- Chcemy przyciągnąć jak najwięcej przedsiębiorców - mówi prezes Grudziądzkiego Parku Przemysłowego

Puls Dnia
Biznes Opinie
t
Fot. UM Grudziądz
t

Z prezes Grudziądzkiego Parku Przemysłowego AGNIESZKĄ CZYŻEWSKĄ – o nowootwartym grudziądzkim Inkubatorze Przedsiębiorczości i specyfice lokalnego sektora MŚP – rozmawiają Ryszard Warta i Mariusz Załuski

Najnowszy projekt Grudziądzkiego Parku Przemysłowego to Inkubator Przedsiębiorczości w centrum miasta, który dopiero co, w październiku, zaczął działalność. Dla kogo powstał ten Inkubator? Dla start-upów, firm z sektora MŚP już działających w Grudziądzu, korporacji zewnętrznych?

Ten budynek jest dedykowany przede wszystkim start-upom, ale oczywiście także dłużej działającym firmom z sektora MŚP. Ale generalnie start-upy – czyli przedsiębiorstwa dopiero zakładane i  działające do 36 miesięcy – mają u nas pierwszeństwo w wynajmie biur. A korporacje? Jeżeli ich przedstawicielstwa wpisują się w segment MŚP to jak najbardziej, jeżeli są to przedsiębiorstwa z kategorii dużych firm, na przykład zakładające oddziały, to niestety nie.
 

Jaki jest potencjał tego budynku? Ile firm może tu docelowo znaleźć sobie miejsce?
Mamy 36 biur, przeważnie o metrażu ok. 40 metrów kwadratowych, ale powierzchnia bywa różna. Na dole będzie też gastronomia. Dodam, że prowadząca ją firma to również start-up. 
 

Prezydent Grudziądza Maciej Glamowski, podczas niedawnych Dni Otwartych powiedział, że tak zwane obłożenie Inkubatora to już 40-50 proc. Niezły wynik po właściwie miesiącu działalności….
Tak, to dobry wynik. Powiedziałabym, że mały sukces, którym spokojnie można się pochwalić, już na początku funkcjonowania. Pierwsze umowy najmu mamy podpisane od 1 października, więc to rzeczywiście niewiele czasu.
 

Jak w ogóle oceniłaby pani dzisiejszy rynek MŚP w Grudziądzu? To było niegdyś miasto wielkich zakładów przemysłowych i po ich upadku z trudem się podnosiło, trochę szukało na siebie pomysłu. Grudziądzkie MŚP to duży potencjał?
Tak, z informacji, które mamy, również z Urzędu Miasta, jest teraz dużo osób zakładających firmy. My też mamy dużo zapytań od osób dopiero tworzących swoje przedsiębiorstwa, rozmawiamy na przykład z wieloma potencjalnymi najemcami i tu, w śródmieściu, i w naszym starszym inkubatorze, działającym przy ulicy Waryńskiego.
 

Tamten nie jest taki nowoczesny. Ma duże wykorzystanie powierzchni biurowej?
Przy Waryńskiego mamy 100 proc. wynajętych biur. To rzeczywiście budynek po jednym z zakładów tak zwanego dawnego Stomilu, ale przeszedł rewitalizację. Chcemy przyciągać jak najwięcej przedsiębiorców i widzimy też ich zainteresowanie.


Rzeczywiście, sporo osób ludzi pojawiło się na  Dniach Otwartych w Inkubatorze.
I bardzo się z tego powodu cieszymy. Dodam, że podstawowy czynsz  to 46 złotych plus 16 zł ryczałtowej opłaty za media, tak więc łączny koszt wynajmu pomieszczeń w Inkubatorze  to 62 zł netto za 1 metr kwadratowy. Projekt przewiduje zastosowanie cen rynkowych. Badaliśmy rynek, dokonaliśmy analizy i to potwierdziło, że ta stawka mieści się na poziomie cen rynkowych. 
 

Sprawdzaliśmy ceny wynajmu powierzchni biurowej  w Grudziądzu, tych ofert nie ma aż tak dużo, są tańsze, ale są też droższe. Ze względu na charakter budynku, miejsce, wyposażenie, cena wydaje się rzeczywiście atrakcyjna.
Budynek spełnia wszelkie oczekiwania przyszłym najemców. Lokalizacja też jest bardzo dobra. Na dole działa recepcja, która także obsługuje naszych klientów. 
 

Wracając do sektora MŚP w Grudziądzu. Czy można mówić o jakiejś jego lokalnej specyfice  czy to się dopiero kształtuje? W Bydgoszczy jest na przykład silna grupa firm specjalizujących się przetwórstwie tworzyw sztucznych, w Toruniu wiele małych i średnich firm wyspecjalizowało się w obsłudze ruchu turystycznego. Grudziądz ma już swoją specjalność?
O konkretnej specjalności raczej bym nie mówiła, jakiegoś jednego wyraźnego trendu nie zauważamy, ale co warto podkreślić, wśród naszych najemców są przedstawiciele bardzo różnych branż, począwszy od sektora IT aż po usługi prawne. Mamy więc pełną gamę specjalności i to PKD współpracujących z nami firm jest bardzo różnorodne.
 

W Grudziądzu prężnie działa strefa przemysłowa, część Pomorskiej Specjalnej Strefy  Przemysłowej, która zresztą  często się swymi oddziałami w Brześciu  Kujawskim i Grudziądzu chwali. Współpracujecie?
Znamy działające  tam firmy, takie jak Kitron, Mr Garden, czy Sits. W przypadku firmy Kitron  miałam przyjemność być na otwarciu tej fabryki. Kontakt i współpraca jest, będziemy chcieli jeszcze bardziej ją rozszerzać.     
 

Dziękujemy za rozmowę.