Ceremonie religijne, wydarzenia artystyczne, konferencja naukowa, wystawa plenerowa i zlot młodzieży - Kujawsko-Pomorskie uroczyście obchodzi 40. rocznicę śmierci ks. Jerzy Popiełuszki

Puls Dnia
Region Raport
Górsk
Fot. UMWKP

Czterdzieści lat temu funkcjonariusze komunistycznej Służby Bezpieczeństwa zamordowali kapłana Solidarności księdza Jerzego Popiełuszkę. Mieszkańcy województwa będą mogli wziąć udział w trzydniowych (18-20 października) uroczystościach i wydarzeniach we Włocławku, Górsku, Bydgoszczy, Toruniu i Łubiance.

 

– Męczeńska śmierć księdza Jerzego nie była daremna – powiedział marszałek Piotr Całbecki, który jest inicjatorem przyjętego przez sejmik województwa stanowiska w sprawie obchodów. - Ostatecznie bowiem prawda zawsze zatriumfuje nad kłamstwem, nadzieja przezwycięży zwątpienie, a życie pokona śmierć. Wciąż aktualne są słowa, które uczynił istotą swojego nauczania, przesłaniem swego życia, testamentem pozostawionym narodowi: "Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj".

 

Obchody 40. rocznicy śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki

W piątek 18 października w przeddzień rocznicy śmierci kapłana z pobliskiego kościoła ruszy procesja pod krzyż na zaporze we Włocławku, gdzie został zamordowany. Po mszy celebrowanej przez ordynariuszy diecezji toruńskiej, bydgoskiej i włocławskiej bp. Wiesława Śmigla, bp. Krzysztofa Włodarczyka i bp. Krzysztofa Wętkowskiego będzie miało miejsce premierowe wykonanie oratorium "Ksiądz Jerzy, błogosławiony znad Wisły" Piotra Pałki w wykonaniu Chóru Canto włocławskiego Zespołu Szkół Muzycznych.

Bł. ks. Jerzy Popiełuszko został uprowadzony 19 października 1984 w Górsku. Właśnie tam 40 lat po jego śmierci zaplanowano główne obchody. Po mszy świętej ruszy droga krzyżowa z kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego do miejsca uprowadzenia kapelana "Solidarności". Ostatnią jej stacją będzie krzyż-pomnik przy krajowej osiemdziesiątce. O godz. 18 rozpocznie się transmitowane na żywo przez TVP3 Bydgoszcz plenerowe widowisko muzyczne, na które złożą się pieśni i piosenki, które w trudnych czasach czterdzieści lat temu dodawały Polakom otuchy. Wystąpią aktorzy, artyści oraz chór i muzycy. Retransmisję będzie można zobaczyć w niedzielę 20 października o godzinie 17.

Tego samego dnia o godz. 17 w Bydgoszczy w kościele pw. Świętych Polskich Braci Męczenników, czyli w miejscu odprawienia przez ks. Jerzego ostatniej w życiu mszy zabrzmi słynne "Stabat Mater" Giovanniego Battisty Pergolesiego. Misterium "Via Dolorosa" przygotowała Filharmonia Pomorska. Wystąpią Capella Bydgostiensis pod dyrekcją Pawła Kapuły oraz soliści, recytatorzy i zespół wokalny. Bezpośrednio po koncercie odbędzie się msza w intencji kanonizacji kapłana. Dodajmy, że msza w tej intencji odbędzie się w tym samym miejscu i transmitowana będzie przez TVP Polonia w niedzielę 20 października.

W niedzielę 20 października w Toruniu pod pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki zostaną złożone kwiaty. Następnie fundacja Dzięki Muzyce zaprezentuje w kościele akademickim na Rynku Staromiejskim koncert "V-te nie zabijaj". W programie opartym na religijnych tekstach zabrzmią utwory współczesnych kompozytorów muzyki klasycznej, m.in. Samuela Barbera i Oli Giejlo. Z kolei w kościele pw. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Łubiance odbędzie się koncert "Dobro nieskończone" Tomka Kamińskiego.

