Czarny czołg w żółtym kółku. Co to za znaki?

Puls Dnia
Styl Życia
Żółte znaki - dla kierujących pojazdami wojskowymi
Fot. GDDKiA

Od 12 lutego aż do końca maja na drogach, zwłaszcza na autostradach, drogach ekspresowych i krajowych, częściej niż zwykle będzie można się natknąć na transporty wojskowe. Wszystko to w związku z wielkimi natowskimi ćwiczeniami Steadfast Defender-24 i Dragon-24.

Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w swym komunikacie prosi o ostrożność na drogach oraz o niepublikowanie w mediach społecznościowych informacji oraz zdjęć pokazujących ruchy wojsk z ich lokalizacją, datami, godzinami i innymi szczegółami dotyczącymi przejazdów kolumn wojskowych. To bardzo ważne, bo to, co dla nas może być jedynie ciekawą „fotką” rzadko spotykanych  na drogach pojazdów, może zawierać przydatne informacje dla tych, który naszą obronnością interesują się zawodowo i to wcale nie w przyjaznych dla nas celach. 
 

Przy okazji tematu kolumn wojskowych: coraz częściej kierowcy natykają się na nietypowe, żółte, prostokątne lub okrągłe znaki. Kiedyś, takie lub bardzo podobne oznaczenia polscy kierowcy napotykali jedynie na autostradach w krajach zachodniej Europy. Dziś szeroko stosowane są także u nas. Symboliczna sylweta czołgu, umieszczona na części z nich sugeruje, że chodzi o oznaczenia wojskowe. I to jest właściwy trop.
 

Są to tzw. dodatkowe znaki dla kierujących pojazdami wojskowymi: pięć typów znaków okrągłych oraz „leżący” lub "stojący" prostokąt, oznaczający – odpowiednio – szerokość mostu lub środka  przeprawowego oraz wysokość skrajni pionowej na moście lub tunelu.
 

Znaki okrągłe, o średnicy 40 lub 60 centymetrów,  stawiane są najczęściej przy wjazdach na mosty. Informują  o klasach obciążenia według standardowego natowskiego systemu MLC (Military Load Classification).  I tak np. 

  • okrągły znak z liczbą 40 oznacza, że jest o przeprawa o ruchu jednokierunkowym o klasie obciążenia 40.
     
  • Podzielony pionowo na dwie części znak np. z 30 nad dwoma strzałkami z lewej i 50 nad jedną strzałką z prawej oznacza dopuszczalne klasy obciążenia dla przepraw o ruchu dwukierunkowym.
     
  • Z kolei znak z sylwetką czołgu i liczbą oznacza klasę obciążenia dla pojazdów gąsienicowych – a z sylwetą samochodu - dla pojazdów kołowych. 


System MLC skonstruowany jest w ten sposób, że klasami obciążenia znakuje się nie tylko mosty, wiadukty, promy, czy tratwy, ale także każdy pojazd wojskowy ma wyznaczoną klasę w tym standardzie. Zasada jest prosta: np. na konstrukcję o klasie 60 może wjechać tylko pojazd lub kolumna pojazdów o klasie 60 lub niższej.
 

Im wyższa klasa, tym większa wytrzymałość przeprawy, przy czym warto pamiętać, że liczba oznaczająca klasę nie oznacza ciężaru  pojazdu, czy nośności mostu, wyrażoną  w tonach - o klasie decydują także inne parametry.  
Zgodnie z obowiązującą w krajach NATO umową standaryzacyjną STANAG2021, stosuje się 16 standardowych klas: 4, 8, 12, 16, 20, 24, 30, 40, 50, 60, 70, 80, 90, 100, 120 i 150.