Bulwar Filadelfijski zostanie zamknięty dla ruchu. Zmiany będą obowiązywały przez kilka miesięcy

Puls Dnia
Biznes Ludzie
#
Fot. Bartosz Fryckowski

Toruński magistrat wzorem ubiegłego roku zdecydował się na zamykanie Bulwaru Filadelfijskiego w wysokim sezonie turystycznym. Ta decyzja ma poprawić bezpieczeństwo oraz komfort spacerowiczów.

 

Samochody nie wjadą na bulwar

Ubiegłoroczne wakacje były pierwszymi, w których do dyspozycji mieszkańców oraz turystów był zmodernizowany Bulwar Filadelfijski, a więc jedna z wizytówek Torunia. Władze miasta zdecydowały, że w weekendy w sezonie letnim 2024 nadwiślańska ulica będzie zamykana dla ruchu kołowego.

To rozwiązanie zostanie wprowadzone też w tym roku. Po raz pierwszy jezdnia zostanie wyłączona z ruchu na majówkę. Zapory zostaną ustawione 30 kwietnia o godzinie 19:00. Bulwar będzie zamykany co weekend do końca wakacji. Zakaz wjazdu ma obowiązywać od godziny 19 w piątki do 19 w niedziele. Wyjątek stanowią tu długie weekendy.

Wyłączony z ruchu będzie odcinek bulwaru od Ślimaka Getyńskiego do ulicy Łaziennej. To ważna zmiana względem ubiegłego roku, kiedy to od strony Warszawskiej kierowcy mogli dojechać tylko do Woli Zamkowej.

- Widzimy, że bulwar jest miejscem, które gromadzi wielu torunian. Jest dobrym miejscem dla rodzinnych spacerów. Chętnie z tego miejsca korzystają także turyści. Jego otwarcie dla ruchu pieszego będzie korzystne dla wszystkich, którzy chcą skorzystać z pięknej pogody - powiedział wiceprezydent Adam Szponka.

Informacje o zamknięciu Bulwaru Filadelfijskiego pojawią się w przestrzeni miejskiej – zawieszone zostaną tablice na wysokości alei 500-lecia i ul. Warszawskiej. Dodatkowo w otulinie Starego Miasta funkcjonuje system 22 tablic naprowadzających na wolne miejsca do parkowania dla pojazdów indywidualnych zamiennie z informacją o zamknięciach ulic.

 

Majówka z kulturą

Nadchodząca majówka w Toruniu stanie pod znakiem Festiwalu Teatrów Ulicznych. Od 30 kwietnia do 3 maja w Toruniu zaprezentują się grupy z całego świata. - W tym roku Festiwal Teatrów Ulicznych odbędzie się w zupełnie nowej formie, w nowej odsłonie, w zupełnie inny sposób niż miało to miejsce w latach ubiegłych. Więc postawiliśmy na to, że rzeczywiście rozbudowujemy samo wydarzenie, przenosimy je z lata, tak żeby tę majówkę wypełnić teatralnie na ulicach. I mamy do zaproponowania aż 45 spektakli z 6 państw ze świata, bo również będzie teatr z Japonii. 77 artystów łącznie wystąpi na festiwalu - powiedział dyrektor Toruńskiej Agendy Kulturalnej Krystian Kubjaczyk.

Najbardziej spektakularnym wydarzeniem FTU będzie spektakl „Les Girafes” przygotowany przez Compagnie OFF z Francji. Główną osią widowiska będzie niezwykła interakcja z siedmioma monumentalnymi, 8-metrowymi figurami czerwonych żyraf – istot majestatycznych, elastycznych i zaskakująco żywych. Te zjawiskowe konstrukcje, stworzone przez artystów specjalnie na potrzeby wydarzenia, ożywają wraz z ruchem aktorów, stając się pełnoprawnymi bohaterami ulicznej opowieści. Nad całym stadem czuwa śpiewająca diva – charyzmatyczna postać, próbująca okiełznać niespokojne, dzikie ruchy żyraf i wprowadzić harmonię w ich surrealistyczny taniec.

Godną uwagi pozycją będzie też prezentowany w autobusie MZK spektakl „Drogi”. Przedstawienie rozgrywa się w jadącym autobusie, a trasa dostosowywana jest do specyfiki oraz ruchu ulicznego Torunia. Widzowie uczestniczą w wydarzeniach nie tylko jako obserwatorzy, ale również poprzez interakcję z elementami spektaklu, takimi jak dźwięki otoczenia, nagrania głosowe czy scenograficzne ślady przeszłości. Finałowa scena odbywa się w przestrzeni symbolizującej dom ojca, gdzie interaktywna instalacja pozwala na doświadczanie jego perspektywy.