W Polsce Dzień Babci i Dzień Dziadka obchodzimy niezmiennie co roku - 21 i 22 stycznia. W 2024 r., 21 stycznia przypada w niedzielę, a 22 stycznia w poniedziałek. W tych dniach wnuki mają szczególną okazję by podziękować swoim babciom i dziadkom za wszystko, co im zawdzięczają. W Polsce Dzień Babci i Dzień Dziadka są powszechnie obchodzone, jednak tradycja nie jest tak długa jak mogłoby się nam wydawać. Skąd się wzięły te święta? Co możemy podarować naszym bliskim?
Skąd się wzięło święto babć i dziadków?
Pomysł utworzenia święta wszystkich Babć pojawił się w 1965 r. w tygodniku „Kobieta i Życie”. Kontynuował go „Express Poznański”, który rok później przy okazji uhonorowania legendarnej aktorki Mieczysławy Ćwiklińskiej nawiązał do Dnia Babci. Artystka właśnie 21 stycznia grała w Poznaniu w sztuce "Drzewa umierają stojąc", w której wcieliła się w rolę babci. Z kolei trzy tygodnie wcześniej świętowała swoje 85. urodziny. Te wszystkie okoliczności sprawiły, że wręczono jej kwiaty i wielki tort z napisem „Dla babci” tłumacząc, że w Poznaniu właśnie w tym dniu obchodzi się święto babć. W 1966 r. zainspirowany historią warszawski „Express Wieczorny” ogłosił, że 21 stycznia będzie Dniem Babci. Pomysł i data przyjęły się w całym kraju. Świętowanie Dnia Dziadka pojawiło się wiele lat później, zostało przeniesione najprawdopodobniej z Ameryki. Było kilka pomysłów co do daty. Ostatecznie zdecydowano, że Dzień Dziadka będzie obchodzony zaraz po Dniu Babci, czyli 22 stycznia.
Pomysły na prezent
W związku z tym, że Dzień Babci i Dziadka obchodzone są dzień po dniu najczęściej świętują oni wspólnie. Choćby w przedszkolach uroczystości dla seniorów organizowane są w jednym terminie. Dzień Babci i Dziadka to doskonały czas by im podziękować i pokazać, że są dla nas ważni. Często są to dwie osoby, które odgrywają ogromną rolę w życiu dziecka. Większość z nas zawdzięcza dziadkom opiekę, wychowanie i oczywiście wspomnienia beztroskiego dzieciństwa. Warto zatem, by te dni były dla naszych dziadków wyjątkowe. Najwspanialszym prezentem dla naszych babć i dziadków, który możemy im podarować jest wspólnie spędzony czas. Jeśli nie mamy możliwości w tych dniach odwiedzić naszych dziadków możemy zadzwonić, włączyć wideo rozmowę i złożyć im życzenia. Babcia i dziadek na pewno ucieszą się z każdego najdrobniejszego podarunku, bo najważniejsza jest pamięć. Jeśli jednak brakuje Wam pomysłu, podpowiadamy:
- Własnoręcznie wykonane przez wnuki laurki
- Kalendarz z rodzinnymi zdjęciami i ważnymi dla Was datami
- Fotoksiążka wypełniona waszymi wyjątkowymi chwilami
- Spersonalizowane gadżety typu: kubki, filiżanki, breloki, skarpety, etui na okulary, termofory, t-shirty, poduszki, kapcie
- Zestaw smakołyków, aromatycznych herbat, kaw lub przetworów
- Suplementy diety i pakiet dodatkowych badań
Pomimo to, że czasy się zmieniły i rola dziadków nieco się zawęziła z uwagi na to, że Babcie i Dziadkowie często jeszcze pracują gdy wnuki są małe, a rodzice wspierają się żłobkami, przedszkolami czy opiekunkami to wciąż są oni niezwykle ważni w życiu swoich dzieci i wnuków. Właśnie szczególnie teraz kiedy wnuki nie mają szans na tak częsty kontakt z dziadkami istotne jest pielęgnowanie między nimi tych relacji, a rodzinne świętowanie Dnia Babci i Dnia Dziadka ma szczególne znaczenie.
Cokolwiek wybierzecie na prezent, dziadkowie na pewno się ucieszą. Najważniejsze jest by poczuli się wyjątkowi i kochani.