Bydgoszcz i Toruń przyjazne kierowcom? Ten ranking mówi wszystko

Region Raport
Biznes Opinie
Autor
#
Fot. redakcja

Opublikowano kolejny już (od 2017 roku) ranking miast przyjaznych kierowcom. Jest to autorski projekt, który znany serwis Oponeo.pl prezentuje wszystkim zainteresowanym rozwojem terenów zurbanizowanych w naszym kraju. Co istotne wkład w projekt ma też system Yanosik. A to dlatego, że informacje zgłaszane bezpośrednio przez użytkowników dróg za pomocą tej aplikacji dają rzeczywisty obraz sytuacji na polskich drogach oraz zmian zachodzących w systemach komunikacji miast.


Co i jak sprawdzano?


O tytuł miast najbardziej przyjaznych kierowcom rywalizują metropolie zakwalifikowane do jednej z dwóch grup:

  • powyżej 300 tysięcy mieszkańców
     
  • poniżej 300 tysięcy mieszkańców

     

  • W pierwszej znajdują się: 

Warszawa, Kraków, Łódź, Wrocław, Poznań, Gdańsk, Szczecin, Bydgoszcz oraz Lublin, 
 

  • Wśród aglomeracji z liczbą ludności poniżej 300 tysięcy są: 


 Katowice, Białystok, Gdynia, Częstochowa, Radom, Sosnowiec, Toruń, Kielce, Rzeszów, Gliwice.


Jak podkreślają organizatorzy – eksperci tworzący ranking kierują się zasadą „fair play”, w myśl której zawsze porównywane są ze sobą miejscowości w obrębie jednej grupy. Zasadniczą funkcję w rankingu miast przyjaznych kierowcom pełni system punktowania. Każda miejscowość, która się w nim znajduje, rozpatrywana jest pod kątem kilku kryteriów, otrzymując stosowne noty. Są to:
 

  • osiągana prędkość jazdy w centrum i poza jego granicami
     
  • liczba odnotowanych kolizji w mieście
     
  • infrastruktura parkingowa
     
  • ceny paliw
     
  • koszty ubezpieczeń
     
  • koszty wymiany opon

     

Zasady oceniania


Przyjęte w rankingu skale wyglądają w ten sposób - punkty od 1 do 9 zarezerwowane są dla większych miast, natomiast dla mniejszych obowiązuje pula „1-10”. 


Jak prezentują się miasta z kujawsko-pomorskiego?


O to zapytaliśmy jednego z organizatorów konkursu, Sebastiana Nowickiego z Oponeo.pl. 


- Czy Bydgoszcz i Toruń są przyjazne dla kierowców?


- Zarówno Bydgoszcz jak i Toruń mocno zyskały w wynikach tegorocznego Rankingu Miast Przyjaznych Kierowców, w stosunku do ubiegłych lat. Można więc stwierdzić, że obydwa miasta starają się być z każdym rokiem bardziej przyjazne zarówno dla kierowców, jak również i dla pozostałych uczestników ruchu drogowego. 


- Jak nasze miasta wypadają na tle innych miast wojewódzkich? Bardzo od nich odstajemy? 


- W tegorocznym Rankingu Miast Przyjaznych Kierowcom zarówno Bydgoszcz jak i Toruń zajęły wysokie miejsca. Bydgoszcz uplasowała się na 3. pozycji wśród miast w Polsce powyżej 300 tysięcy mieszkańców, natomiast Toruń był 4. wśród miast poniżej 300 tysięcy mieszkańców. Każde z miast, które było brane pod uwagę w Rankingu, ma na pewno swoje dobre i złe cechy, które wpływają na zadowolenie kierowców oraz innych uczestników ruchu drogowego. 


- Za co kierowcy docenili Bydgoszcz i Toruń? 


- Na początku warto wspomnieć, że Ranking nie opiera się na ankietach prowadzonych wśród kierowców, a na danych, udostępnianych przez Yanosik oraz Oponeo.pl, dotyczących między innymi prędkości jazdy w centrum miasta i poza jego granicami, liczb odnotowanych kolizji w mieście, infrastruktury parkingowej, cen paliw, kosztów ubezpieczeń, kosztów wymiany opon, infrastruktury dla aut elektrycznych, ilości samochodów w systemach CarSharing. 


Natomiast, jak wynika z danych, to co może mieć wpływ na zadowolenie mieszkańców Torunia, to fakt, że niska liczba kolizji dała Toruniowi miejsce na podium w kategorii bezpieczeństwo. Nie oznacza to wcale, że w mieście Kopernika jeździ się wolno. Ze średnią prędkością 30km/h w centrum i 38km/h w strefie odległej o ponad kilometr od Rynku Nowomiejskiego Toruń plasuje się w środku stawki w tej kategorii. Również jazda autem elektrycznym jest o wiele dogodniejsza niż rok wcześniej. Wśród miast do 300 tys. mieszkańców tylko Katowice mają więcej stacji ładowania. Nic więc dziwnego, że liczba e-samochodów zarejestrowanych w toruńskiej aglomeracji z roku na rok wzrosła o 93 proc.


- A Bydgoszcz? 


- To natomiast, co w tym roku wyróżnia Bydgoszcz, to istotny spadek liczby kolizji, wynoszący 15 proc. Warto zauważyć, że w połączeniu z tą statystyką idzie relatywnie niski koszt ubezpieczenia OC. Na uwagę zasługują również rozwiązania dotyczące miejsc postojowych dla samochodów. Co prawda strefa płatnego parkowania jest systematycznie powiększana, ale miasto ma jeden z najkrótszych okresów obowiązywania opłat. Weekendy wolne od opłat w tym zakresie stawiają Bydgoszcz na czele dużych miast. Ważnym aspektem są również jeszcze nowe i może nie do końca doskonałe, ale działające strefy Park and Go.

 

Z całym rankingiem można zapoznać się TUTAJ