CWKS Zawisza został zlikwidowany po 78 latach. To nie koniec pięknej historii

Region Raport
Biznes Ludzie

Po ponad dwóch latach zakończono proces likwidacji Cywilno-Wojskowego Klubu Sportowego Zawisza Bydgoszcz. Chociaż historia wielkiego klubu dobiegła końca, to nie oznacza, że sportowcy bydgoskiego Zawiszy nie będą sięgali po sukcesy.

 

Likwidacja była konieczna

Bydgoski Zawisza to bezwzględnie jeden z najbardziej zasłużonych dla regionu klubów sportowych. Niestety pod koniec 2021 roku nad Cywilno-Wojskowym Klubem Sportowym Zawisza zawisły czarne chmury. Miało to związek z faktem, że władze miasta zostały zobligowane ustawą do powołania Bydgoskiego Centrum Sportu oraz Bydgoskich Obiektów Sportowych. Tym samym od początku 2020 roku to nowe organy zarządzały dotychczasowymi obiektami klubu przy ulicy Gdańskiej 163, Sielskiej 12A oraz Tamka 2, a CWKS Zawisza stracił źródła dochodów.

Nieco ponad dwa lata temu, bo 28 grudnia 2021 roku Nadzwyczajne Walne Zebranie Klubu CWKS Zawisza głosami 16:2 podjęło uchwałę, w myśl której z dniem 31 grudnia 2021 roku rozwiązano i rozpoczęto proces likwidacji klubu, który dobiegł końca 8 stycznia 2024 roku. Likwidatorem CWKS Zawisza był Dariusz Bednarek, a więc były wiceprezes klubu.

NWZK CWKS zdecydowało, że prawa do znaków towarowych i logo Zawisza zostały nieodpłatnie przekazane do dalej działających samodzielnych stowarzyszeń. Fundacja Zawisza im. Teresy Ciepły otrzymała prawa do klubowych mediów oraz sztandar, puchary, pamiątki, sprzęt rehabilitacyjny, wyposażenia i kontynuację prowadzenia „Karty Klubowej”.

 

Co dalej?

Teraz stowarzyszenia, które funkcjonowały w ramach CWKS Zawisza będą samodzielne. Sportowcy Zawiszy wystąpią też na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu. W tej chwili wiadomo, że kwalifikacje wywalczyli kajakarze Helena Wiśniewska, Dominika Putto oraz Mateusz Polaczyk i strzelczyni Klaudia Breś. Szanse na występy w stolicy Francji mają kajakarze Katarzyna Kołodziejczyk, Norman Zezula, strzelczyni Aneta Stankiewicz, ciężarowiec Bartłomiej Adamus, a także lekkoatleci Marika Popowicz i Paweł Wojciechowski.

Stowarzyszenie Piłkarskie „Zawisza” przekazało, że koniec likwidacji CWKS Zawisza nie ma wpływu na dalsze działanie klubu. 

- Nasz klub sportowy piłki nożnej, już od ponad 20 lat, funkcjonuje bowiem jako niezależnie stowarzyszenie. Nieprzerwanie kontynuujemy tradycje piłkarskie Zawiszy Bydgoszcz, zaczynające się od 1946 roku. Jesteśmy świadomi, że w świecie sportu emocje grają dużą rolę, jednak apelujemy do mediów o rzetelne i odpowiedzialne informowanie. Pragniemy zapewnić, że piłkarski Zawisza Bydgoszcz wciąż ma się dobrze, a Kibice mogą nadal wspierać ukochaną drużynę - czytamy w komunikacie klubu.

 

78 lat tradycji

CWKS Zawisza powstał w 2005 roku i przejął tradycje działającego od 1946 roku Wojskowego Klubu Sportowego Zawisza. Miało to związane z restrukturyzacją w Ministerstwie Obrony Narodowej. Wówczas klubem zajął się bydgoski magistrat, który utrzymał obiekty.