W Parku Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej w Toruniu prezentowana jest wystawa "Zdawało się im, że go unicestwili, a to on przeszedł do nieśmiertelności". Autorami są dr Katarzyna Maniewska z delegatury IPN w Bydgoszczy i dr Arkadiusz Kazański z oddziału IPN w Gdańsku. Na dwudziestu planszach udokumentowano młodość, początki kapłaństwa i posługę ks. Jerzego Popiełuszki, w szczególności po powstaniu „Solidarności”. Archiwalne fotografie przypominają najważniejsze etapy działalności patriotycznej kapłana – pomoc osobom represjonowanym w okresie stanu wojennego, msze święte za Ojczyznę, represje i prześladowania księdza, a także jego śmierć.

W Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu w dniach 17-18 października odbędzie się konferencja naukowa "Prawdziwa wolność jest pierwszą cechą człowieczeństwa" organizowana we współpracy z Centrum Badania Historii Solidarności i Oporu Społecznego w PRL. 

Dzisiaj (17.10) odbyły się sesje: "Kościól w obliczu totalitaryzmu", "Ks. Jerzy Popiełuszko – niezłomny kapelan Solidarności, męczennik i błogosławiony Kościoła" i "Księża niezłomni wobec komunistycznego reżimu". Jutro zaplanowano kontynuację tematyki księży niezłomnych i sesję "Machina komunistycznych represji".

Program obchodów 

 

Kujawsko-Pomorskie pamięta!

Samorząd województwa od lat konsekwentnie działa na rzecz upamiętnienia postaci księdza Jerzego. W ramach projektu "Szlak męczeństwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki" powstały Centrum Edukacji Młodzieży w Górsku  oraz multimedialne Muzeum Męczeństwa Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki we Włocławku. Zmodernizowano także oraz wyposażono salę pamięci w kościele Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy, gdzie ksiądz Jerzy sprawował ostatnią mszę. W październiku 2011 roku w Toruniu odsłonięty został jego pomnik, który był współfinansowany przez samorząd województwa.

Do grona honorowych obywateli województwa kujawsko-pomorskiego należy zmarła w 2013 roku matka błogosławionego Marianna Popiełuszko. Z inicjatywą nadania tytułu wystąpił marszałek Piotr Całbecki.

Na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego powstał też komiks "Ksiądz Jerzy Popiełuszko. Cena wolności" opisujący ostatnie, najbardziej tragiczne wydarzenia w życiu kapelana Solidarności. Narysował go Krzysztof Wyrzykowski. Scenariusz napisał Maciej Jasiński we współpracy historycznej z prof. dr hab. Waldemarem Rozynkowskim.

 

Bł. ks. Jerzy Popiełuszko

Urodzony w 1947 roku w Okopach w woj. podlaskim bł. ks. Jerzy Popiełuszko przyjął święcenia kapłańskie w 1972 roku. Jako rezydent w warszawskiej parafii pw. św. Stanisława Kostki od 1980 roku wspierał środowiska opozycji antykomunistycznej. M.in. był wśród strajkujących w Hucie Warszawa. Po wprowadzeniu stanu wojennego odprawiał msze święte za Ojczyznę oraz organizował pomoc dla aresztowanych i internowanych oraz ich rodzin. W wygłaszanych wówczas homiliach mówił o wolności i sprawiedliwości, protestował przeciwko aktom bezprawia i przemocy peerelowskich władz. Wkrótce stał się obiektem szykan i nagonki prowadzonej przez policję polityczną. 19 października 1984 roku w Górsku w drodze powrotnej z Bydgoszczy, gdzie odprawił mszę św. w parafii pw. Świętych Polskich Braci Męczenników, w trakcie zaplanowanej przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa akcji został uprowadzony, dotkliwie pobity, zamknięty w samochodowym bagażniku, a następnie zamordowany. Jego zwłoki wyłowiono z Wisły przy zaporze wodnej we Włocławku. Jego grób przy kościele Św. Stanisława Kostki stał się miejscem kultu i celem pielgrzymek. W 2010 roku został ogłoszony błogosławionym Kościoła katolickiego.

W artykule wykorzystano materiały serwisu kujawsko-pomorskie.pl.