Czterdzieści lat temu funkcjonariusze komunistycznej Służby Bezpieczeństwa zamordowali kapłana Solidarności księdza Jerzego Popiełuszkę. Mieszkańcy województwa będą mogli wziąć udział w trzydniowych (18-20 października) uroczystościach i wydarzeniach we Włocławku, Górsku, Bydgoszczy, Toruniu i Łubiance.
– Męczeńska śmierć księdza Jerzego nie była daremna – powiedział marszałek Piotr Całbecki, który jest inicjatorem przyjętego przez sejmik województwa stanowiska w sprawie obchodów. - Ostatecznie bowiem prawda zawsze zatriumfuje nad kłamstwem, nadzieja przezwycięży zwątpienie, a życie pokona śmierć. Wciąż aktualne są słowa, które uczynił istotą swojego nauczania, przesłaniem swego życia, testamentem pozostawionym narodowi: "Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj".
Obchody 40. rocznicy śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki
W piątek 18 października w przeddzień rocznicy śmierci kapłana z pobliskiego kościoła ruszy procesja pod krzyż na zaporze we Włocławku, gdzie został zamordowany. Po mszy celebrowanej przez ordynariuszy diecezji toruńskiej, bydgoskiej i włocławskiej bp. Wiesława Śmigla, bp. Krzysztofa Włodarczyka i bp. Krzysztofa Wętkowskiego będzie miało miejsce premierowe wykonanie oratorium "Ksiądz Jerzy, błogosławiony znad Wisły" Piotra Pałki w wykonaniu Chóru Canto włocławskiego Zespołu Szkół Muzycznych.
Bł. ks. Jerzy Popiełuszko został uprowadzony 19 października 1984 w Górsku. Właśnie tam 40 lat po jego śmierci zaplanowano główne obchody. Po mszy świętej ruszy droga krzyżowa z kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego do miejsca uprowadzenia kapelana "Solidarności". Ostatnią jej stacją będzie krzyż-pomnik przy krajowej osiemdziesiątce. O godz. 18 rozpocznie się transmitowane na żywo przez TVP3 Bydgoszcz plenerowe widowisko muzyczne, na które złożą się pieśni i piosenki, które w trudnych czasach czterdzieści lat temu dodawały Polakom otuchy. Wystąpią aktorzy, artyści oraz chór i muzycy. Retransmisję będzie można zobaczyć w niedzielę 20 października o godzinie 17.
Tego samego dnia o godz. 17 w Bydgoszczy w kościele pw. Świętych Polskich Braci Męczenników, czyli w miejscu odprawienia przez ks. Jerzego ostatniej w życiu mszy zabrzmi słynne "Stabat Mater" Giovanniego Battisty Pergolesiego. Misterium "Via Dolorosa" przygotowała Filharmonia Pomorska. Wystąpią Capella Bydgostiensis pod dyrekcją Pawła Kapuły oraz soliści, recytatorzy i zespół wokalny. Bezpośrednio po koncercie odbędzie się msza w intencji kanonizacji kapłana. Dodajmy, że msza w tej intencji odbędzie się w tym samym miejscu i transmitowana będzie przez TVP Polonia w niedzielę 20 października.
W niedzielę 20 października w Toruniu pod pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki zostaną złożone kwiaty. Następnie fundacja Dzięki Muzyce zaprezentuje w kościele akademickim na Rynku Staromiejskim koncert "V-te nie zabijaj". W programie opartym na religijnych tekstach zabrzmią utwory współczesnych kompozytorów muzyki klasycznej, m.in. Samuela Barbera i Oli Giejlo. Z kolei w kościele pw. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Łubiance odbędzie się koncert "Dobro nieskończone" Tomka Kamińskiego.
