Trzy supernowoczesne roboty chirurgiczne pracować będą w otwieranym dziś (wtorek, 5 listopada) w Bydgoszczy Centrum Chirurgii Robotycznej przy Centrum Onkologii. Bydgoska placówka będzie pierwszym publicznym szpitalem w Polsce dysponującym tak bogatą bazą do wykonywania zabiegów użyciem robotów chirurgicznych.
Roboty nie wykonują pracy za lekarzy, są za to dla nich wielkim wsparciem. Pozwalają chirurgowi na wykonywanie niezwykle precyzyjnych działań – np. bez problemów wynikających z naturalnego zjawiska drżenia rąk operatora. Lekarz ma możliwość obserwowania pola operacyjnego w wielokrotnym powiększeniu, a cały zabieg może wykonać na siedząco – bo komfort pracy chirurga też ma swoje znaczenie. Zabiegi przeprowadzane ze wsparciem robota są mniej inwazyjne, a to z kolei oznacza szybszy powrót chorego do zdrowia, znacznie mniejsze ryzyko powikłań - co ma nie tylko medyczne, ale i ekonomiczne znaczenie, bo pozwala na redukcję kosztów leczenia.
Dwa pierwsze roboty już pracują, w październiku przeprowadzone zostały pierwsze zabiegi z użyciem trzeciego urządzenia. Są one ulokowanie w osobnym Centrum Chirurgii Robotycznej.
- Idea była taka, by instalacje robotów chirurgicznych pracowały poza dotychczas istniejącymi salami operacyjnymi, by to była wartość dodana do operacji i zabiegów, które zespoły pięciu oddziałów zabiegowych wykonują każdego dnia. To ważne, bo nie wszystkie wykonywane operacje np. raka piersi, żołądka czy jajnika wymagają obecności robota chirurgicznego. Żeby więc nie zaburzać przebiegu dotychczas wykonywanych zabiegów operacyjnych, te roboty postanowiliśmy zlokalizować w oddzielnym miejscu. W ten sposób, oprócz samych zabiegów z użyciem robota, umożliwiamy lekarzom, w wolnym czasie, regularne ćwiczenia, bo te umiejętności wymagają nieustannego utrwalania i doskonalenia - wyjaśnia dyrektor Centrum Onkologii w Bydgoszcz, prof. dr hab. Janusz Kowalewski (cytat za co.bydgoszcz.pl).
Praca z robotem chirurgicznym wymaga wysokospecjalistycznych, certyfikowanych kwalifikacji. W tej chwili w bydgoskim CO działają już cztery zespoły dla poszczególnych specjalności medycznych. Liderem wśród nich jest zespół urologiczny, tworzony przez trzech w pełni już przeszkolonych chirurgów. Wykonywane przez nich operacje to najczęściej usunięcie gruczołu krokowego powodu nowotworu.
Roboty chirurgiczne to bardzo nowoczesne, niezwykle przydatne, ale też i bardzo drogie urządzenia. Koszt jednego zestawu to wydatek rzędu kilkunastu milionów zł. Warto dodać, że zakup pierwszego robota chirurgicznego, który pracuje w bydgoskim centrum już od jesieni 2022 roku, został zrealizowany dzięki dotacji w wysokości 10 mln z unijnego Regionalnego Programu Operacyjnego, przyznanej przez zarząd województwa.
Jak informuje Centrum Onkologii, dwa kolejne roboty zakupione zostały ze środków własnych szpitala. Inwestycje takie możliwe były dzięki osiąganym w ubiegłych latach dodatnim wynikom finansowym.