Bydgoszczanie już w nadchodzącym sezonie grzewczym otrzymać mają ciepło z nowoczesnej, niskoemisyjnej kotłowni gazowej, która zastąpiła wysłużone kotły węglowe. Z kolei w toruńskiej elektrociepłowni PGE Energia Ciepła od kilku już lat wykorzystuje się do jednoczesnej produkcji energii elektrycznej i ciepła turbiny gazowe typu lotniczego, współpracujące z kotłami odzyskującymi ciepło ze spalania gazów wylotowych. Obie stolice województwa kujawsko-pomorskiego znalazły się na liście kluczowych projektów PGE Energia Ciepła.
Generalnie w elektrociepłowniach, należących do PGE Energia Ciepła (Grupa PGE), prowadzonych jest obecnie 10 projektów inwestycyjnych. Ich łączna wartość jest niebagatelna – to aż 3,2 mld złotych. Jak informuje biuro prasowe PGE Polska Grupa Energetyczna S.A., nowe jednostki gwarantują wysoką efektywność oraz bezpieczeństwo dostaw ciepła i energii elektrycznej dla odbiorców. Elektrociepłownie PGE Energia Ciepła znajdują się w 16 polskich miastach. Produkują jednocześnie ciepło i energię elektryczną.
Warto dodać, że na tych inwestycjach - i zmianie technologii na niskoemisyjną wspartą OZE – dobrze powinno też wyjść nasze środowisko naturalne. W miastach, gdzie prowadzone są projekty, ograniczona ma być emisja tlenków siarki, azotu, dwutlenku węgla i pyłów.
- Dobór technologii i urządzeń jest dostosowywany do potrzeb lokalnego rynku ciepła. Podstawowym paliwem w coraz większym stopniu będzie gaz wsparty instalacjami OZE, w tym m.in. fotowoltaiką, biomasą, kolektorami słonecznymi lub odpadami komunalnymi. - podkreśla Maciej Jankiewicz, prezes zarządu PGE Energia Ciepła, w komunikacie dla mediów.
Gdzie zachodzą zmiany?
Jak poinformowała nas PGE, od początku 2023 roku intensywne prace inwestycyjne prowadzone są w Bydgoszczy. W lipcu w Elektrociepłowni Bydgoszcz I przekazano do eksploatacji kotłownię gazową o mocy ok. 40 MWt, a w Elektrociepłowni Bydgoszcz II rozpoczęto budowę źródła kogeneracyjnego gazowego, opartego o agregaty kogeneracyjne o mocy ok. 50 MWt. W Toruniu projekt wykorzystania turbin typu lotniczego rozpoczął się już 6 lat temu.
Gdzie jeszcze prowadzone są przez PGE inwesytcje i modernizacje?
- Gdynia
- Siechnice (największy projekt PGE Energia Ciepła), Zawidów (Wrocław)
- Kielce
- Zgierz
- Gorzów Wielkopolski
- Rzeszów
- Lublin Wrotków
- Zielona Góra
Jak informuje Biuro Prasowe PGE, zmiany technologii na niskoemisyjne wsparte źródłami OZE to czystsze powietrze w polskich miastach. Przewidywany spadek emisji w przypadku zastąpienia wodnego kotła węglowego wodnym kotłem gazowym, wynosi odpowiednio: dla tlenków siarki o ponad 90 procent, tlenków azotu o 75 procent, pyłów o 95 procent oraz dwutlenku węgla o około 40 procent.
Poza realizowanymi obecnie 10 inwestycjami, PGE Energia Ciepła przygotowuje 15 kolejnych projektów o łącznej wartości około 4,5 mld złotych.
Poniżej w naszej galerii dwa pierwsze zdjęcia to Bydgoszcz EC I, kolejne trzy - elektrociepłownia Toruń, a ostatnie dwa - Bydgoszcz EC II.