W Parku Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej w Toruniu prezentowana jest wystawa "Zdawało się im, że go unicestwili, a to on przeszedł do nieśmiertelności". Autorami są dr Katarzyna Maniewska z delegatury IPN w Bydgoszczy i dr Arkadiusz Kazański z oddziału IPN w Gdańsku. Na dwudziestu planszach udokumentowano młodość, początki kapłaństwa i posługę ks. Jerzego Popiełuszki, w szczególności po powstaniu „Solidarności”. Archiwalne fotografie przypominają najważniejsze etapy działalności patriotycznej kapłana – pomoc osobom represjonowanym w okresie stanu wojennego, msze święte za Ojczyznę, represje i prześladowania księdza, a także jego śmierć.
W Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu w dniach 17-18 października odbędzie się konferencja naukowa "Prawdziwa wolność jest pierwszą cechą człowieczeństwa" organizowana we współpracy z Centrum Badania Historii Solidarności i Oporu Społecznego w PRL.
Dzisiaj (17.10) odbyły się sesje: "Kościól w obliczu totalitaryzmu", "Ks. Jerzy Popiełuszko – niezłomny kapelan Solidarności, męczennik i błogosławiony Kościoła" i "Księża niezłomni wobec komunistycznego reżimu". Jutro zaplanowano kontynuację tematyki księży niezłomnych i sesję "Machina komunistycznych represji".
Kujawsko-Pomorskie pamięta!
Samorząd województwa od lat konsekwentnie działa na rzecz upamiętnienia postaci księdza Jerzego. W ramach projektu "Szlak męczeństwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki" powstały Centrum Edukacji Młodzieży w Górsku oraz multimedialne Muzeum Męczeństwa Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki we Włocławku. Zmodernizowano także oraz wyposażono salę pamięci w kościele Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy, gdzie ksiądz Jerzy sprawował ostatnią mszę. W październiku 2011 roku w Toruniu odsłonięty został jego pomnik, który był współfinansowany przez samorząd województwa.
Do grona honorowych obywateli województwa kujawsko-pomorskiego należy zmarła w 2013 roku matka błogosławionego Marianna Popiełuszko. Z inicjatywą nadania tytułu wystąpił marszałek Piotr Całbecki.
Na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego powstał też komiks "Ksiądz Jerzy Popiełuszko. Cena wolności" opisujący ostatnie, najbardziej tragiczne wydarzenia w życiu kapelana Solidarności. Narysował go Krzysztof Wyrzykowski. Scenariusz napisał Maciej Jasiński we współpracy historycznej z prof. dr hab. Waldemarem Rozynkowskim.
Bł. ks. Jerzy Popiełuszko
Urodzony w 1947 roku w Okopach w woj. podlaskim bł. ks. Jerzy Popiełuszko przyjął święcenia kapłańskie w 1972 roku. Jako rezydent w warszawskiej parafii pw. św. Stanisława Kostki od 1980 roku wspierał środowiska opozycji antykomunistycznej. M.in. był wśród strajkujących w Hucie Warszawa. Po wprowadzeniu stanu wojennego odprawiał msze święte za Ojczyznę oraz organizował pomoc dla aresztowanych i internowanych oraz ich rodzin. W wygłaszanych wówczas homiliach mówił o wolności i sprawiedliwości, protestował przeciwko aktom bezprawia i przemocy peerelowskich władz. Wkrótce stał się obiektem szykan i nagonki prowadzonej przez policję polityczną. 19 października 1984 roku w Górsku w drodze powrotnej z Bydgoszczy, gdzie odprawił mszę św. w parafii pw. Świętych Polskich Braci Męczenników, w trakcie zaplanowanej przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa akcji został uprowadzony, dotkliwie pobity, zamknięty w samochodowym bagażniku, a następnie zamordowany. Jego zwłoki wyłowiono z Wisły przy zaporze wodnej we Włocławku. Jego grób przy kościele Św. Stanisława Kostki stał się miejscem kultu i celem pielgrzymek. W 2010 roku został ogłoszony błogosławionym Kościoła katolickiego.
W artykule wykorzystano materiały serwisu kujawsko-pomorskie.pl.