

Sądząc po intensywności medialnej wojny na reklamy porównawcze,  jaką toczą ze sobą Biedronka i Lidl, odnieść można wrażenie, że te dwie marki supermarketów niepodzielnie rządzą tym segmentem polskiego handlu. Nic bardziej mylnego. Od kilku już lat liderów jest trzech, przy czym ten trzeci – grupa Dino Polska wyraźnie wzmacnia swą pozycję. Największy gracz, Biedronka, ma wciąż o tysiąc sklepów więcej niż Dino, tyle że ta druga grupa szybciej zwiększa swą sieć i ma większą dynamikę wzrostu przychodów. Jeśli utrzyma to tempo, układ na podium może się zmienić.

Tysiące, miliony, miliardy

Liczby robią wrażenie. Według opublikowanego niedawno raportu grupy Dino Polska za I. kwartał  tego roku, na koniec marca sieć liczyła 2746 sklepów, czyli o 308 więcej niż rok wcześniej. Tylko przez pierwsze trzy miesiące 2025 grupa otworzyła w całej Polsce kolejnych 58  nowych placówek. Przychody całej  grupy w I. kw. 2025 wyniosły 7,4 mld złotych, a to oznacza wzrost o 10,2 proc. w porównaniu z I kw. 24. Jeszcze bardziej, aż o 56 proc. wzrosły w tym czasie nakłady inwestycyjne grupy:  do poziomu 516 mln zł w I kw. 25. Zatrudnienie osiągnęło poziom 51,6 tys. pracowników. 

Dino idzie na wschód

Pierwszy sklep pod szyldem Dino powstał w roku 1999 w Wielkopolsce. Stamtąd też rozpoczęła się ekspansja firmy. Dziś najwięcej sklepów grupy  - licząc jedną placówkę na 100 tys. mieszkańców – działa w województwach: lubuskim (18,4) i wielkopolskim (16,7). Najmniej jest na wschodzie  i południu kraju: w podkarpackim (1,3), małopolskim (2,3) i lubelskim (3,3). Od roku 2018, grupa nie schodzi z poziomu 200 nowych sklepów rocznie, przy czym w latach 2021 i 2022 było to ponad 340 nowootwartych supermarketów. W roku 2023  grupa otworzyła 250 nowych sklepów, a w zeszłym roku 283 - przekraczając przy okazji poziom 1 miliona metrów kw. łącznej powierzchni sprzedaży.

Kujawsko-Pomorskie razem z województwem łódzkim jest pod tym względem na 5. miejscu w kraju  (10,4 sklepu na 100 tys. mieszkańców). Najmłodszy supermarket tej sieci w regionie otwarty został 11 kwietnia w Kowalu, przy ul. Wojska Polskiego. Jak informuje branżowy portal wiadomoscihandlowe.pl, w naszym województwie trwają przygotowania do otwarcia kolejnych pieciu marketów tej grupy:

  • Grudziądz (ul. Miłorzebowa)
  • Inowrocław (ul. Szymborska)
  • Solec Kujawski (ul. Leśna)
  • Świecie (ul. Wojska Polskiego/Miodowa)
  • Świecie-Przechowo (ul. Sportowa)

Znany z dyskrecji 

Założycielem i głównym udziałowcem spółki Dino Polska  jest Tomasz Biernacki z wielkopolskiego Krotoszyna, biznesmen znany z tego, że jest… mało znany, bo unika publicznych wystąpień, nie udziela się w mediach i bardzo chroni swą prywatność. Wraz z podmiotem zależnym, Tomasz Biernacki kontroluje 51,16 proc. akcji. Reszta akcjonariatu jest rozproszona. Od roku 2017 spółka notowana jest na GPW.

Trzy szyldy na podium      

Sieć Biedronka, należąca do portugalskiej grupy (Jerónimo Martins) liczy 3780 sklepów. Rok temu, na koniec I kw. 24 było ich 3596. Firma zatrudnia ok. 70 tys. ludzi, dzięki czemu jest największym pracodawcą prywatnym w Polsce.  Notuje także rekordowe w skali skraju przychody. Jak podaje PAP, w I kw. 25 było to ok. 26,4 mld zł. Portal dlahandlu.pl wskazuje jednak na dysproporcje w tempie wzrostu: o ile przychód Biedronki rok do rok zwiększył się w I kw. 25 o 3,4 proc, o tyle Dino miało dynamikę wzrostu równo trzy razy wyższą: 10,2 proc. 

Trzeci wielki gracz w klasie supermarketów to Lidl, podobnie jak Kaufland należący do grupy Schwartz  z siedzibą w niemieckim Neckarsulm. W Polsce ta międzynarodowa marka handlowa działa od roku 2002. Lidl zatrudnia w Polsce ok. 29 tys. ludzi w swych ok. 900 sklepach i 13 centrach dystrybucyjnych. Jedno z nich, liczące ponad 45 tys. mkw. powierzchni magazynowej działa od roku 2019 w Bydgoszczy, przy ul. Petersona.