Centrum Nauk Technicznych na UMK otwarte. To wielki skok w świat nowoczesnych technologii

Region Raport
Biznes Region
CNT
Fot. Ryszard Warta

 - To kolejny już z ostatnio oddanych obiektów, dzięki którym możemy prowadzić badania na najwyższym światowym poziomie. Centrum pozwoli nam na rozwój, o którym zawsze marzyliśmy – powiedział prof. Przemysław Nehring, prorektor UMK ds. kształcenia otwierając w środę (29 maja) na toruńskich Bielanach Centrum Nauk Technicznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.    

 
Najnowszy gmach toruńskiej uczelni, a dokładniej zespół dwóch budynków, ulokowany jest na zachodnim skraju uniwersyteckiego kampusu, przy ul. Wileńskiej. Nie kubatura tu jednak jest najważniejsza.  


Sztuczna inteligencja i nie tylko 


Centrum to kolejny, bardzo ważny krok w rozwijaniu na toruńskiej uczelni nauk inżynieryjno-technicznych. Jak informują służby prasowe UMK,  w laboratoriach nowego centrum prowadzone będą badania dotyczące takich zagadnień,  jak sterowanie nowoczesnymi systemami napędowymi i przekształtnikowymi, zastosowania systemów mikroprocesorowych i układów programowalnych w sterowaniu i pomiarach, technologie sieciowe, sztuczna inteligencja, eksploracja danych i rzeczywistości rozszerzonej.

- W imieniu ministra życzę państwu, żeby prowadzone tu badania oraz zajęcie dydaktyczne okazały się jak najbardziej efektywne  - mówiła obecna na otwarciu wiceminister nauki, prof. Maria Mrówczyńska.      

UMK od dłuższego już czasu poszerza swą ofertę dydaktyczną i obszary badawcze także o zagadnienia politechniczne. Od roku 2019 w strukturze Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej ulokowany jest Instytut Nauk Technicznych, prowadzący dwie katedry: automatyki i systemów pomiarowych oraz informatyki stosowanej. W tej ostatniej prowadzone są badania interdyscyplinarne, obejmujące  takie dziedziny jak informatyka, sztuczna inteligencja, bioinformatyka, kognitywistyka. Efekty kształcenia są imponujące.


- Już dziś kształcimy na kierunkach technicznych na najwyższym poziomie. Nasi absolwenci otrzymują tytuł inżyniera uznawany w całej Europie – podkreślał prof. Winicjusz Drozdowski, dziekan Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej, który przy okazji przypomniał, że nauki techniczne, informatyczne, czy np. dotyczące technologii obliczeniowych, dzięki środowisku toruńskich fizyków, mają na UMK całkiem już bogatą tradycję, sięgającą jeszcze „zamierzchłych” z dzisiejszej perspektywy czasów komputerów Odra i późniejszych początków polskiego internetu. 


Historia i jej koło    


Kamień węgielny pod toruńskie Centrum wmurowany został w kwietniu 2022 roku, co było efektem zakończonych wcześniej sukcesem starań o dofinansowanie tej inwestycji. Z 22 milionów – bo tyle kosztowała  budowa CNT, lwia cześć: 15 mln to dotacja z budżetu państwa. Warto przypomnieć, że w starania o uzyskanie tej subwencji mocno zaangażowana była ówczesna toruńska poseł  Iwona Michałek.     
Tu zresztą historia  zatoczyła pętlę. W roku 2020, decyzję Ministerstwa Nauki o przyznaniu budżetowej dotacji na  CNT UMK ustępujący wtedy rektor, prof. Andrzej Tretyn odebrał w ostatnim dniu swego urzędowania. Inwestycja została zrealizowana za kadencji jego następcy, prof. Andrzeja Sokali, który na środowym otwarciu z przyczyn zdrowotnych nie  mógł być obecny.  Dziś CNT jest już otwarte, a po niedawnych wyborach, prof. Andrzej Tretyn wraca na stanowisko rektora UMK. 


Ukłon  stronę dawnego kampusu i to z gracją!

Toruńskie CNT to dwa obiekty – pawilon mieszczący m.in pomieszczenia dydaktyczne i  administracyjne  o powierzchni ponad 2 tys. mkw. oraz usytuowana tuż obok hala technologiczna  - laboratorium o powierzchni 0,9 tys. mkw.  

O ozdobienie wnętrz zadbali goście otwarcia: marszałek Piotr Całbecki wręczył dyrektorowi Centrum, prof. Tomaszowi  Tarczewskiemu gustowny herb województwa, a prezydent Torunia, Paweł Gulewski grafikę z motywem toruńskim.      

Wykonawcą siedziby Centrum jest toruńska spółka Bud-Eko a projekt architektoniczny to dzieło gdańskiej pracowni TBi Architekci. 
I tu warto dodać, że pod względem architektonicznym o to obiekt robiący bardzo dobre wrażenie: dwa szeroko przeszklone, niewysokie, dwukondygnacyjne pawilony korzystnie kontrastują z potężną bryłą sąsiadującego od wschodu Collegium Humanisticum UMK. Dzięki regularnym, pionowym podziałom elewacji, wyeksponowaniu powierzchni ceglanych, czy zadaszeniu nad przejściem między pawilonami, całość - nie tracąc nic ze swej nowoczesności - wyraźnie i w bardzo elegancji sposób nawiązuje do pierwotnej, świetnej zresztą architektury toruńskiego miasteczka akademickiego, zaprojektowanego jeszcze w latach 60-tych ubiegłego stulecia przez zespół prof. Ryszard Karłowicza. Tradycja zobowiązuje. Jak widać także w odniesieniu do supernowoczesnych technologii.