Jesteśmy cementową potęgą. Polska to trzeci producent cementu w Europie – po Niemczech i Włoszech - a Kujawsko-pomorskie ma tu swoją znaczącą rolę, oczywiście za sprawą Cementowni Kujawy, należącej do Holcim Polska (zakład mieści się w Piechcinie, w gminie Barcin). Prognozy dotyczące polskich cementowni w 2025 roku były bardzo optymistyczne, ale nieco niepokoju wzbudziły informacje o wynikach polskich firm z tej branży po pierwszych dwóch miesiącach 2025 roku.
Okazuje się, że wyniki produkcji spadły. Jak informuje portal wnp.pl, szacowano produkcję w 2025 roku na 18,6 mln ton – czyli wzrost w porównaniu z rokiem 2024 o 5 proc. Tymczasem po styczniu i lutym mamy spadek produkcji o 2,5 proc. (dane GUS). Jakie mogą być przyczyny spadku? Eksperci wskazują przede wszystkim na ceny energii (jak podaje wnp.pl to 35 proc. kosztów produkcji cementu). Bardzo wysokie ceny energii dla przemysłu w Polsce (jedne z najwyższych w UE) stały się też przyczyną – przypomnijmy – ogromnych kłopotów firmy Qemetika z pobliskiego Janikowa.
Branża szacuje, że cały 2025 roku będzie biznesowo kolejnym dobrym rokiem, dzięki rozwojowi budownictwa (m.in. biorąc pod uwagę wzrost wartości udzielanych kredytów hipotecznych).
Holcim, czyli dekarbonizacja
Dodajmy, że cała branża cementowa mocno się dekarbonizuje. Dobrym przykładem jest nasza Cementowania Kujawy – w ubiegłym roku w dziedzinie „Ochrona środowiska naturalnego” Holcim Polska otrzymał nawet nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Cementownię Kujawy wyróżniono wówczas za - jak czytamy w oficjalnym uzasadnieniu Urzędu Marszałkowskiego – „rozwój produkcji ukierunkowanej na gospodarkę obiegu zamkniętego i wdrażanie kolejnych rozwiązań proekologicznych, zmierzających do produkcji zeroemisyjnej. Już połowa energii zużywanej przez grupę Holcim w Polsce pochodzi ze źrodeł odnawialnych. Cementownia Kujawy z grupy Holcim zajmująca się produkcją klinkieru cementowego, wykorzystuje popioły ze spalania węgla brunatnego, jako surowca do produkcji cementu, dając tym samym drugie życie odpadom i ograniczając emisję CO2 do środowiska”.
Z Cementownią Kujawy był ostatnio związany jeszcze jeden watek. Popularny inowrocławski portal ino.online sprawdzał, czy strata kontrahenta, jakim jest Qemetica z Janikowa, może zaowocować koniecznością zwolnień w Cementowni Kujawy - Pragniemy podkreślić, że choć firma ta jest odbiorcą naszego kruszywa, nie przewidujemy, aby zmiana ta miała istotny wpływ na długofalową działalność naszej firmy, w tym na zakład w Piechcinie. Holcim aktywnie poszukuje nowych odbiorców, aby zapewnić optymalne wykorzystanie tego surowca i utrzymać stabilność operacyjną – poinformował wtedy ino.online Holcim Polska.
Co na to Cementownia Kujawy?
Zwróciliśmy się z pytaniem o sytuację po dwóch pierwszych miesiącach roku, niepokoje w branży i prognozy na 2025 rok do właściciela Cementowni Kujawy, firmy Holcim:
– Cementownia Kujawy we wskazanym okresie nie odnotowała spadku produkcji cementu rok do roku. W 2025 roku planujemy zwiększenie sprzedaży w stosunku do roku ubiegłego – komentuje Tomasz Blady, Dyrektor Cementowni Kujawy.