Chronią, ratują i świętują. Dzień Strażaka potrwa do...czerwca

Puls Dnia
Styl Życia
r
Fot. Urząd Miasta Bydgoszczy

Strażacy  całego świata świętują 4 maja  - w dniu swojego patrona, św. Floriana. Ale obchody Dnia Strażaka, zainaugurowane tego dnia uroczystościami na warszawskim Placu Marszałka Piłsudskiego rozłożone zostały nie na jeden, ale całkiem sporą liczbę dni  - potrwają do 7 czerwca. W Toruniu, siedzibie Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej, jeszcze 4 maja strażacy spotkali się na uroczystej mszy św. katedrze św. Janów. Kilka dni później, 9 maja świętowali strażacy z Radziejowa i okolic. Dziś za to (wtorek 13 maja), na terenie  Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 przy ulicy Pomorskiej świętowali bydgoscy strażacy. Wojewódzkie obchody zorganizowane zostaną w najbliższy piątek, 16 maja na rynku w Chełmnie.  
          
W dzień św. Floriana świętują obie wielkie formacje strażackie, czyli zawodowa Państwowa Straż Pożarna oraz strażacy Ochotniczych Straży Pożarnych. PSP to podstawowa formacja w systemie bezpieczeństwa kraju, podlegającą Ministrowi Spraw Wewnętrznych. Strażaków PSP w całej Polsce jest około 30 tys., wspomaganych przez ok. 1800 pracowników cywilnych. (dane za remiza.pl).  W każdym polskim powiecie i mieście na prawach powiatu funkcjonuje  jedna lub kilka jednostek ratowniczo-gaśniczych (JRG) pozostających w pełnej gotowości do interwencji: 24 godziny na dobę, 365 dni w roku.  Każdego dnia strażacy ratują życie, zdrowie i majątek, chronią przed zagrożeniami.  Bywa, że za swe poświęcenie płacą najwyższą cenę.         
 

Białe i czerwone

Strażaków PSP w akcji rozpoznać można po czerwonym kolorze hełmu. Ich koledzy z OSP mają hełmy białe i tworzą bodaj najliczniejszą organizację w kraju – strażaków ochotników jest całej Polsce ponad 245 tysięcy. Działają w  ok. 16 tysiącach jednostek OSP, które w wielu miejscowościach nie tylko dbają o bezpieczeństwo, ale są też najważniejszymi ośrodkami integrującymi lokalne społeczności. 

Obie formacje blisko ze sobą współpracują. Ponad 5 tysięcy najlepiej wyposażonych i wyszkolonych jednostek OSP włączonych jest do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Warunki włączenia do KSRG to m.in. posiadanie co najmniej jednego średniego lub ciężkiego pojazdu ratowniczo-gaśniczego, co najmniej 12 wyszkolonych ratowników i dysponowanie nowoczesnymi systemami łączności radowej.  
W tej elicie są także 242 jednostki OSP z województwa kujawsko-pomorskiego.  Najwięcej, ponad 20, z powiatów: włocławskiego (26), świeckiego (21) i toruńskiego (20). Całkiem niedawno, 1 maja, komendant główny PSP, nadbrygadier Wojciech Kruczek włączył do systemu KSRG kolejna kujawsko-pomorską jednostkę: OSP Płowce z Powiatu Radziejowskiego.  

Co 17 minut na sygnale

Na strażackiej mapie kraju kujawsko-pomorskie ma swoje znaczenie. Komenda Wojewódzka PSP ulokowana jest w Toruniu. W Bydgoszczy, drugiej z kujawsko-pomorskich stolic, działa Szkoła Podoficerska Państwowej Straży Pożarnej - jedyna taka placówka w kraju, szkolącą nie tylko strażaków, ale też specjalistów w zakresie ochrony przeciwpożarowej i jednocześnie aktywna jednostka strażacka. Tylko w kwietniu tego roku szkolna JRG uczestniczyła  w  49 interwencjach.   
 

Łącznie w  kujawsko-pomorskich jednostkach PSP służy 1647 strażaków, dowodzonych przez komendanta wojewódzkiego PSP, starszego brygadiera Rafała Świechowicza. Obsada stanowisk  - na koniec zeszłego roku wyniosła 98,45 proc. Przypomnijmy, że największa grupa (392) to doświadczeni strażacy, ze stażem 16-20 lat w służbie, druga z największych grup (364) to z kolei strażacy o najkrótszym stażu – do 5 lat.  
 

Na brak zajęcia – niestety   - nie mogą narzekać. Bilans działań kujawsko-pomorskich strażaków w zeszłym roku to 28 584 interwencji, przy czym w tej liczbie wcale nie dominują pożary, z którymi kojarzą się strażacy. Zeszłoroczne akcje  to:  

  • 5 194 pożary  (spadek rok do roku o 7 proc.)
  • 20 754 tzw. miejscowe zagrożenia – m.in. wypadki drogowe, katastrofy, skutki niebezpiecznych zjawisk naturalnych, zagrożenia ekologiczne, chemiczne i inne. 
  • statystycznie, strażacy naszego regiony wyjeżdżają do akcji co 17 minut.  
     

Tu się gasi, tam buduje 

 Straż to także inwestycje. W Grudziądzu kończy się budowa siedziby JRG nr 1 wraz z siedzibą komendy miejskiej – inwestycja o wartości ponad 36 mln złotych. W Toruniu pełną parą idzie rozbudowa siedziby komendy wojewódzkiej PSP– zadanie warte ponad 23 mln zł. Na najbliższe lata plany inwestycyjne dotyczą budowy komendy powiatowej wraz z JRG w Mogilnie oraz siedziby JRG nr 4 w Bydgoszczy – na terenie Bydgoskiego Parku Technologicznego. Nowa bydgoska remiza kosztować ma 30,5 mln zł.