Bydgoskie Młyny Rothera uznane za Najlepszy Produkt Turystyczny 2023 w konkursie Polskiej Organizacji Turystycznej. Nowa wystawa stała "Młyn – Maszyna" ruszy w grudniu

Puls Dnia
Region Raport
x
Fot. Tomasz Czachorowski

Znamy wyniki najważniejszego ogólnopolskiego konkursu branży turystycznej organizowanego przez Polską Organizację Turystyczną. Bydgoskie Młyny Rothera otrzymały prestiżowy tytuł Najlepszego Produktu Turystycznego 2023.

Polska Organizacja Turystyczna od 2003 roku organizuje konkurs na Najlepszy Produkt Turystyczny. Wyłaniane są najlepsze produkty turystyczne oraz rekomendowane turystom z kraju i z zagranicy. Celem konkursu jest podnoszenie jakości i konkurencyjności oferty turystycznej poprzez kreowanie produktów, które wyróżniają się atrakcyjnością turystyczną, są nowatorskie, przyjazne turystom i dające wiele możliwości spędzenia w ciekawy sposób wolnego czasu. Wszystkie certyfikowane produkty turystyczne są objęte specjalnym programem promocyjnym Polskiej Organizacji Turystycznej.


Młyny Rothera w Bydgoszczy

Bydgoskie Młyny Rothera otrzymały prestiżowy tytuł Najlepszy Produkt Turystyczny 2023 – Certyfikat POT.

- Pasja, zaangażowanie i poczucie wyjątkowości swojej misji to droga do sukcesu – mówi Beata Sawińska, prezes Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej. - Dziś sukces ten świętują Młyny Rothera i należą im się wielkie gratulacje. Jesteśmy dumni, że Kujawsko-Pomorskie Konstelacje dobrych miejsc zapełniają się kolejnymi lokalizacjami z certyfikatem POT.

Młyny Rothera to zabytek architektury przemysłowej z połowy XIX wieku. Przez wiele lat stał zrujnowany. Miasto Bydgoszcz postanowiło przywrócić to miejsce do życia. Rewitalizacja rozpoczęła się w 2019 roku. Obiekt mieści się na Wyspie Młyńskiej. Znajduje się tu siedziba Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera. Obok napotkamy miejsce spacerów i relaksu, czyli taras z fontanną. Na dachu Młynów działa bezpłatny taras widokowy.


Najlepszy Produkt Turystyczny 2023

Łącznie na konkurs wpłynęło 66 zgłoszeń. Zaproponowano 42 produkty turystyczne w kategorii Certyfikat POT, 10 produktów w kategorii Złotego Certyfikatu i 14 do kategorii Turystyczne Odkrycie Roku.

Najważniejszą nagrodę – Złoty Certyfikat POT – zdobyły Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe. W głosowaniu kapituła wybrała 10 najlepszych produktów turystycznych, które wyróżniono Certyfikatem POT. 

 

Złoty Certyfikat POT

  • Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe  

 

Certyfikaty POT

  • ANTIDOTUM Airshow Leszno 
  • Bieszczadzka Szkoła Rzemiosła Twórcze Bieszczady 
  • Festiwal Stolica Języka Polskiego 
  • Festiwal Szekspirowski w Gdańsku 
  • Julinek Park 
  • Kompleks Tężnia Busko 
  • Kraina Górnej Odry 
  • Legendia Śląskie Wesołe Miasteczko 
  • Marina Gliwice i wodny szlak Kanału Gliwickiego
  • Młyny Rothera  
     

Wyróżnienie

  • Zamek Krzyżtopór w Ujeździe


Certyfikat Internautów

  • Kraina Górnej Odry 


Turystyczne Odkrycie Roku

  • Park Legend Gór Świętokrzyskich 


Wyróżnienia w kategorii Turystyczne Odkrycie Roku

  • Anielskie Ogrody Sferyczne
  • Morskie Centrum Nauki im. Prof. Jerzego Stelmacha


W skład kapituły przyznającej nagrody wchodzą wybitni eksperci z zakresu turystyki, marketingu, budowy i promocji produktów turystycznych, a także przedstawiciele środowisk akademickich oraz mediów.

 

Nowa wystawa "Młyn – Maszyna"

"Młyn - Maszyna" jest interaktywną wystawą popularnonaukową ze stanowiskami do samodzielnego eksperymentowania. Inspirację stanowił przemysłowy charakter wnętrza oraz historia Młynów Rothera. Opowie o zjawiskach fizycznych i prawach fizyki, działaniu urządzeń pracujących w młynach i procesie produkcji od ziarna do mąki. Wykonanie niektórych doświadczeń będzie wymagało od zwiedzających pracy zespołowej. Używając siły własnych mięśni, odwiedzający wprawią w ruch maszyny, które stanowią system naczyń połączonych. Goście mogą wcielić się w role konstruktorów, inżynierów, pracowników młynów, architektów czy odkrywców. Na wystawie jest 20 eksponatów. Poznamy koło wodne, młyńskie żarna, odsiewacz, łuszczarkę, wialnię czy windę towarową. Młyńskie maszyny stają się punktem wyjścia do omówienia zjawisk i procesów fizycznych. Autorką koncepcji i scenariusza wystawy jest Sylwia Mularczyk z działu programowego Młynów. Koszt to ok. 4,9 mln złotych. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

  >