Centrum Nauki "Młyn Energii" powstanie w Grudziądzu. Podpisano dzisiaj umowę na roboty budowlane związane z modernizacją oraz rozbudową Młyna Górnego

Region Raport
Biznes Region
Młyn Energii w Grudziądzu
Fot. Magdalena Jankowska

W Grudziądzu w obecności marszałka województwa Piotra Całbeckiego i prezydenta Macieja Glamowskiego podpisana została dzisiaj (3.06) umowa na roboty budowlane związane z modernizacją oraz rozbudową Młyna Górnego. Powstanie tam instytucja kultury prowadzona przez Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji i Innowacji w Toruniu. Rewitalizacja zabytkowego Młyna Górnego i powołanie do życia Młyna Energii to wspólna inicjatywa samorządu województwa i samorządu miejskiego Grudziądza.

Małgorzata Sadowska-Rodziewicz, dyrektor KPCEI, podpisała umowę na wykonanie robót budowlanych z Firmą Budowlaną Fijałkowski i S-ka sp. z o. o. Inwestycja polega na modernizacji i rozbudowie Młyna Górnego i utworzenie w nim Młyna Energii. Będzie to instytucja kulturalno-edukacyjna, której działalność oprócz wspierania kultury i edukacji będzie również promować nowe technologie oraz dorobek kulturowy Grudziądza i Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Prace mają zostać zakończone w sierpniu 2026, a pierwsi zwiedzający pojawią się na początku 2027 roku.

Młyn Górny w Grudziądzu to XIX-wieczny obiekt architektury przemysłowej, który w wraz z upływem czasu popadł w ruinę. Teraz opuszczony i zdewastowany budynek dostanie nowe życie. Dzięki rewitalizacji zostanie zachowane jego dziedzictwo architektoniczne. Powstaną tam sale wykładowe i warsztatowe, gdzie prowadzone będą zajęcia dydaktyczne dla dzieci i młodzieży w ramach zajęć szkolnych, wykładów i pokazów o charakterze naukowym, dydaktycznym i kulturalnym. Powstanie także sala konferencyjna, dzięki której stworzone będą warunki do wykorzystywania projektowanej przestrzeni do działań z zakresu biznesu, w tym konferencji czy prelekcji.

Działalność Młyna Energii skierowana będzie głównie do mieszkańców Grudziądza i powiatu, ale także całego województwa kujawsko-pomorskiego oraz turystów. Planowana jest współpraca z przedstawicielami oświaty i edukacji, uczelni wyższych z regionu i innych placówek edukacyjno-kulturalnych.

Wartość całego projektu to 75.720.871 zł brutto. Dofinansowany został z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza 2021-2027 kwotą ponad 52 mln zł.