To już dwie dekady, od kiedy Bydgoszcz uznawana jest za polską stolicę NATO. A symbolicznym momentem było właśnie otwarcie w 2004 roku Centrum Szkolenia Sił Połączonych (JFTC), choć to nie jedyny „natowski” akcent w tym mieście. W środowe popołudnie (22 maja) bydgoszczanie i goście z całego kujawsko-pomorskiego bawili się z tej okazji na pikniku wojskowym na Starym Rynku i Wyspie Młyńskiej. Z kolei w czwartek (23 maja) w uroczystych obchodach wzięli udział ambasadorowie sojuszniczych państw i kujawsko-pomorscy samorządowcy, z marszałkiem Piotrem Całbeckim.
Do atmosfery środowego świętowania nie dostosowała się niestety pogoda – w Bydgoszczy padały wczoraj deszcze, które zdecydowanie nie sprzyjały przygotowanym atrakcjom . A co się działo podczas świętowania? Przede wszystkim była część oficjalna z udziałem m.in. dowódcy JFTC generała Norberta Wagnera, pokaz musztry paradnej w wykonaniu polskich, czeskich i słowackich żołnierzy, koncerty orkiestr wojskowych, tradycyjna grochówka i pokazy sprzętu wojskowego.
Przypomnijmy, że Rada Miasta Bydgoszczy ogłosiła rok 2024 „Rokiem NATO i JFTC”.
W czwartek, przy okazji gali 20-lecia, marszałek województwa Piotr Całbecki podkreślał: - Działania JFTC na rzecz bezpieczeństwa, a także aktywność całego Sojuszu Północnoatlantyckiego, zwłaszcza w obecnej sytuacji związanej z destabilizacją i konfliktem wywołanym przez Rosję w Ukrainie, mają ogromne znaczenie dla obronności kraju oraz zapewnienia warunków, w których mieszkańcy Kujaw i Pomorza mogą czuć się bezpiecznie.
Co to jest JFTC?
Centrum Szkolenia Sił Połączonych (JFTC) NATO to bardzo ważny element sieci szkoleniowej Sojuszniczego Dowództwa ds. Transformacji NATO. Pięć lat po rozpoczęciu funkcjonowania w Bydgoszczy, JFTC przeniosło się do nowego obiektu, wyposażonego w zaawansowane systemy informatyczne.
JFTC przygotowuje i prowadzi ćwiczenia dla dowództw Sojuszu i dowództw narodowych, w tym dowództw szczebla operacyjnego. Pracuje w nim 170 osób – wojskowych oraz pracowników cywilnych - z 22 państw NATO, a także z jednego państwa zrzeszonego w Partnerstwie dla Pokoju, czyli z Gruzji.
Bydgoskie Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO to zaledwie jedno z dwóch centrów szkoleniowych Sił Sojuszniczych na świecie (drugie umiejscowiono w Stavanger w Norwegii). Oba centra szkolenia, wraz z Joint Analysis and Lessons Learned Centre w Lizbonie w Portugalii, tworzą sieć szkoleniową Sojuszniczego Dowództwa ds. Transformacji.
Nie tylko JFTC
Bydgoszcz nazywana jest polską stolicą NATO nie tylko z powodu funkcjonowania w tym mieście JFTC. Siedziby mają tu także: 3. Batalion Łączności NATO, Centrum Eksperckie Policji Wojskowych NATO, Jednostka Integracji Sił Sojuszu Północnoatlantyckiego, Zespół Wsparcia Teleinformatycznego NATO. Planowane jest dodatkowo utworzenie w Bydgoszczy Połączonego Centrum Analiz, Szkolenia i Edukacji NATO - Ukraina (JATEC).
Trzeba przyznać, że NATO rzeczywiście wrosło w krajobraz Bydgoszczy – a co za tym idzie i całego regionu. Międzynarodowa grupa wojskowych i pracowników cywilnych jest bardzo widoczna w mieście, odbywają się liczne imprezy, a dowódcy czy żołnierze obecni są na regionalnych czy miejskich imprezach.
- Cieszę się, że Bydgoszcz już od dwóch dekad może być nie tylko miejscem pracy, ale również domem i miejscem wypoczynku dla licznych żołnierzy krajów sojuszniczych, którzy dbają o nasze bezpieczeństwo. Jako gospodarz miasta z satysfakcją odnotowuję, że wielu z nich wielokrotnie wraca już po zakończeniu służby, nie tylko w myślach, do naszego miasta. Niektórzy z nich na stałe związali z Bydgoszczą swoją przyszłość. To znak, że nad Brdą czuli i czują się dobrze i że zostawili tutaj kawałek swojego serca. - podkreślał Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.
25 lat NATO w Polsce
Przypomnijmy, że niedawno świętowaliśmy 25. rocznicę wstąpienia Polski do NATO. Oficjalnie zostaliśmy przyjęci do Paktu 12 marca 1999 roku.
- Decyzja podjęta 25 lat temu była kluczowa z punktu widzenia podniesienia bezpieczeństwa naszych krajów oraz ich obywateli, wzmocniła sojusz oraz dała nam szersze doświadczenie wojskowe. Przynosi to szereg korzyści dla kujawsko-pomorskiego. Zaowocowało kolejnymi decyzjami o rozlokowaniu w tym województwie instytucji NATO, dzięki temu region stał się ważny dla natowskich struktur. W 2004 roku powstało Centrum Sił Połączonych w Bydgoszczy. Z czasem pojawiły się też kolejne instytucje - mówił w marcu podczas oficjalnych uroczystości generał Petr Svoboda, zastępca dowódcy i szef Sztabu Centrum Szkolenia Sił Połączonych w Bydgoszczy.